Neljapäev, 30. mai 2024
Maailma naiste aasta auto žürii avalikustas 15. märtsil 2023. aasta kuue kategooria võitjad. 8. märtsil selgub WWCOTY üldvõitja, seda juba kolmeteistkümnendat korda. Eesti poolt annab hinded Ylle Tampere, kes on olnud WWCOTY žüriis 2014. aastast.

Ülemaailmne naissoost auto- ja tehnikaajakirjanikke koondav ühendus WWCOTY kasvab iga-aastaselt: selles on nüüdseks 63 kohtunikku ligi poolesajast riigist. Samuti on pikemaks veninud hinnatavate autode nimekiri – 2023. aastal jõudis esimese valiku nimekirja erakordne hulk Hiinas toodetud sõiduautosid.

15. märtsil on naiskogul hea meel välja kuulutada kuue kategooria võitjad, mille seast omakorda valitakse 23. aasta WWCOTY üldvõitja, mis kuulutatakse välja rahvusvahelisel naistepäeval, 8. märtsil. Ajavahe tõttu saab Eestis võitja teada 7. märtsi hilisõhtul. See on juba 13. kord kui nais-autoajakirjanikud parimat autot valivad.

Kuigi kohtunike geograafiline areaal on aastatega oluliselt laienenud ning nimekirja jõudnud ridamisi mudeleid millest enamuses USA ja Euroopa riikides ainult kuuldud on, võtsid tänavugi kategooriate võidu juba tuttavad autotootjad, ja see on loogiline, sest žürii liige tohib hinnata vaid neid sõidukeid, millega tal on kogemus.

2023. aasta WWCOTY kuue kategooria võitjad

wwcoty 2023 kategooria võitjad

Parim linnaauto: Kia Niro

Kia Niro on juba noppinud mitu aasta auto tiitlit eri riikides ning on nomineeritud veel tervele reale priisidele. WWCOTY kohtunikud toovad välja auto praktilisuse, turvalisuse, ruumikuse ja hea juhitavuse. Plussiks on, et Niro on saadaval nii HEV, PHEV kui BEV-versioonis.

Parim perele sobilik linnadžiip: Jeep Avenger

Jeepi esimesel täiselektrilisel linnadžiibil on vaatamata esiveolisusele hea maastikusuutlikkus ja auto disain on naistele meele järele.

Parim keskklassi auto: Citroën C5 X

Citroën C5 X pakub erakordset mugavust, väga head ruumikust ning sel on atraktiivne disain. Autot saab nii bensiini- kui ka pistikhübriidmootoriga.

Parim keskklassi linnadžiip: Nissan X-Trail

Nissan X-Trail: vaimustavalt ruumikas, kuni seitsmekohaline maastikusuutlik ja intelligentne sõiduk. Tõhus raskel maastikul ja reisimisel, ajamite valikus nutikas E-Power.

Parim 4×4 pikap: Ford Ranger

WWCOTY valib alates 2021. aastast eraldi parima pikapi. Tänavu pälvis kategooria võidu Ford Ranger. See on usaldusväärne, stiilne ja karismaatiline pikap, mis liigub kergesti igal maastikul. Rangeri puhul on kaks ühes – see on nagu maastur, aga kastiga, mis teeb kasutamise oluliselt mitmekülgsemaks.

Parim sportauto: Audi RS 3

Audi RS 3 on välja töötatud ringrajasõidu autode põhjal. Kahjuks Eesti kohtunik siin sõna sekka öelda ei saa, sest Audi Eesti ei võimalda ajakirjanikele testisõite, ole sa nii rahvusvaheline kui tahes. Pikemat kommentaari auto sõiduomaduste kohta tuleks küsida EAG korraldajalt Raiko Ausmeesilt, kellelt Audi tellib oma lood.

Kuidas ja mida hinnatakse?

Maailma naiste aasta auto valimise hindamiskriteeriumite seas on ainult üks, mis on erinev kõikidest teistest sarnastest võistlustest: hindaja peab olema defineerinud ennast naisena ning olema kodus automaailmas.

Kõik muu on nagu ikka: hinnatav sõiduk kui tervik, selle disain, turvalisus, käepärasus, digilahendused, uued üllatavad lähenemisnurgad, keskkonnamõju, hinna ja kvaliteedi suhe ja muidugi iga hindaja isiklik “tätš”: nii ei saa me siin Eestis hinnata Hiina autosid (veel) või Audit, aga saame hinnata meie kliimaoludesse sobivust.

Kas üldse on vaja eraldi üleilmset naiskogu? Tõenäoliselt seni kuni leidub kohti, kus naiste peale autonduses ja tehnikamaailmas vaadatakse ikka kõvera pilguga, toimub varjatud koolikiusamine ja tühistamine – seni on vaja eraldi tunnustamist naistelt naistele. Eestis ehk võibolla mitte nii väga, aga paljudes Aasia riikides ning ka USA-s on WWCOTY hinnangud naistele abiks autovalikute tegemisel.

Nagu eelmistelgi aastatel, on hääletusprotsessi kontrollinud audiitorid Grant Thorntonist Uus-Meremaal (ja nad on mehed!). Firma on häälte kontrollimisega tegelenud alates WWCOTY loomisest 2009. aastal.

Kolmeteistkümnes  WWCOTY võitja kuulutatakse välja maailma naiste Aasta auto YouTube’i kanalil 8. märtsil, rahvusvahelisel naistepäeval, kell 00.00 (Uus-Meremaa aja järgi).

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN