16. detsembril avab Transpordiamet pidulikult esimese päranditee. Saaremaa läänerannikut pidi looklev Lõmala-Kaugatoma riigimaantee 11-kilomeetrine lõik viib liiklejad ajas 70 aastat tagasi.
Lõmala-Kaugatoma tee, mis lookleb piki Lääne-Saaremaa rannikuserva, on liiklejaid rõõmustanud puutumatu looduse ja vaimustavate vaadetega. Suvel on mööda kruusateed sõita eriti äge, sest isegi 40-50 km/h sõites on autol taga vahva tolmulont – asi, mis asfalteerimise ajastul meelest kipub minema.
Vahetult pärast II maailmasõda sai Lõmala ja Kaugatoma vaheline rannatee üleliidulise tähtsusega Orissaare–Mustjala–Kihelkonna–Jämaja–Hänga maantee osaks.
Tollal oli Saaremaa rannik kogu Nõukogude Liidu välispiir, mistõttu asus tee riigikaitseliselt tähtsas piirkonnas ja selle ääres patrullisid iga päev nõukogude piirivalvurid.
70ndate lõpus jagati senine maantee Mustjala–Tehumardi ja Üüdibe–Jämaja–Hänga vabariikliku tähtsusega teedeks. Lõmala–Kaugatoma vaheline 11-kilomeetrine maantee jäi aga kohaliku tähtsusega teeks.
Tänapäeval on Kaugatoma rannatee puhas naudingute allikas, liigu siis jala, rattaga, hobuvankri või autoroolis – siin-seal võib teha peatusi ja vaadata tõtt muhedate rannakarjamaid hooldavate veistega.
Vaiksed taluõued ning teepervel lehkavad lopsakad taimed loovad südasuvel illusiooni idüllilisest Vanajumala seljatagusest.
Päikesetõusud ja -loojangud tervitavad kümneid romantikuid ja mõjuisikuid; autoajakirjanikud armastavad ka Lõmala-Kaugatoma teelõiku, sest siin saab teha ehedaid elustikulisi (auto)pilte.
- Vaata uuesti Porsche Golden Route videot ja tunne ära pärandtee
- Loe Subaru Outbacki lugu ja naudi suviseid Kaugatoma pilte
Transpordiamet on otsustanud Kaugatoma tee jättagi pea puutumatuks ning 16. detsembril avatakse see kui Eesti esimene päranditee, mis viib ajas 70 aastat tagasi: teelõigul on taastatud ning edaspidi säilitatakse XX sajandi 50ndatele iseloomulik ilme. Eesti maanteede ajaloos on tegu uue unikaalse peatükiga, edaspidi ongi kavas osa meie teedest ajastutruudena taastada ja kultuuripärandina säilitada.
Isemoodi ühendus Sõrve poolsaarega
Sõrve poolsaarele saab täna kiiresti ja mugavalt mööda korralikku asfalteed kuid kes tahab seigelda, siis võib sinna sõita ühtepidi ja tagasi teistpidi, nii et liigub nagu mööda ringi. Vana rannamaantee teeb oma vaadetega uuele teele silmad ette ning omal ajal oligi see ainus Saaremaa põhja- ja läänerannikut Sõrvega ühendav tee – nüüd on 11 kilomeetrit selles taastatud vana aja vaimus.
Transpordiamet peatas sel teelõigul aja selliselt nagu see 50ndatest 70ndateni XX sajandil voolas: kitsas ning kurviline kruusatee on ääristatud toonaste betoonist kilomeetripostide ja tähistega, mis on kas säilinud või ka asendatud ja millel pole tänases liikluskorralduses enam muud kui kultuurilist tähendust.
Uuesti on paigaldatud toonased liiklusmärgid ja suunaviidad, mustad märgid kollasel taustal tõmbavad pilgud endale kasvõi sellepärast, et eristuvad tänastest standardmärkidest.
Kaua tehtud, kaunikene
Päranditee loomise mõte tekkis Transpordiameti lääne regiooni töötajatel 2019. aastal, põhjusel, et kruusatee muutub järjest haruldasemaks. Miks mitte säilitada mõni tore lõik siis tulevastele põlvedele ja turistidele!?
Kaugatoma teel on küllalt väike liikluskoormus ja kõvakatte rajamine polegi otstarbekas. Ka eristaatus ei mõju kohalikele kuidagi piiravalt. Pigem vastupidi: siitkandi turismiedendajatel on veel üks kõva kaart lauda käia.
Head mõtted on õhus: ka Muinsuskaitseametis mõeldi pärandtee mõiste loomisele ja unustatud teede korda tegemisele ja väärindamisele. Transpordi- ja Muinsuskaitseamet kaasasid Eesti Maanteemuuseumi, töörühm, mis pärandteede loomisega tegelema hakkas oligi 2020. aastal sündinud.
Üritusele ajastutruult riietatuna
Töögrupi ideede ja sisendi põhjal koostas eskiisprojekti 2020. aasta lõpul OÜ Keskkonnaprojekt. Remondi- ja ehitustööd teostas 2021. aasta lõpul AS Level.
Alates 2021. aastast on Lõmala ja Kaugatoma vaheline riigitee nr 21108 tähistatud ning säilitatud XX sajandi keskpaigas Eestile iseloomuliku kruusateena.
Teel kehtiv kiiruspiirang 50 km tunnis võimaldab liiklejail aja maha võtta ja tutvuda ohutult päranditee ja kauni loodusega. Tee ajaloo kohta leiab lisateavet teeäärsetelt infotahvlitelt.
Üritus algab 16. detsembril kell 14:00. Osalejatel palutakse riietuda 50ndate stiilis. Autojuhtidel on hea teada, et tee on enne piduliku sündmuse algust suletud.
Soovitus: kui oled juba Saaremaal, siis vaata üle äsja avatud Sassi sild.
Galerii: Uku Tampere