Luuletaja ja muusik EiK paneb iganädalaselt kokku umbes 30-minutilise sõidumuusika playlisti, mida autos olles, rattaga pedaalides, pargis jalutades või ka kodus toimetades kuulata. Iga loo juures on lühike kirjeldus, miks just see pala kuulajat kõnetada võiks. Ava Spotify, vajuta “mängi” nuppu ja naudi!
Möödunud nädal lendas käest täpselt nii suure tempoga, nagu maikuu ikka kipub minema, nii ei jõudnud ka tolle nädala playlisti ette valmistada. Niisiis tuleb sel korral kompensatsiooniks paar lisalugu, mis vahepeal igasugu plaate läbi lapates olen avastanud. Pane kõrv peale!
Eelmine esitusloend kujunes selline: EiK soovitab: Sõidumuusika – aga mitte ainult – 20/2023. Kõigi nädalate sõidumuusikaga saab tutvuda siin: KOGU SÕIDUMUUSIKA.
Grauzone “Eisbär”
Suurim hitt võrdlemisi lühikese, kuid väga mõjuvõimsa tähelennuga šveitsi kultusbändilt Grauzone. Siin segunevad tolleaegne ettekujutus art popist, punkarlikult mässav lähenemine muusika valmistamisele ja levitamisele ning 80ndatele omane eksperimenteerimine elektroonikaga, eeskätt loomulikult kõikvõimalike süntesaatoritega. Mõnusalt mudane ja vihane ning samas nauditavalt ettearvamatu.
nublu “duubel5-v2.mp3”
Ei saa kohe kuidagi märkimata jätta vabariigi TOP 1 naljamehe uut lugu. Gevin Niglas on taas produtseerinud tausta, mis töötab nagu kellavärk ja kui viimase aasta aja jooksul ilmunud laulud panid mind pigem kartma, et nublu püünele tõstnud kavalad sõnad ja koomilised šedöövrid on hakanud tasapisi tuhmuma, siis “duubel5” toimib imehästi. Kogu ironiseerimine enda ja eesti kaasaegse folkloori üle ning leidlikud viited päevakajalistele teemadele lõid täpselt selle naelapea pihta, mida tabas nii mõnigi pala räppari debüütalbumilt “Café Kosmos”.
Jeff Rosenstock “LIKED U BETTER”
Uus ja käre pop punk Jeff Rosenstockilt, kelle muusikaline käekiri on nüüdseks juba nii sügavale mu ajju sööbinud, et võin une pealt ära tunda, kui mõni ta lugu peale läheb. Värske laul on valatud täpselt sellisesse vormi, et kõlbaks kusagil rahvarohkel ja higisel kontserdil selle järgi ringi hüpata, refrääni kaasa röökida ning saavutada katarsis.
KAYTRAMINÉ, Snoop Dogg “EYE”
Selle produtsent-räppar duo singel “4EVA” käis ka sõidumuusika nimekirjadest hiljuti läbi, nüüd on väljas terve album, mis kõlab nagu suve kõige kuumemad päevad ja ägedaimad riided, mis kapist on välja kraamitud. Sellise joonlaua täpsusega tehtud tümakas, et ma lihtsalt ei või.
Ethan Gruska, Bon Iver “So Unimportant”
Eelmisel kevadel ilmunud pala tänapäeva indie folgi kõige kõvemalt tegijalt Bon Iver. “Katkine” valsitakt, täpselt õigetesse kohtadesse paigutatud glitchivad ja warpivad efektid instrumentidel, kolmanda dimensiooni avav orkestratsioon ja koor – tõsiselt võimas.
Hiroshi Sato “SAY GOODBYE”
1982. aasta siidine ja ebamaine city pop ühelt Jaapani mõjukamalt klahvimängijalt. Meeldivalt rahulik ja “pisikese” kõlaga lugu.
San Giovanni Bassista “Summer Sweat”
Veel üks pala 80ndatest, seekordselt midagi väheke suvisemat Firenze alternatiivsema italodisko peidetud varakambritest. Paraja hulga humoorikate heliefektidega vürtsitatud astumine, paneb tantsima küll!
not dvr “stupid”
Nüüd aga natuke magamistoa-popi Suurbritanniast, mille trummid löövad liiga hästi, et see artist saaks lähematel aastatel sama tundmatuna jätkata. Võrdlemisi vähe muusikalisi elemente, aga kõik mängib kokku nii, et su auto hakkaks värisema, kui selle laulu peale paned.
Lauren Auder “in god’s childlike hands”
Nüüd kaome lainetesse.