Esmaspäev, 17. juuni 2024
Istmesoojenduse podcast on üle kahe nädala taas eetris, saatejuhtideks Jan-Matthias Mandri ja Ylle Tampere. Juttu tuleb Paia ultralaadijast, koroonaviiruse mõjust autotööstusele ja -näitustele ning palmiõli jääkkütusest. Proovisõitu teeme Kia XCeediga ja nõuandenurgas õpetame, kuidas osta nutikalt uus auto.

Istmesoojenduse podcasti tegijatel jäi koguni kaks nädalat vahele: Jan muutis Delfi-siseselt positsiooni ning Ylle ravis nohu ja silmapõletikku. Seda aplamalt kargame sel nädalal teemade kallale.

Kõigepealt räägime Paia ristis avatud ultrakiirlaadijast. Kui 160 kW on “ultra”, siis mis on tulevane Ionity 350 kw? Kas see saab olema “superultra” või “mega”!? Igal juhul on tervitatav, et Alexela ja Eleport on jõuliselt võtnud kiirlaadijate võrgustiku arendamise tanklates oma südameasjaks. Tore ka see, et mõeldakse maainimestele. 

Teine lugu räägib palmiõli jääkidest toodetavast biokütusest, mis on “100% taaskasutatud” – nii palju küsimusi, ja suur dilemma, kas on eetiline või ei. Must-valget vastust ei ole, sest palmiõli toorainena on tänuväärne, selle tootmist tuleb muuta keskkonnasõbralikumaks. 

Koroonaviirusest ei saa üle ega ümber, autotööstust lammutab see päris suure isuga. Hiina majandusseisak tõi kaasa automüügilanguse kohapeal ja vajalike osade, sh akude valmistamise vähenemise. Mis omakorda teeb murelikuks e-autode tootjad, kes ei pruugi oma tootmist vajalikus mahus käima saada. 

Olenemata sellest, et Genfi 90. autonäitus külastajatele suletuks jäi, valiti sealsamas tühjas stuudios COTY, Euroopa Aasta auto 2020, milleks sai Peugeot 208. Autotootjad tegid aga virtuaalseid tooteesitlusi. Pikas vaates mõjub Genfi ärajätmine laialdasemalt autonäituste tulevikule üleüldiselt: kui tänavu saime asju aetud teisiti, siis miks mitte ka uuel aastal? Eks paistab.

Proovisõiduautoks on Kia XCeed, Jan ja Ylle on üksmeelel, et tegu on tõelise saksa autoga, mis näeb nunnu välja ning mille hinna-kvaliteedi suhe on väga hästi paigas. 

Nipinurgas pakume omalt poolt Indrek Jakobsoni kolmele autoostunipile lisa: ja anname nõu, kuidas osta nutikalt uus auto. Jan ja Ylle räägivad oma autoostulugusid. Saate teada, mis auto soetas hiljaaegu Jani pere ning kuidas Yllele sai selgeks, et Subaru WRX STI on see auto, mida tal väga vaja on. Või siiski… jah, on väga vaja!

Mõnusat kuulamist!

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN