Esmaspäev, 23. detsember 2024
Soomlased plaanivad nuti- ja automaailmas järgmist revolutsiooni. Õhukesi painduvaid puuteekraane tootev ettevõte Canatu on nimelt valmis muutma sõidukites mistahes pinnad nutiekraaniks.

Väljaanne Automotive News kirjutab, et soomlaste Canatu kavatseb oma patenteeritud Carbon nanoBud tehnoloogia abil muuta autod kasutajasõbralikumaks, liikluse seisukohalt ohutumaks, ja oluliselt nutikamaks.

https://www.youtube.com/watch?v=Z823BNCDur8

Canatu 3D puuteekraan pälvis German Design Awards 2019 konkursil autotööstuse tarvikute kategoorias kuldmedali, esile tõsteti suurepärast tootedisaini ja kvaliteeti.

Canatu juht Juha Kokkonen kinnitas, et nende visiooni kohaselt võib kõik pinnad muuta nutikaks. Canatu liidab läbipaistvad 3D puutetundlikud andurid mistahes ekraanide, plasti, klaasi, naha või tekstiilpinnaga.

Intuitiivselt kasutatavad liidesed saab sõidukisse paigutada selliselt, et juhti häirivaid tegureid oleks võimalikult vähe. Sel moel muutub autojuhtimine ka ohutumaks.

Autotoojatele annab Canatu pakutav lahendus aga täiesti vabad käed disainimisel, pakkudes lõputult erinevaid võimalusi nutipindade paigutamisel sõidukitesse.

Ja see pole veel kõik. Lisaks saab Carbon nanoBud materjali kasutada ka soojendusena, kaitsmaks sõiduki andureid, klaase ja peegleid jäätumise eest.

Cnb-heater tehnoloogia sobib eriti hästi elektrisõidukitele, sest see vajab praeguste lahendustega võrreldes oluliselt vähem energiat.

INVESTORID VÕTAVAD JÄRJEKORDA

Canatu ei ole enam pelk idee, vaid reaalne ettevõte, millesse on investeerinud mitmed suured autotööstuse tarnijad – näiteks Jaapani firma Denso ja Prantsuse Faurecia. Hiina turule aitab ettevõttel siseneda Ascend Capital.

Denso on tänaseks panustanud kuus miljonit, Ascend neli miljonit eurot. Hiina turul edukalt läbi löömiseks investeerib kapitalifond veel viis miljonit. Soomlaste uudsesse tehnoloogiasse on usku, see võib automaailma oluliselt muuta.

Canatu tehnoloogiat on kasutatud ka Daimleri uksepaneelikontseptsioonis. Canatu juhi Juha Kokkoneni sõnul tegid nad möödunud aasta jooksul autotööstuse ettevõtetega üle 30 erineva koostööprojekti.

Samuti on firmajuht optimistlik tuleviku suhtes, lootes kahe aastaga juba ka kasumisse jõuda. Uute tooteidee reaalselt autodesse jõudmine võtab aga aega 3 – 4 aastat.

HIINA VÕTAB KÕIK

Autotööstuses toimuvad just praegu aegade suurimad muutused: olenemata kasvuraskustest ollakse lootust täis elektriajamite ja isejuhtivate sõidukite osas.

On loomulik, et ühes uute keskkonnasäästlikemate sõidukite tulekuga kukuvad ära ka vanaaegsed nupud ja kangid – minnakse üle puutetundlikele, hääljuhitavatele ja viibeldavatele infolustidele.

Canatu innovatsioon võimaldab autos loobuda senistest kandilistest paneelidest, mis omakorda võimaldab sõitjateruumi disainida oluliselt ergonoomilisemana.

See aga tähendab, et tulevikus ei pea me ehk enam nii palju mures olema võimaliku nutijoovastumise pärast – kõikide pindade infostamise võimalus toob vajaliku teabe just sinna kust juhil on seda kõige mugavam ja ohutum jälgida.

Canatu tegejuht Juha Kokkonen on naljatamisi öelnud, et ettevõtte eesmärgiks on luua seadmed, mis oleksid arusaadavad ka pimesi kobades.

Soomlaste uudse tehnoloogia vastu on suurt huvi tundnud hiinlaste BYD, mis muuseas ongi hetkel maailma suurim elektriautode tootja.

Kui koostöö peaks õnnestuma, võib muuhulgas juhtuda, et Euroopa jääb uut lahendust pikaks ajaks ootama. Hiinlased ja jaapanlased võtavad praegu lõviosa kõigist uue aja autodele mõeldud tehnoloogiatest.

Materjale sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Canatu

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.