Prantsuse autotootja Peugeot kontseptautode ajalugu võtab silmad kirjuks, tundub, et neil on eraldi palgal ideedegeneraatorid, kel on luba kujustada ja sõitma panna kõik ideed, mis pähe kargavad. Valisime välja ideeautod, mis meie meelest on kõige erilisemad. 907, SR1 ja veel 8 ägedat kontseptsõidukit on teie ees.
Esimeses loos jõudsime Peugeot’ ägedamaid ideeautosid tutvustades otsaga nullindatesse. Aastatuhande- ja sajandivahetus ei võtnud prantsuse autotootja ideedegeneraatoritel hoogu maha, otse vastupidi: kontseptide nimed läksid võibolla lühemaks, aga nende olemus järjest ulmelisemaks. Hoogu said kaksikajamid ja loodusest hooliv mõtteviis.
Peugeot 907
6,0 l 500 hj V12 mootoriga Peugeot 907 GT tutvustuses kirjeldati ideeautot kui suure mootori ning klassikalise disaini kombinatsiooni.
2004. aasta Pariisi autonäituse staar pidi Peugeot mainekuvandit kõrgustesse kergitama. Süsinikkiust kerega kerge ja aerodünaamilise kahekohalise kupee katus, esi- ja tagaklaas moodustasid ühtse klaaskupli.
Interjööris valitsesid pruun nahk, helehall Alcantara, puitdetailid. Analoogdisainiga digitaalne näidikupaneel ja puuteekraan väljendasid traditsioonide põimumist modernse tehnoloogiaga.
Madala joonega sportlik ja ülimalt noobel auto mõjuks erakordsena ka pea 20 aastat hiljem ja pakuks väärikat seltskonda sportautode klassikule Porschele. Kahju, et 907 sellisel kujul vaid ideeks jäigi.
Peugeot Moovie
Liikur nimega Moovie nägi ilmavalgust 2005. aasta Frankfurti autonäitusel ja selle eesmärgiks oli uurida linlikku tulevikumobiilsust.
Loodetavasti sellest katsetusest piisas ja tuleviku linnaautod sellised kunagi olema ei hakka – või siiski võiksid? Tänasel päeval tundub mõte ümarast individuaalsõidukist toredana, eriti kui nad sellele tiivad ka külge panevad ja lennuloa annavad…
Peugeot 20Cup
Järjekordse kolmerattalise rotsteri jõuallikaks oli BMW-ga koostöös valminud 170hj bensiinimootor, 6-käigulist käsikäigukasti sai juhtida roolil olevate labadega.
2005. aasta Frankfurti autonäituse ideesõiduki disain rõhutas Peugeot’ kuulsusrikast autospordiajalugu. Täna võiks seda kontseptsiooni õige natuke lihvida, lisada elektriajami ja olekski valmis kaasaegne rotster.
Peugeot 908 RC
2006. aasta Pariisi autonäitusel esitletud ideeauto Peugeot 908 RC jõuallikaks oli võimas 700 hj, 1400 Nm 5.5 l V12 kahe turboga diiselmootor, mis võeti aasta hiljem kasutusele 908 HDI FAP Le Mansi võidusõiduautol.
Peamine eesmärk oli aga luua äärmiselt aerodünaamiline sõiduk. Voolujoonelisuse teenistuses oli iga viimnegi disainielement. Eest- ja tagantvaates päris muljetavaldav 908 RC näib külgvaates aga kuidagi pentsik.
Selle lõvi peamised väärtused olid peidus pinna all. Võimas diisliõgija oli keskkonnakõlbulikuks muudetud lausa kahe DPF-filtri abil.
Röögatu pöördemomendi kandis tagaratastele väga kompaktne 6-käiguline järjestiklülitusega käigukast, mis oli paigutatud V12 alla. Nii saavutati väga madal raskuskese ja hea juhitavus.
Hoolimata süsinikkomposiidist ja kärgalumiiniumstruktuurist oli 1800 kg massi päris paras pontsu. Seega olid omal kohal Brembo keraamilised pidurid, autospordi päritolu oli tegelikult kogu tehnika ja komponendid.
Peugeot SR1
2010. aasta Genfi autonäitusel said külastajad silmal lasta puhata sellel imekaunil sportautol. Peugeot SR1 on HYbrid4 hübriidajamiga: 218 hj 1,6-liitrine turbo-bensiinimootor vedas esitelge, tagateljele andis jõudu aga 95 hj elektrimootor – ühendvõimsuseks tuli 313 hj.
Dünaamiline, tasakaalustatud, sensuaalne ja kõrgtehnoloogilise varustusega unistuste auto oli interpreteering teemal “Grand Touring Car”. Ühtlasi presenteeris SR1 Peugeot’ uut kujustuskeelt ja uuenenud logo.
SR1 mõjuks tänapäevalgi ülimalt kaasaegselt, rääkimata sellest, et selle disain teeb silmad ette Aston Martinile ja kokpiti puhul on lausa tunda, kuidas disainerid on mõelnud juhi “pesastamisele”. Arvata, et iCockpiti parimad omadused mõeldi välja just SR1 ajal.
