Peugeot on üks maailma vanimaid autotootjaid, mis alustas tegevust sootuks üllatuslikus valdkonnas – köögividinatega! Edasine teekond on kulgenud kurviliselt: muuhulgas on valmistatud sõjamasinaid ja ka elektriautosid. Alljärgnevalt 6 põnevamat kildu “prantsuse lõvi” elukäigust.
Kõik algas kohviveskitest
PSA Grupi lemmiklaps Peugeot on tänases mõõtkavas maailma vanimaid autotootjaid, ent tegevust alustati 1810. aastal hoopis kohviveskite tootmisega.
Vennad Jean Pierre ja Jean-Pierre II Peugeot muutsid toona oma isale kuulunud vana viljaveski rauatöökojaks ja hakkasid valmistama kohvi-, soola- ja pipraveskeid, vedrusid, saage ja vihmavarjukarkasse.
Esimene auto oli kolmerattaline
Alles aastal 1886 esitles Peugeot esimest autot, mille disaineriks oli Leon Serpollet. Aurumootoriga sõiduk oli kolmerattaline, selle jõuallikas oli raske ja auto tervikuna mitte eriti kasutajasõbralik.
Seda mudelit toodetigi vaid neli eksemplari. Arendustöö tulemusena valmis 1890. aastal neljarattaline sõiduk, mille kapoti all tuksus juba bensiinimootor.
I maailmasõja ajal toodeti sõjamasinaid
Sõiduautode tootmises tekkis sunnitud paus, sest sõja ajal läks tarvis hoopis sõjamasinaid. Peugeot oli toona üks olulisemaid relvade, binoklite ja isegi tankide tootjaid. Sõja lõppedes pöörduti tagasi autotootmise juurde.
Esimene elektriauto aastal 1941
Selle peatüki juures ohkavad tänased elektriautonduse entusiastid “mis oleks kõik olnud kui…” Prantsuse lõvi proovis neljakümnendatel sarnaselt mitmetele teistele tootjatele elektrimootorit kasutusele võtta.
Teise maailmasõja ajal, 1941. aastal tõi Peugeot müügile oma esimese elektriauto nimetusega VLV, kuid selle tootmine sai kiire lõpu – sõda rullis üle Euroopa ning autode asemel vajati sõjamasinaid.
Ent prantslased ei jätnud. Sõja järel, mil kõikjal oli puudus bensiinist, toodi turule Peugeot 203, mis püstitas müügirekordeid. Viimased elektriautod toodeti 1960. aastatel.
Peugeot on korduvalt olnud Aasta auto
Peugeot pälvinud mitmeid kordi Euroopa Aasta auto aunimetuse. Esmakordselt sai selle 1969. aastal Peugeot 504, 1988. aastal 405, 2002. aastal 307, 2017. aastal Peugeot 3008.
Mitmed mudelid on hõivanud sellel konkursil ka teise ja kolmanda koha või olnud finaalis nagu Peugeot 508 aastal 2019. Ka Eesti aasta auto ja Maailma Naiste Aasta auto võistlustel jõudis 508 finaali.
Aasta auto auhindu ongi läbi aegade nopitud ka paljude Euroopa riikide konkurssidelt, sealhulgas viis korda Itaalias ja 9 korda Hispaanias.
Toodetakse ka kaherattalisi liikureid
Peugeot kuulub Euroopa olulisemate mootorrattatootjate hulka, ent tooteportfellis on ka jalgrattad, rollerid ja mopeedid ning isegi elektriaku toel edasi lippav tõuks.
Ajavahemikus 1903 – 1983 võideti Peugeot’ jalgratastel 10 Tour de France’i võistlust. Igapäevarataste eluiga on enam-vähem igavene, seda suunda muuseas hoiab tootja ka autode segmendis: Uue 508 elukaareks on insenerid öelnud vähemalt 16 aastat.
Materjale sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Tampere