Kolmapäev, 18. detsember 2024
Ford jättis tänavuse Genfi autonäituse vahele. Selle asemel korraldati aprilli alguses Amsterdamis Go Further/Go Electric suuresitlus. Uudiseid anti kapaga: lisaks kogu mudelivaliku elektriliseks muutmisele jõuab aasta lõpus esmakordselt Euroopasse Fordi suur linnamaastur Explorer. Olime Amsterdami suhkrutehases kohal.

Autotööstuse jaoks on elekter täna vaat’ et eluküsimus: kui sul ei ole ette näidata mõnd elektriajamit, ei ole sind olemaski. Go Further! Go Electric! ütleb Ford ja tõmbab generaatori täistuuridel käima.

Ford on viimastel aastatel võimsalt panustanud nii sõidukite elektriliseks muutmisse kui ka isejuhtivatesse tehnoloogiatesse.

Amsterdami vanas suhkrutehases toimunud suurejoonelisel esitlusel saime ülevaate tähtsamatest uudistest, mis jõuavad lähiajal seeriatootmisse. Neid on kokku 16 või rohkemgi, sõltuvalt, kuidas vaadata. Mõni on suur, mõni veelgi suurem.

Lühidalt on asi lihtne: kogu senine mudelipalett, nii tarbesõidukid kui sõiduautod elektrifitseeritakse. Valikus on kõikvõimalikud hübriidid, mahedast pistikuni ning paar täiselektrilist sõidukit. Ja tulevik paistab juurteni sinine: tootja lubab, et kogu mudelivalik saab ajapikku ka ainult elektrilised ajamid.

ESIMESENA TARBESÕIDUKID SÄRTSAKAKS!

Tarbesõidukite elektrile üleviimine on igati õige lähenemine, sest diiselmootorite vaenamise ajal vaatavad euroametnikud kõige kurjemalt just veokite ja tarbesõidukite poole.

Londoni ultraheitmevaba tsoon ULEZ on vaid üks näide lähitulevikus kehtima hakkavatest piirangutest. Et aus torumees või lillekaupmees saaks edaspidigi südalinna piirkonnas asju ajada, on vaja elektrit. Seda rohelist ja heitmevaba… vähemalt kohapeal, sest elektriauto ju ei tossa.

Tarbesõidukitest esimesena saab elektriajami Ford Transit, tootja populaarseim kaubik. Ehkki ametlikult ei avaldata veel sõiduraadiust ega ka müügile jõudmise aega – esitlusel veeretati välja prototüüp ning sellest edasi arendatud 9+1-kohaline väike reisibuss – siis inseride käest õnnestus midagi siiski teada saada.

Ford Transiti elektrikaubikut testitakse parasjagu Inglismaal ning tulemused on paljulubavad. Korraga kuni 180 km sõita võimaldav kaubik ning 150-160 km läbiv 8-kohaline Custom peaksid sobima ettevõtjatele, kes peamiselt tegutsevad linnas.

Bussid oleksid sobilikud transpordivahendid koolidele, hotellidele, seenioride hoolekodudele. Mugav Custom võib täita nii taksobussi, invatakso kui ka luksusliku väikebussi ülesandeid.

Elektriline Transiti kaubik peaks müügile jõudma kas 2020 lõpus või 2021, reisijateveoks sobiv Custom aastal 2022. Laadimisstandard on CCS ja laadimisvõimsus 44 kW.

Kaubiku hind ei ole teada, aga see “on odavam kui Volkswageni analoog”. Nimetatud analoogiga võrreldes on suurem ka kaubiku elektriraadius, seega ootame pikisilmi.

Täiselektrilise Ford Transiti prototüüp
HÜBRIIDE IGALE MAITSELE

Fordi olemasolev mudelivalik peab esialgu leppima mahehübriidide ja iselaadivate hübriididega. Erandiks on uue põlvkonna kompaktne linnadžiip Kuga, mis saab kapoti alla kogu valiku ajameid, sh täiselektrilise. Särtsu antakse ka uuele Pumale, mis esialgu tegi publiku ees vaid lühikese õrritussõidu.

Hetkel on Fordi hübriididest juba saadaval Mondeo, Tourneo Custom, Transit ja Transit Custom. Peagi saame hübriidsena osta ka Ford Focust ja Fiestat.

