Teisipäev, 27. veebruar 2024
Uus, kaheksateistkümnes hooaeg jõuab vaid Discovery+ platvormil eetrisse alates 4. aprillist igal esmaspäeva õhtul kell 21. Sellele eelnevalt avaldame ka Veli eksklusiivintervjuu meeste endiga. Seniks aga pisut taustalugu ja põnevaid fakte!
Wheeler Dealers 2023
Marc “Elvis” Priestley (vasakul) ja Mike Brewer (paremal)

Alates esimesest hooajast aastal 2003 on Wheeler Dealers ehk “Automüüjad” võitnud kogu maailmas fännide südameid ning saanud üheks televisiooni armastatuimaks autosaateks. Nüüd, 220 autot hiljem, on automüüjate kuningas Mike Brewer ja mehaanikust äss Marc “Elvis” Priestley tagasi uue „Automüüjate“ hooajaga, kus Mike ostab taas hulga legendaarseid autosid, et Elvis saaks need oma idüllilises Oxfordshire’is asuvas töökojas taastada ja siis loodetavasti ilusa kasumi eest maha müüa.

Wheeler Dealers 2023/S18

Kümneosaline sari naaseb just õigel ajal, et tähistada Briti autoajaloo ühe legendi, Triumph Dolomite Sprinti poolesajandat juubelit. BMW pakutavate sportlike autodega konkureerimiseks loodud Sprint oli maailma esimene seeriaauto, mille mootoril oli ühe silindri kohta rohkem kui üks sisse- ja väljalaskeklapp, sprint “sajani” alla 9 sekundiga ja 192 km/h tippkiirus jättis häbisse mitmed puhtatõulisemad sportautod.

Mitmeid olulisi auhindu võitnud auto pakkus sportauto jõudlust ja sedaani mugavust, kuid tema valitsusaeg jäi üürikeseks: 1973. aasta paiku enam maailm briti autosid ei armastanud, nii et neid toodeti ainult 23 000, mis tegi Triumph Dolomite Sprintist haruldase pärli… nii et loomulikult otsustavad Mike ja Elvis selle hankida. Mike ajab haruldase sõiduki jälgi, kuniks leiabki ühe.

Wheeler Dealers 2023
Autode kallal töötamiseks väga olulised tööriistad

Elvisel on aga tööd omajagu: auto, mille Mike talle toob, on paras pähkel: katkine käigukast, kapriisne karburaator, lapiline kere ja sõitjateruumist pole suuremat järel. Et end veelgi rohkem proovile panna, tahavad Mike ja Elvis katsetada, kas nad suudavad auto ehitada veelgi paremaks kui oli kuulus 70ndate Ford Escort Mexico.

Sarja vältel tulevad kasuks kõik Elvise kümne aasta jooksul F1-s McLareni tiimis töötamise kogemused, et üles ehitada see ja teisedki autoromud, mille Mike veidratest kohtadest välja suudab võluda.

Wheeler Dealers 2023/S18

Mõned triviateadmised:
  • 20 aasta jooksul on „Automüüjad“ olnud eetris ligikaudu 120 riigis.
  • Kaheksateistkümnes hooajas ja „Best Of“ saadetes on kokku esindatud 220 kasutatud mootorsõidukit.
  • Autokauplemise suurmeister Mike Brewer oli oma esimese auto ostmise ajal kõigest 15-aastane – avariiline Mini maksis 25 naela ja selle remontimine 300 naela. Mike teenis korraliku kasumi, müües auto 800 naela eest. Erinevad Minid on läbi käinud neljast osast.
  • USA-s veedetud aja jooksul läks WD meeskond kaheksandas hooajas tagasi tulevikku, kui meeskond sai kätte DeLoreani: kuulsa tagakeskmootoriga (mitte eriti sportliku) sportauto, mida kasutati legendaarses 80ndate filmisarjas „Tagasi tulevikku“.
  • Kõige kallim ost ja edasimüük on Austin Healey B17, mis osteti 35 000 dollari eest ja müüdi oksjonil 75 000 dollari eest. Edetabeli teisel kohal on 2013. aastal ostetud Lamborghini Urraco – selle ostmine maksis 21 000 naela ja see müüdi 35 000 naela eest.
  • Mike’i lemmiksõiduk läbi aastate on Austin Mini ja Elvise omad Porsche 911 ja VW Beetle.
  • Auto, mida Mike sooviks kõige rohkem kätte saada, on 1930. aasta Bentley Blower, Elvise jaoks on see aga mõni McLaren.
Wheeler Dealers 2023/S18
Mike & Elvis, Wheeler Dealers

Meedia: Warner Bros/Discovery, Veli V. Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN