Kaasaegne digitaalne meedia eeldab üha paremat visuaalset sisuloomet. Kvaliteetsed fotod, videod ja illustratsioonid on lugude jutustamise lahutamatu osa, kuid paratamatult teeb see meediatoote kallimaks. Mõnikord on mõistlik kasutada pildipankade abi ja õnneks leiab netist ka pildiladusid, mille tooteid võib vabalt kasutada. Soovitame oma kogemuse põhjal kümmet põnevat tasuta pildipanka.
Tasuta pildipangad on muutnud kvaliteetse pildimaterjali leidmise kiireks ja lihtsaks ning vabalt kasutatavad fotod ja joonised leiavad laialdast kasutamist nii digimeedias kui -turunduses.
Erinevad platvormid pakuvad laia valikut fotosid, illustratsioone ja graafikat ning otsisõna sisestamisel leiab enamasti levinumatel teemadel suure valiku illustratiivset materjali. Tasuta pildipangad ei sea piiranguid, kas materjale kasutatakse isiklikel või ärilistel eesmärkidel.
10 meie meelest väga head tasuta pildipanka
- Unsplash: Unsplash on tuntud oma kvaliteetsete fotode poolest, mis sobivad suurepäraselt eri teemal lugude ilmestamiseks
- Pexels : Pexels pakub vabaks kasutamiseks kvaliteetseid fotosid ja ka videoid.
- Pixabay : Pixabayst leiate fotosid, vektorgraafikat ja videoid mitmesugustel teemadel.
- Flickr Creative Commons: Flickrist leiab hulgaliselt fotosid, mille autorid lubavad neid tasuta kasutada
- Burst by Shopify: Burst pakub fotosid, mis on suunatud ettevõtjatele ja veebipoodidele.
- Freepik: Freepik pakub fotosid, vektorgraafikat ja muud disainimaterjali.
- Reshot: Reshot keskendub eriti unikaalsetele ja loomingulistele fotodele.
- Rawpixel: Rawpixel pakub mitmekülgset visuaalmaterjali nii isiklikuks kui äriliseks kasutamiseks.
- StockSnap: StockSnapist leiate suure valiku kvaliteetseid pilte erinevatest valdkondadest.
- Gratisography: Gratisography pakub eriti erksaid ja mõnikord veidi ebatraditsioonilisi fotosid.
Tasuta materjalide kasutamise hea tava
On oluline märkida, et mistahes materjalide kasutamisel tuleb järgida autoriõigusi, litsentse ja eetikat. Tasuta piltide allalaadimisele eelnevalt tuleb läbi lugeda kasutustingimused.
Üldjuhul pakuvad pildipangad võimalust laadida alla veebikasutuseks sobiva suurusega meediatooteid, kui on vaja trükikvaliteediga fotot või illustratsiooni, tuleb selle eest maksta.
Lisaks tasuta piltidele kuvatakse ka tasulisi materjale, millest ei tohi teha kuvatõmmist või “nutikat töötlust” ja eemaldada neilt näiteks vesimärgid. Pildi tuvastamise programmid on tänapäeval tehtud nii täpseks, et selline “käsitöö” ei jää märkamata ning trahvid intellektuaalomandi varguse eest on väga krõbedad.
Tasuta pildi kasutamisel on hea tava pildilao äramainimine (koos lingiga) ja võimalusel ka autori nimetamine – kui see ei ole võimalik, tuleb igal juhul märkida ära, et tegu on CC kasutusõigusega materjaliga.
Pildipankade kasutajatelt eeldatakse eetilisust ja vastutustundlikkust ning austust intellektuaalomandi osas – olenemata sellest, et osa materjali panevad autorid üles tasuta, soovivad nad oma tegevusele tunnustust, et õiglase ja jätkusuutliku visuaalse sisu loomine saaks üleilmselt jätkuda.
Artikli juures on kasutatud https://gratisography.com/ fotosid