Skip to content
Reede, 9. mai 2025
Subarut tuntakse üle maailma eelkõige autofirmana, kuid tootjal on arvestatav ajalugu ka lennunduses. Nakajima, Fuji Heavy Industries – mis need on ning kas Subaruid võib taevas näha ka praegu?

Subaru on tõepoolest lennukeid ehitanud – lihtsalt mitte alati meile tuttava nime alt. Ettevõtte lennundusalased katsetused ulatuvad aastasse 1917, vaid 14 aastat pärast vendade Wrightide esimest edukat lendu.

Sel aastal asutas Jaapani insener ja endine mereväeohvitser Chikuhei Nakajima lennundusuuringute keskuse Aircraft Research Laboratory, mille eesmärk oli lennukite projekteerimine ja tootmine.

1919. aastaks oli ettevõte saanud nimeks Nakajima Aircraft Factory ja tootis oma esimese eduka lennuki Type 4, mis edestas Tokyo ja Osaka vahel peetud postilennukite võistlusel importlennukeid. 1920. aastate alguses andis Jaapani armee Nakajimale suure tellimuse, mis käivitas ettevõtte kiire kasvu.

Nakajima Type 4
Nakajima Type 4

1931. aastal ametlikult Nakajima Aircraft Co. Ltd. nime all registreeritud ettevõttest sai Jaapani sõja- ja mereväe peamine lennukitootja enne Teist maailmasõda ja selle ajal. Nakajima tootis nii lennukeid kui mootoreid, sealhulgas üle 30 000 Ha-25 mootori, mis läksid kasutusse Mitsubishi Zero hävitajates ja teistes sõjalennukites.

Üks tuntumaid mudeleid oli Type 97 (tuntud ka kui Nakajima B5N), lennukikandjatelt startiv ühemootoriline sissetõmmatava telikuga torpeedopommitaja, mis mängis olulist rolli Pearl Harbori rünnakus 7. detsembril 1941.

Nakajima B5N, San Diego Air and Space Museum Archive
Nakajima B5N, San Diego Air and Space Museum Archive

Nakajima tootis ka tsiviillennukeid, näiteks kuulsast Douglas DC-2 inspireeritud AT-2. Seda kasutati enne sõda Jaapani lennuliinide poolt ning hiljem kohandati seda kasutuseks sõjaväe transpordilennukina, mis mahutas kolm meeskonnaliiget ja kaheksa reisijat.

Pärast Teisele maailmasõjale järgnenud Jaapani lennundustööstuse purustamist lagundati ka Nakajima Aircraft Co. Oma 30-aastase tegevuse jooksul toodeti ligi 26 000 lennukikeret ja üle 46 000 mootori.

Firma jaotati 12 eraldi ettevõtteks, mis keskendusid lennukitööstusest saadud kogemusi ja tehnoloogiat rakendades tsiviilkasutuseks mõeldud toodetele.

Kuid see polnud lõpparve lennundusega. Viis nendest firmadest ühinesid 1953. aastal, moodustades Fuji Heavy Industries’i. See nimi kestis kuni 2017. aastani, mil ettevõttest sai Subaru Corporation.

Ja kuigi toonane Fuji Heavy Industries asus kuulsust koguma peamiselt autodega, oli nende eesmärk lennundusse naasta – asutades sai nende loosungiks “Tagasi lennukite juurde!” (“Return to airplanes!”). Ja see visioon täitus 1950ndate lõpus, kui töötati välja reaktiivtreeninglennuk T-1 Hatsutaka.

Fuji T-1 Hatsutaka, Toshiro Hara
Fuji T-1 Hatsutaka, Toshiro Hara

Tänapäeval tegutseb Subaru Corporation endiselt lennunduses, ja seda kolmes valdkonnas: kaubandus, kaitse ja helikopterid. Subaru toodab lennukikomponente suurfirmadele nagu Boeing, konstrueerib ja hooldab Jaapani sõjaväelise otstarbega lennukeid, arendab droone ning ehitab helikoptereid nagu Huey mudeliperekonda kuuluv UH-2 ning päästes ja tsiviillennunduses kasutatav Subaru Bell 412EPX.

Subaru Bell 412EPX, Vertical Mag
Subaru Bell 412EPX, Vertical Mag

Võiks isegi öelda, et Subaru ikoonilistest masinatest rääkides sobiks WRX STI kõrvale ka… AH-64 Apache ründekopter. Subaru Corporation sõlmis nimelt lepingu Boeinguga, et litsentsi alusel Jaapani sõjaväe jaoks legendaarset ründekopterit toota.

Seega kui te veel ei teadnud, siis nüüd teate – Subaru toodab ka tänapäeval lennuvahendeid. Kuid kas teate ka seda, kust pärineb nende logo ning hüüdnimi “Taevasõel”?

Fotod: Subaru, Nakajima, San Diego Air and Space Museum Archive, Toshiro Hara, Vertical Mag

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.