Teisipäev, 18. juuni 2024
Mario Kadastik käis Soomes, Vantaas asuvas Euroopa moodsaimas Tesla esinduses oma silmaga uut Model 3 “rahva-elektriautot” üle vaatamas. Esmamulje on positiivne, auto on mitmes mõttes isegi ägedam kui Tesla Model S ja X. Tõsi, esialgu ka kallim.

Esimesed muljed on positiivsed ja üllatusi on rohkem kui oleksin oodanud. Kipub juba traditsiooniks saama, et piltidel ei näe auto nii hea välja kui kohapeal.

Mäletan, et mul olid Model X-iga samasugused kõhklused – vaatasin pilte ja mõtlesin, kas ikka ostan. Kui elusuuruses nägin, enam ei kahelnud. Model 3 puhul on sama fenomen – päriselus on see märksa ägedam.

SÕITJATERUUM VÕRRELDAV MODEL X-GA

Model 3 on küll väiksem, ja ka ametlikult väiksemast klassist kui Model S – seda näeb kohe, kui need kaks kõrvuti panna, aga see väiksus tundub kõige rohkem tulevat ninast ja veidi sabast. Sõitjateruum on kahel autol praktiliselt ühesuurune.

Tegime seltskonnaga ka katse ning istusime Model 3 taga kolmekesi ja siis kohe otse ümber Model S taharitta. Praktikas me vahet ei tundnud ning juhi ja kõrvalistuja kohtadel on ruumi vägagi palju.

Samuti oli üllatuseks meeletu kogus panipaikasid, need lisavad omakorda ruumikuse tunnet. Samuti ei olnud ma enne teadlik, et Model 3 tagaistmel on käetugi keskel – seda Model S-il ei ole näiteks.

Ehk siis kui sõita kuni neljakesi autos, on Model 3 vägagi mahukas ja mugav. Klaaskatus rõhutab avarust veelgi ning eriti üllatav on pakiruum, mis mahutab päris mitu reisikohvrit ja mille põranda all omakorda on lisaruum.

SÄRTSAKAT SÕITU SAAB!

Sõita Soomes välja pandud Model 3 näidisautoga loomulikult veel ei saanud kuna tegemist on Ühendriikide versiooniga, mis pole Euroopas veel homologeeritud ega arvel. Kuid tuttavate kasutajate kogemus ütleb, et sõit Model 3-ga on ärksam ja särtsakam kui Model S-ga.

Model S-ile teeb 3  ära isegi standardvarustuses, nii et väga ma isegi ei vaeva oma pead, kuidas sellega siis sõita oleks.

Instrumentide paneeli puudumine on pigem värskendav lähenemine ning suur ekraan on selles asendis, et silmanurgast peaks iga hetk olema kõik vajalik nähtav.

Omast kogemusest tean, et Teslaga sõites on üle poole ajast autopiloot peal, seega on instrumendiklastri pidev vaateväljas olemine üsna vähese tähtsusega.

HIND ON ARVATUST KALLIM… ALGUSES

Model 3 Euroopa konfiguraator on avatud vaid loetud riikides ja limiteeritud mudelivalikuga. Alguses saabki tellida ainult suurimat akupakki koos preemium- varustustasemega. See teeb ka alghinna arvatust suuremaks kuna väiksemad ja keskmise suurusega akupakid pole Euroopas veel saadaval.

Ühendriikides saab kesksuuruses akupakki tellida juba mõned kuud ning väike pakk peaks tulema teises kvartalis. Euroopasse võiks oodata midrange akut eeloleval kevadel ja väikest akut vast järgmisel suvel.

Nendega koos tulevad ka hinnad alla ning kui preemium-sisu pole enam standardis, saab ka selle arvelt hinda alla.

Kui saab võimalikuks tellida kogu Model 3 mudelivalikut Euroopas, ennustaksin hinnaks koos käibemaksuga “alates 40 000 eurost”. Praegu on see pigem 59 – 83 000 eurot, kui võtta kõigi lisadega perfomance mudel.

tesla model 3EESTIS UUEL KEVADEL

Tesla ei ole tänase seisuga veel Other EU konfiguraatorit avanud. Kui see lähiajal võimalikuks saab, julgen ennustada, et 2019. aasta märtsis on esimesed Model 3 elektriautod meie teedel.

Teslarenti oleme eeltellinud kümmekond autot, aga hetkel on küsimus järjekorra kohas. Konkreetselt me veel autosid komplekteerida konfiguraatori kaudu ei saa. Niipea kui võimalik, hakkame ka oma klientidele vastavalt seda võimalust andma.

KUIDAS OSTA?

Kuna Eesti on Tesla jaoks jätkuvalt “teine Euroopa riik” (Other EU), ja meil oma esindust ei ole, saab Model 3 tellida ja kätte nii nagu seni: kui auto veebist tellitud, saabub see Hollandisse, Tilburgi, kust see tuleb omal käel Eestisse tuua ja siin arvele võtta.

