Kolmapäev, 17. aprill 2024
Mazda 3, mida tuntakse mõnel turul ka Axela nime all, esmaesitleti 2003. aastal. Läbi nelja põlvkonna kompaktautode segmendis edu nautinud mudel tähistab oma 20ndat sünnipäeva. On aeg teha ülevaade mudeli senisest käekäigust.

Mazda alustas senise Familia/323/Protegé uue luukpära ja sedaaniga asendamist XX sajandi viimasel aastal Ettevõtmist juhtis peadisainer Hideki Suzuki, kes kaasas sellesse brändi, Saksamaa, Jaapani ja Ühendriikide disanikeskused. Mudelinimeks valiti Mazda 3.

2001. aastal valiti välja Hasip Girgini kujustus, kes viimistles mudelit veel järgneva poole aasta vältel, enne kui Hiroshimast saadi Mazda 3 tootmiseks heakskiit.

Auto lõplik versioon avalikustati 2003. aastal toimunud 60. Frankfurdi autonäitusel IAA. Jaapanis tuli esimese põlvkonna Mazda3 müügile kuu aega hiljem. Taskukohane, hea juhitavusega ja hästi ehitatud mudel saavutas kiiresti populaarsuse.

2006. aastal tutvustas Mazda Genfi autonäitusel kiirusele orienteeritud Mazda 3 MPS-i (Mazda Performance Series).

Sõiduk oli varustatud piiratud libisemisega diferentsiaali ja võimsa 2,3-liitrise turbomootoriga, samaga, mida kasutas Mazda 6 MPS. Auto sai positiivseid hinnanguid nii meedialt kui ka klientidelt.

Evolutsioon ja innovatsioon

Teise põlvkonna Mazda 3 esitleti 2008. aastal Los Angelese ja Bologna autonäitustel. Kuigi kasutati endiselt Fordi, Mazda ja Volvo ühiselt välja töötatud C1 platvormi, arendati seda aja jooksul edasi, tutvustades näiteks Skyactiv tehnoloogiat ja auto võimsaid versioone.

Ka teise põlvkonna autost pakuti kiiret MPS-i, mida täiustati näiteks muudetud mootorijuhtimise ja -kolbide, käigukasti ülekandearvude, vedrustuse, roolisüsteemi, võimsamate pidurite ning kosmeetiliste uuendustega. MPS oli taaskord populaarne nii meedia kui ka klientide seas.

II generatsiooni Mazda 3 MPS 2011

2013. aasta keskel saabus kolmanda põlvkonna Mazda 3, mille puhul vahetati C1 platvorm välja Mazda enda Skyactiv platvormi vastu. Seda platvormi jagati esimese põlvkonna CX-5-ga, ning see sai rohkem Skyactiv`i tehnoloogiaid.

Ühtlasi kaunistas seda Mazda 3 mudelipõlvkonda esimesena Kodo disainikeel ning see tutvustas uuendusi nagu G-Vectoring Control (GVC) ning Skyactiv käigukastid ja mootorid.

Mazda 3 kolmas põlvkond 2013

Jaapani autotootja pühendumist jätkusuutlikule Zoom Zoom- ja moodullähenemisele näitas kolmanda põlve Mazda 3-l põhinev Skyactiv-CNG ideeauto, mis töötas surugaasil ja demonstreeris seega Skyactiv-G mootori mitmekülgsust.

Fookust sõidukite elektrifitseerimisele näitas Jaapanis toodetud ja müüdud Skyactiv-Hybrid, kus tehnoloogia oli jagatud Toyotaga. Hybrid Synergy Drive oli sel ajal mõlemal tootjal arenduses.

Kasutades disaini alusena ideeautot Kai, toodi 2018. aasta novembris Los Angelese autonäitusel välja neljas, praeguse põlvkonna Mazda3.

See oli esimene Mazda sõiduk, millega võeti suund preemium – lähenemisele, lisaks oli see esimene Mazda 3, mille puhul erines oluliselt sedaani ja luukpära disain.

Efektne disain võitis palju auhindu – muu hulgas 2020. aasta World Car Design auhinna – samuti pärjati uus Skyactiv-X Spark Controlled Compression Ignition (nüüdseks e-Skyactiv X) mootor, mis ühendas 24-voldist poolhübriidsüsteemi tavapärasega, pakkudes justkui diisel- ja bensiinimootori omaduste kombinatsiooni.

2020ndal aastal valisid eesti autoajakirjanikud Mazda 3 Eesti aasta autoks. Vankelmootorit kirjeldasime laialt ka Acceleristas tutvustatud.

Rohkelt auhinnatud Mazda 3 neljas generatsioon. Kodo disaini ime!

Neljanda põlvkonna Mazda 3 konstruktsioonis on rohkem kõrgtugevat terast, mille tulemusena saavutas auto rahvusvahelistes testides tipptasemel ohutustulemused. Samuti tutvustas uustulnuk kolmanda generatsiooni GVC süsteemiga võrreldes täiustatud GVC Plusi.

100th Anniversary Special Edition

Et tähistada 2020. aastal Mazda Motor Corporationi sajandat sünnipäeva, esitletigi Mazda 3 erimudelit. See põhines tippvarustuses autol ja sisaldas disainielemente, mis olid inspireeritud Mazda esimesest sõiduautost R360 Coupe. Erimudel paistis teiste hulgast tõeliselt silma oma Snowflake White pärlmuttervärvi, luksusliku burgundiapunase sõitjateruumi ja juubeliembleemidega.

2020. aastal tõi Mazda välja juubelimudelid, teiste seas ka Mazda 3: iseloomulik valge pärlmutter ja veinipunane on kollektsionääride maiuspala
Mudeli mõju Mazdale

Mazda 3 on margi maine kujundamisel algusest peale mänginud olulist rolli. Tänaseks on seda üle maailma müüdud enam kui kuus miljonit eksemplari, mis tähendab et tegu on ühe Mazda populaarseima mudeliga.

Mazda 3 20ndal sünnipäeval ootame põnevusega, mida toob Mazda 3-le tulevik. Auto senine teekond annab tunnistust Mazda pühendumisest ohutusele, disainile, innovatsioonile ja sõidurõõmule.

Tervitame Mazda 3 järgmist 20 aastat!

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN