Reede, 20. detsember 2024
Keskkonnasäästjate netikogukonna eestvedaja Jaak-Kristian Sutt soovitab kõigil, kes seda veel ei ole teinud, lugeda mõttega läbi kümmekond aastat tagasi ilmunud Naomi Oreskese ja Erik M Conway raamatu “The Collapse of Western Civilization: A View from the Future”. Kõik, mis oli aktuaalne 2014. aastal, tundub täna lähemal ja õõvastavamana kui varem.

On aasta 2393. Maailm on peaaegu tundmatuseni muutunud ja sa kas kohaned või hukkud. Selgeid hoiatusi kliimakatastroofi kohta ignoreeriti aastakümneid, see viis temperatuuride ja veetaseme tõusu, ulatusliku põua ning lõpuks katastroofini. Katastroofi, mille käigus lagunes Lääne-Antarktise jääkilp, tuntakse tulevikus Suure Kollapsi nime all. Järgnenud massiline ränne tõi kaasa maailmakorra täieliku ümberkujundamise.

Suure Kollapsi 300. aastapäeva puhul esitab Teise Hiina Rahvavabariigi ajaloolane haarava ja sügavalt häiriva ülevaate sellest, kuidas valgustusajastu lapsed – nn arenenud tööstusühiskondade poliitiline ning majanduslik eliit – ei suutnud tegutseda ja põhjustasid lääne tsivilisatsiooni kokkuvarisemise.

Selline on lühikokkuvõte teadusajaloolaste Naomi Oreskese ja Erik M Conway pea kümmekond aastat tagasi ilmunud hoiatusraamatust The Collapse of Western Civilization: A View from the Future, mille nad kirjutasid toonaste teaduslike teadmiste pinnalt.

Täna üle lugedes saab öelda, et raamatu ilmumisele järgnenud kümnekonnal aastal oleme jätkanud liikumist suures piiris kooskõlas raamatus kirjeldatuga.

Vaid “äri nagu ikka” maskeerimiseks kasutatava poliitilise roheretoorika ja tühilubaduste vohamist ei suutnud autorid ette näha.

Raamatu lõpuosas on ka intervjuu Naomi Oreskese ja Erik M Conwayga, kus autorid selgitavad, miks nende nägemuses ebaõnnestusid just neoliberaalsed riigid, ja miks suutis keerulistest aegadest kõige edukamalt läbi tulla just käsumajandusel ja kontrollil põhineva kultuuriga Hiina.

Kokkuvõtvalt oli autorite sõnul põhjuseks raha ja võimu üha suurem koondumine kitsa eliidi kätte, mille tuuma moodustab “süsiniku põletamise kompleks” (tuletatud sõjatööstuskompleksist). See hõlmab peamisi suurima fossiilenergiasõltuvusega tööstusharusid, millel õnnestus dekarboniseerimist edasi lükata seni kuni oli hilja.

Hiina seevastu jätkas samal ajal taastuvenergia arendamist ja tänu oma poliitilisele süsteemile suutis raskeid ja ebapopulaarseid valikuid teha ning neid ka ellu viia.

Autorid ei propageeri seejuures autoritarismi, vaid pigem hoiatavad, milleni räntimisega jätkamine viia võib. “Kõige rikkamad ettevõtted, mida maailmas on kunagi nähtud, on osa süsiniku põletamise kompleksist – nad on olnud väga edukad enamuse liberaalsetest demokraatiatest kliimamuutuste ohjamiseks vajalike sammude astumisel takistamisel. Pole mingit põhjust uskuda, et mugava süsteemi osalised järsku kannapöörde teevad ja hakkavad kaasa töötama,” selgitab Conway, miks nende tulevikunägemus just selline sai.

… niisiis pole eelseisva nädalavahetuse plaanide üle vaja liigselt pead murda. 2014. aastal esmakordselt ilmunud The Collapse of Western Civilization: A View from the Future saab nii digikujul kui paberkandjal osta Amazonist.

*Lääne tsivilisatsiooni kokkuvarisemine: pilk tulevikust

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.