Teisipäev, 21. mai 2024
Sel nädalavahetusel toimub Tartu Näituste messikeskuses 27. korda auto- ja tehnikamess Motoshow, mis on juba rohkem kui kümme aastat ainuke omalaadne mess Eestis. Näitusel esitletakse uusi sõiduautosid, tarbesõidukeid, autokaupu, kuid ka hobiautosid, militaartehnikat ja esmakordselt messi ajaloos maratonrallide võistlusautosid. Seekordne erinäitus on pühendatud Inglismaal toodetud autodele.

Motoshow’l on sõiduautodest ja tarbesõidukitest esindatud 32 automarki, sealjuures tuuakse esimest korda kohaliku publiku ette neli siinmail tundmatut kaubamärki. Messil saab tutvust teha Türgi päritolu BMC sadulveokiga, legendaarse Londoni takso elektrilise järeltulijaga LEVC, Itaaliast pärit Piaggio tarbesõidukiga ning Hiina tootja Skywell elektrilise linnamaasturiga.

Ühtekokku tõmmatakse messil kate kahekümnelt uudismudelilt. „Esmaesitluste nimekiri on näituse ajaloo üks pikemaid ning uudiseid on sõiduautode ja tarbesõidukite valdkonnas. Messile on kindlasti asja nii era- kui äriklientidel, kel uue sõiduki ost plaanis,“ märkis Motoshow projektijuht Henrik Urbel.

Motoshow

Kaheksa Eesti autoajakirjaniku arvamuste põhjal panid korraldajad kokku nimekirja uudismudelitest, mida peaks kindlasti messil uudistama. Esikümnesse kuuluvad hindamise tulemusel Alfa Romeo Tonale, Honda Civic, Nissan Ariya, Nissan X-Trail, Opel Astra, Skywell ET5, Cupra Formentor VZ5, LEVC TX, Jeep Grand Cherokee L ning Škoda Enyaq Coupe RS.

Avatud on ka alati suurt osavõttu pälvinud proovisõiduala, kus saab tänavu istuda ligemale 80 auto rooli. Ajastule kohaselt annavad messil tooni elektrilised ja hübriidajamiga sõidukid.

Üks tänavustest erinäitustest on pühendatud Inglismaa autotööstusele. Näituse vanim sõiduk pärineb 1935. aastast ning eksponaate jagub pea igasse aastakümnesse kuni tänapäevani välja. „Kuigi Inglise autod ei ole autohuvilistele võõrad, näeb klassikalisi mudeleid liikluses võrreldes näiteks Ameerika või Saksamaa päritolu masinatega pigem harva. Et messikülastajatele kirjut Inglismaa autoajalugu tutvustada, oleme kokku pannud näituse, kus kaubamärkidest on esindatud Rolls-Royce, Bentley, Jaguar, Mini, Land Rover, Range Rover, Jensen, MG ja Reliant,“ kirjeldas Urbel.

Eesti Autospordi Liidu eestvedamisel tuuakse esimest korda Motoshow ajaloos publiku ette maratonrallide võistlusautod, mille ettevalmistus võimaldaks osaleda ka legendaarsel Dakari rallil. Messil tutvustatakse Rally Raid Estonia võistlusautot Century Racing CR6, Toyota Gazoo Racing Balticsi nelikveolist Toyota Hiluxit, Eestis ehitatud Mulkland Offroadsport MOS1-e ning SSV klassi Can-Am Maverick X3-e.

Messil pannakse proovile romusõidukite vastupidavus. „Veel enne vanametalli töötlemisega tegeleva ettevõtte Tolmet metallipressi alla minekut teevad ametlikult romusõidukiteks tunnistatud autod läbi viimase katsumuse. Nimelt pannakse veoautoga KrAZ proovile nende vastupidavus. Kuigi demonstratsioonsõidud on messil ellu kutsutud vaatemängu eesmärgil, võiks avanev vaatepilt lömmis autodest pakkuda mõtteainet neile, kes kihutamisega või joobes juhtimisega liikluses enda ja kaasliiklejate elud ohtu seavad. Nii nagu KrAZ-i rataste all, ei jää ka avariis tihtilugu autost just palju järele,“ rääkis messi korraldaja.

Motoshow

Traditsiooniliselt on Tartu autonäitus enne sügisilmade tulekut üks viimaseid hobiautode omanike kohtumispaiku. Tänavu on näitusele tulemas ligemale sada hobiautot ning messi lõpus valitakse välja parimad erinevates võistlusklassides nagu tuuning, retroautod, võistlusautod jne. Hooaja lõpus tulevad veel viimast korda kokku ka Eesti kiirendussportlased, kelle väljapanekus on esindatud nii värske Eesti meistri kui ka uue Eesti rekordiomaniku autod. Ühtekokku tuuakse publiku ette kümmekond kiirendusautot ja -mootorratast ning stardifoor, mille taga saab harjutada kiirendusspordis üliolulist reaktsiooniaega.

Üle mitme aasta on taas kohal ka NATO lahingugrupp.

Motoshow algab Tartu Näituste messikeskuses reedel ja kestab pühapäevani, lisainfot saab siin klikkides.

Foto: Motoshow

KOMMENTEERI SIIN