Neljapäev, 30. mai 2024
Prantsuse autotootja Renault on otsustanud uue kupeemaasturi esmaesitluse ajastada Pariisi lennunäitusele – see saab olema ilus kummardus lennuajaloole. Uustulnuka nimi Rafale viitab nii prantsuse õhujõudude reaktiivhävitajale Dassault Rafale kui selle ajaloolisele eelkäijale.

Renault’ uue kupeemaasturi puhtad jooned kõnetavad tõenäoliselt paljusid ning nagu ikka on tootja mõelnud kontseptsiooni hästi läbi: “rafale” tähendab tuuleiili ning Dassault Rafale mitmeotstarbeline hävituslennuk on kui tuuleiil kohal seal, kus abi vaja.

Kuid hävitaja nime kasutamine uuel D-segmendi sõidukil ei ole kaugeltki kõik: nimelt meenutab tootja Rafale nimega ka Renault`möödunud sajandi 30ndaid, mil tehases valmistati… lennukimootoreid! Fakt, mida ilmselt liiga paljud ei tea.

Kui vaadata 20. sajandi algust, siis on näha selge seos Renault’ ja lennunduse vahel. Renault oli sel ajal üks teerajajaid autode, rongide ja ka lennukite sisepõlemismootorite valmistamisel. 1933. aastal võttis Renault üle prantsuse lennukitootja Caudron ja asutas ettevõtte Caudron-Renault.

Rafale nimi anti lennukile aga juba 1934. aastal – tuuleiiliks nimetati üheistmeline võistluslainer C460 ning ilus nimi pidi toetama tulevasi lennurekordeid.

renault rafale
Esimene Rafale nime kandnud rekordite purustamiseks loodud lennuk

Uus kupeemaastur tuleb ajastule omaselt müügile nii täiselektrilises E-Tech versioonis kui ka pistikhübriidina, see põhineb kontserni CMF-CD platvormil ja ilmselt teeb omas segmendis tuule alla mitmetele võistlejatele.

Uudismudeli esmaesitlus toimub 54ndal Pariisi lennunäitusel, mis peetakse Le Bourget’ lennujaamas juba 18. juunil. Ilus mõte!

Pildid: Renault’ pressiruum

KOMMENTEERI SIIN