Uljanovski Autotehas laseb oma kuulsaima mudeli UAZ-450 tähtpäeva puhul välja erimudeli. Eestis on legendaarset nelikveolist tarbesõidukit kutsutud hellitavalt uazikuks, venelased nimetavad seda “буханки” ehk “pätsike”, “kuklike”. Nimi sõidukit ei riku, tänavu tähistab UAZ-450 oma 60ndat sünnipäeva.
Kuuskümmend aastat tagasi, 1958. aasta jaanuarikuu viimastel päevadel veeresid Uljanovski Autotehase tootmislindilt maha mudeli UAZ-450 esimesed seeriamudelid.
Furgoonsõiduk UAZ-450 oli Uljanovski Autotehase esimene omatoode, mis venelaste poolt kohe ka maailma esimeseks nelikveoliseks tarbesõidukiks nimetati. Hiljem lisandusid mudelivalikusse väikebuss, kiirabiauto ja kastiga versioon. 1961. aastal tehti “pätsikesest” ka tagaveoline variant, mille mudelinimeks sai UAZ-451.
UAZ-452, TEISE NIMEGA BELAZ-452
1965. aastal alustati Uljanovskis mudeli UAZ-452 tootmisega. Väliselt meenutas sõiduk oma eelkäijat, kuid selle uuendatud alusraam võimaldas ehitada kabiini avaramaks ja jagada telgede vahel koormust ühtlasemalt.
Mõne aja pärast tuli ka “neljasaja viiekümne kolmas” ehk veelkord täiustatud versioon, millel oli peal võimsam ülaklappidega mootor koos neljaastmelise käigukastiga.
Mudeli ekspordile pandi algus 1959. aastal, kusjuures mõningatel turgudel tutvustati “pätsikest” nime all Belaz 452.
TÄNASENI TOOTMISES!
Hoolimata iganenud välisilmest lastakse lugematu arvu iluoperatsioone läbinud “pätsikest” välja tänaseni – seda ei olegi võimalik tootmisest maha võtta, sest puudub mõistlik alternatiiv. UAZ bussi hinnad algavad Venemaal 580 000 rublast (umbes 9000 eurost).
Autotehase kodulehelt “klassikaliste tarbesõidukite” alajaotusest leiab moderniseeritud alarmsõidukeid ja ka sanitaarauto, mis on kohandatav nii inimeste kui ka koduloomade veoks ja raviks. Arvestades sõidutingimusi näiteks sügaval Siberis – ei kujutagi hästi ette, et ilma “uazikuta” hakkama saaks…
Käesoleva aasta kevadel plaanib Uljanovski Autotehas esitleda erilist sünnipäevamudelit. Nagu tavaks saanud, ei ole masina kohta mingeid detaile veel teada, ent tõenäoliselt saab eriline ”pidupätsike” uue välisilme – nii nagu see juhtus ka Hunteri erimudeliga selle 45. aastapäeval.
Allikas: Wroom, pildid tootja, Autowiki. Tõlkis: Ilona Toots