Peugeot HX1
Mahtuniversaalid ei ole kunagi eriliselt atraktiivsed olnud. HX1 pidi muutma mahturid vähem igavaks ja väheke madalamaks.
Tulemuseks oli üllatavalt efektne, ja aerodünaamiline diisel-hübriidajamiga universaal, mida esmaesitleti 2010. aasta Frankfurdi autonäitusel.
204 hj 2,2 l diiselmootor oli ühendatud 6-käigulise automaatkäigukastiga, mis suunas jõu esisillale. Tagarattaid vedas aga 95 hj elektrimootor. 299 hj ühendvõimsusega ideeauto suutis lühiajaliselt liikuda puhtelektrilisena.
HX1 välimuse põnevad detailid olid turbiinilabasid meenutavad veljed ning kiirusel üle 100 km/h avanev spoiler – aastal 2020. on väga populaarne Porsche Panamera universaalkerega versioon, millel on sama omadus.
Peugeot HX1 Interjööriviimistluses oli kasutatud tammepuud, harjatud alumiiniumi ja nahka. Esmaklassisõiduki kabiinis leidus nii puutetundlikke ekraane kui ka minibaari ja kohvimasinaga varustatud keskkonsool.
2014. aastal läks HX1st inspiratsiooni saanud seeriatoode Peugeot 608 nime all, kuigi sellele on omistatud osa ka 908 RC juurtest. Ilus auto on see igatahes!
Peugeot Onyx
21. sajandi superauto kehastuseks nimetatud Peugeot Onyx ideeauto toodi esimest korda publiku ette 8 aastat tagasi, 2012. aasta Pariisi autonäitusel.
Superauto, GT, diiselhübriid, disainipärl. Keskkonnasäästlike loomepunangute musternäide: uuskasutatud ning pressitud viltmaterjalist kabiiniviimistlus, makulatuurist armatuurlaud. Vasetooni komponendid olid tõepoolest lihtsalt vasest. Kahevärvilist kerelahendust oleme edaspidi harjunud nägema GT seeriamudelitel.
600 hj 3.7-liitrine V8 diiselmootor pärines 908 Le Mans` võidusõiduautolt. Paljusid sellelt pärit komponente ja autospordialast oskusteavet kasutati vaid 1100 kg kaaluva Onyxi loomiseks rohkesti.
See polnud aga sugugi veel kõik: esitlusel olid ka Onyx ideejalgratas ning -mopeed. Silmiavavat kombot ootab ärevil Peugeot’ fännide hord tänaseni…
Peugeot Exalt
2012. aastal esitletud Peugeot Onyx ideeauto edasiarendust Exalt näidati 2014. aastal aga Pariisi autonäitusel. Nagu eelkäija, paistis ka Exalt silma ebaharilike materjalide poolest: uudne tekstiilistruktuur imiteeris hainahka.
Luukpära ja sedaani vahepealse kerekujuga ideeauto inspiratsiooniallikaks olid 1920 – 1930. aastate Prantsuse autod. On üsna ilmselge, et samast allikast on mõjutatud ka e-Legendi disain.
Exalt oli hübriid nagu mitmed ideelised eelkäijad: selle jõuallikaks oli Peugeot Sport divisjonis loodud 270 hj 1,6 l bensiinimootor koos 6-käigulise automaatkäigukastiga ning tagatelge käitav 70 hj elektrimootor.
Kaksikajamiga Exalti kokpit peaks tänasele Peugeot’ kasutajale olema tuttav: olulisemate funktsioonide klahvid ja ergonoomiline kokpit, kus kõik ekraanid õigete nurkade all juhi pilku teel aitavad hoida – need uuendused on juba mõnda aega uutel mudelipõlvkondadel kasutuses.
Peugeot Quartz
Linnamaasturite tulevikusuundi demonstreerinud Peugeot Quartzi sai samuti näha 2014. aastal Pariisi näitusel, see ideesõiduk kuulutas ette Peugeot 3008 tulekut.
Ilmselgelt praeguste lõvimärgiga krossoverite eelkäija näituseversiooni kapoti all oli 270 hj Peugeot RCZ R 1.6 l bensiinimootor, mis andis jõudu esisillale.
Lisavõimsust andsid kaks elektrimootorit, üks ees ja teine tagateljel. Mootorijõud kanti ratastele kuuekäigulise “automaadi” kaudu. Race-sõidurežiimis rakendati käiku kõik 500 hobujõudu.
Tänased 3008 ja 2008 on mõnevõrra taltsamad, nüüdseks on 3008 saanud ka “saba” ehk pistikuhübriidi, uus 2008 on aga on olemas ka täiselektrilises variandis.
Peugeot Instinct
2017. aasta Genfi autonäitusel esitleti isejuhtimisvõimekusega ja värkvõrgutehnoloogiaga varustatud shooting brake ehk laugpära-universaali Peugeot Instinct, mis oli varustatud 300 hj hübriidajamiga.
Isemõtleva ja juhile soovitusi jagava Instincti kerekujust on päris kindlasti mõjutatud uue generatsiooni 508 SW (universaali) välisdisain. Õnneks peab juhtimisega endiselt tegelema ikka inimene.
Pildid: Wheelsage.org, Peugeot, Youtube