Kuna Tesla eeldab auto puhul sajaprotsendilist maksmist, on võimalus pöörduda kohaliku liisingettevõtte poole või siis makstagi kohe ära. Mul endal on hea kogemus LHV-ga, mis pakub Teslale tavapärast liisingut.

Tean ka, et Swedbank on andnud võimaluse, aga enamasti on see probleem, et liisingu saad sa siis kui auto on olemas. Keerukaks teeb olukorra asjaolu, et tehningu teiseks osapooleks on Hollandi ettevõte (Tesla Motors Netherlands).

Kindlustuse osas on asjad paremaks läinud: tavakasutuses Tesladele pakuvad kõik nii kohustuslikku- kui ka kaskokindlustust. Hinnad varieeruvad seinast-seina, aga leiab ka normaalse hinnatasemega pakkujaid. Ja pole vahet, kas see on Tesla Model S, X või 3 – kõigile saab Eestist kindlustuse.

Taksode kindlustamisega ilmselt tekib probleem, aga see on üleüldine ja seondub elektriautodega, mitte pole üksnes Tesla – spetsiifiline.

Ja kes ise ei jaksa Hollandist auto toomisega tegeleda, siis Tesla Rent tuleb appi: meil on kogemus autode siia toomisega. Auto on ikka kliendi oma, aga me aitame bürokraatiast läbimurdmisel.

VÕRDLUS KONKURENTIDEGA

Enamus konkurente on teinud fataalse vea kodulaadimisega – ühefaasilise laadijaga sa kodus akut ühe ööga täis ei saa.

Model 3-l on selles osas eelis, see siiski laeb kolme faasiga ning saab kodus ööga täis. Võib tunduda väike asi, kuid see on praktikas suure väärtusega, sest igal hommikul täis akuga päeva alustamine, sõltumata kuidas õhtul koju jõudsid, on aspekt mis tõmbab maha 99% avalikus punktis laadimise vajalikkuse mõtetest.

CCS standard on küll Euroopa turule hea, kuid Eesti oludes pigem miinus, kuni meil pole tulnud laadimistaristu uuendamine tõsiselt jutuks. Ja hetkel istub see teema endiselt kohtus kuni võrku erastatakse. Seni kuni pole tulevik selge, ei julge väga ka keegi teine investeeringuid teha siia võrku.

Muus osas aga on Model 3 suureks eeliseks see, et sama raha eest saad sa oluliselt parema auto. Model 3 näol on tegemist Tesla kolmanda generatsiooni tootega, kus on kogu Tesla headus ka tarkvara ja muu osas sees.

See on ärgas ja särtsakas sõiduk. Ka sisustuse kvaliteedi osas teeb Model 3 konkurentidele selgelt ära kuigi olen kuulnud ka vastupidist juttu, ent ma ei mõista seda.

Kui keegi otsib palju kellasid ja vilesid, siis neid Model 3 tõesti ei paku, kuid preemium varustus, mis hetkel on ainsana tellitav, on mugavam ja pehmem. Näiteks kui võrrelda Model S istmetega, siis need on Model 3-s mõnusamad.

Muude kasutatud materjalide ja koostekvaliteedi osas ma ütleks, et näiteks Jaguar i-Pace jääb alla, rääkimata siis Konast või Leafist.

Loomulikult on elektriauto puhul peamiseks eelise andjaks selle aku ja jõuallika disain, mille kohta mitmed testid näitavad, et need on kõrge efektiivsusega. Samal distantsil suudab Model 3 konkurentidega võrreldes olla kordades ökonoomsem.

Võib ka eeldada, et kogu akukeemia ja halduse kompetents, milles Tesla on selgelt teistest kõvasti ees, on kandunud üle ka Model 3 toomisse, ja seega võib ennustada, et auto vastavad komponendid kestavad aastaid kvaliteetsetena.

KOKKUVÕTTEKS

Ma kahtlustan, et enamus nendest, kes räägivad, et konkurentidega võrreldes on Model 3 “reha”, ei ole autos sees istunud. Samuti pannakse kõrvuti võrreldamatuid, eri klassi sõidukeid.

Elektriautode konkurentsis ei saa rääkida, mis on odavam. Tõsi, kõrgema varustustasemega BMW/Audi osas võib tekkida temaatika tõesti, aga samas enamus nendest kelladest ja viledest on pigem asjad, mis on üleliigsed, ja mida ei kasutatagi.

Aga eks see kokkuvõttes on veidi selline “kellele ema, kellele tütar”- teema. Mina soovitan kindlasti enne ise autot kogeda kui hinnanguid anda.

Pildid: Mario Kadastik

KOMMENTEERI SIIN