Reede, 19. aprill 2024
Seekordne Delfi Forte ja Accelerista koostöös valmiv podcast Istmesoojendus võtab teemaks e-autode toetusmeetme nõutumad sõidukid, Saksamaa Autobahn’ide võimaliku kiirusepiirangu ja ühissõidukiradadel liiklevad põnevad “bussid”. Proovisõiduautoks on Subaru Forester ning neile, kel autol öönägemisseade, jagame nippe, milleks seda kasutada.

Stuudios on täna Jan-Matthias Mandri ja Ylle Tampere. Ja kui Ylle on mikri ees, tuleb kindlasti juttu ka e-autodest ja nende levikust Eestis. Vaatame veelkord üle toetusmeetme I voorus tahetumad autod. Populaarseimaks osutus ikka Nissan Leaf. Aga miks?

Äsja andis KIK teada, et I taotlusvooru mahtu suurendatigi algse kogueelarveni ehk 1,2 miljoni euroni. Hea uudis on, et kaalumisel on tänavu siiski ka teise vooru korraldamine, seda oluliselt väiksemas mahus. Taotlusi kokku esitati 1,5 mln euro eest – võimalik, et puudujääv 300 000 eurot ongi II vooru maht, et kõik soovijad saaksid autod ostetud.

Teine teema on Saksamaa Autobahn`id ehk kiirteed ja järjekordne arutelu, kas kiirust neil tuleks piirata. Seda teemat on arutatud iga paari aasta tagant, aga seekord tundub, et ADACi survestamisel võivad piirangud tõesti tõeks saada.

Ühissõidukiradu ummistavad põnevad “bussid” ja e-autod on olnud Tallinnas murekohaks sellest ajast peale, kui sai valmis esimene ühistranspordirada. Miks juhid eiravad seadust ja kuidas neid korrale kutsuda? Häid lahendusi ei ole.

Proovisõiduautoks on seekord Subaru Forester. Jan ja Ylle on ühel meelel, et tegu on suurepärase pereautoga, mille sõiduomadused võimaldavad läbida ka raskemaid teid. Hübriidajami peamine võlu seisneb siiski tootja CO2 normide täitmises, liiga ökonoomne Forester ei ole. Ja kas peakski? Tegu on suure ja ruumika maastikusõidukiga.

Nipinurgas soovitame – kel on – proovida, kas auto öönägemisseade näitab kätte majade soojuskaod. Ja kui jah, siis oma elamu soojapidavaks teha. Selllist energiasäästu peetakse muuhulgas oluliseks kliima parandamise meetmeks.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN