Esmaspäev, 23. detsember 2024
Märgise “Roheline muuseum” saanud mäluasutuste rivvi lisandusid äsja kaks Tartu ülikooli muuseumi ja ERM. Kuna eestlasi võib nimetada häbenemata ka muuseumirahvaks, võib selle aasta eesmärgiks võtta kestlikult tegutsevate muuseumide külastamise – neid aina lisandub!

Eestlased on kõikide muude tiitlite kõrval päris kindlasti väärt ka muuseumirahva nime: hiljuti sai tõeks ammu unistatud muuseumikaart, millega saab külastada rohkem kui sadat väljapanekut. 20. mail toimub üleriigiline Muuseumiöö, mis toob tuhanded huvilised taas kord kodudest välja. Tallinnas on kombeks iga kuu esimesel pühapäeval korraldada tasuta muuseumipäeva jne. – me oleme muuseumirahvas!

Seda toredam, et meie muuseumid on võtnud eesmärgiks oma toimimisviise ajakohastada ning taotlevad üks teise järel märgist “Roheline muuseum”.

Värsked märgise omanikud on Tartu Ülikooli muuseum, Tartu loodusmuuseum ja botaanikaaed, mis said selle tunnustuse 15. mail. Märgise pälvivad muuseumid, kus muudetakse aktiivselt oma tegevust kestlikumaks.

Koos ülikooli muuseumidega pälvis tunnistuse ka Eesti Rahva Muuseum. Esimesena sai “Roheline muuseum” märgise 2021. aastal KUMU. Kestliku arengu suunas pürgib aktiivselt ka Tervishoiumuuseum.

Rohelise muuseumi tunnistust on välja antud 2022. aasta lõpust. Süsteemi väljatöötamist vedas ICOM-Eesti töörühm, mida juhtis TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia näituste ja loodushariduse osakonna juhataja Reet Mägi. Tema sõnul on muuseumidel suur roll ühiskonna kestlikumaks muutmisel.

„Muuseumidel on võimekus kaasata oma külastajaid ja rääkida keskkonnamuutuste lugu laiemalt nii näituste kui ka haridustegevuse kaudu. Rohelise muuseumi põhimõtted pakkusid hea võimaluse oma igapäevane toimimine terviklikult läbi mõelda ning pöörata seejuures tähelepanu enda keskkonnamõjule,“ selgitas Reet Mägi.

Mis on Roheline Muuseum?

Roheline muuseum on keskkonnajuhtimissüsteem, mis aitab muuseumidel hinnata ning ka vähendada oma keskkonnamõju ning tegutseda kestlikumalt.

Rohelise muuseumi põhimõtete rakendamise eesmärk on kõik muuseumi tegevusvaldkonnad kestlikumaks muuta: sh muuseumihoone ja kogude haldamine, keskkonnategevuse juhtimine, töötajate ja huvirühmade kaasamine, näituste, ürituste, ja muuseumihariduse korraldamine ning sotsiaalse vastutuse teemad.

Rohelise muuseumi süsteemi on välja töötanud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn) koos Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Eesti Rahvuskomiteega. Rohelise muuseumi süsteemi haldab ja tunnistusi annab välja Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon.

Kaanepilt: Tartu botaanikaaed, Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.