Ford Mondeo universaal püüab hübriidvariandis pilku

Põnev saab olema EcoSport – krossoveri saatus. Mõni aeg tagasi levis uudis, et see mudel läheb tootmisest maha koos mahtuniversaalidega. Amsterdami pressimaterjalides on EcoSport hübriidajamiga sõiduautode nimistus kenasti sees. Aeg näitab, mis saab.

Fiesta ja Focuse hübriidid
UUS KUGA

Kuga on disaininud Amko Leenartsi juhitud loovgrupp ning see näeb tõeliselt kaunis välja! Eest nagu Fiesta või Focus, tagant nagu Volvo, küljelt nagu peegelsile veepind murduvate päikesekiirte kumas – meenutades sellega Mazda kodo puhtaid jooni.

“Sabaga” Kuga suudab linnas sõita elektri jõul kuni 50 kilomeetrit ning sel on säilinud kõik eelkäija toredad omadused – vajadusel saab sellega minna ka maastikule, linnasõit aga kulgeb ameerikalikult pehmes istmes, nautides hästi timmitud veermikku ja mõnusat vedrustust, mida toetab kerge ja täpne rool.

Eesti jaoks on tegu olulise mudeliga, mis tuleb konkureerima kõige tihedamas segmendis. Seda, kas Kuga suudab end edetabeli esiotsa rebida, peab näitama… hind.

Amko Leenarts esitles uut Ford Kuga linnadžiipi
FORD EXPLORER

Ja siis on uustulnukate seas Explorer, Fordi linnamaasturite lipulaev, Euroopas ihaldatud, seni kättesaamatu saab pistikhübriidi versioonis ilmestama mudelivalikut juba selle aasta lõpus.

Exploreri pistikhübriid suudab elektriga sõita kuni 40 kilomeetrit. 2,5-tonnise sõiduki kohta on seda päris kenasti. Hobujõude on sel iludusel kombineeritult 400 ning pöördemoment pöörane 850 Nm.

Kõige muu ägeda kõrval on 7-kohalisel Exploreril peal uus 10-käiguline käigukast, võimalus valida eri sõiduviise; nelikvedu, mis lubab muretult maastikul ja rasketel teedeta aladel sõita.

Lähim konkurent? Volkswagen Touareg näiteks ja kõik, mis sealt edasi. Ainult et nii “lipulaevmaastur” kui ka edasi on kallimad kui Explorer.

Kiku selle peale, et sel luksuslikul pistikhübriidil on menu. Seda muidugi siis, kui me Eestis näpud taha saame. Lootuses, et meile jagub.

Noobel Ford Exploreri pistikhübriid
ELEKTRILINE SPORTMAASTUR TULEB!

Kõige magusam elektriline suutäis ootab meid aga juba tänavu – Ford Mustangist inspireeritud sportmaastur, mis suudab ühe laadimisega sõita 600 kilomeetrit (WLTP) ning millel on pööraselt võimsust ja jõudu.

Uus maastur saab kasutada CCS standardiga 350 kW superkiirlaadijaid; aku lüüakse täis mõne minutiga. Mustang Inspired tuleb konkureerima Audi ja Tesla elektridžiipidega ning võimalik, et jõuab ka enne igatsetud Porsche Taycani sportkupeed.

Tuleviku täiselektrilised sõidukid saavad tuge IONITY konsortsiumilt, mis plaanib luua aastaks 2020 Euroopa olulistesse paikadesse 400 laadimisjaama.

KUST TULEVAD AKUD?

Ja nüüd siis kõige põnevam osa; see, millest esitlusel ei räägitud. Kust tulevad Fordi akud? Neid on vaja kohe ja suurel hulgal.

Inseneride sõnul saab Ford mahehübriidide, iselaadivate ja pistikutega ise hakkama. Täiselektriliste autode akude tarnija on ärisaladus, aga “see on üks neljast suurest akuvalmistajast”. Neli suurt on Hiinas ja Koreas.

Tubli töö, Ford, kui plaanid peavad. Volkswagen on näiteks jännis ja ehitab kiiruga Euroopasse omaenese akutehast.

Siit jõuame teise küsimuseni: koostöö Volkswageniga. Alla on kirjutatud raamleping, mis hõlmab elektriliste tarbesõidukite koosarendamist. Arutelu jätkub särtsakate sõiduautode suunal.

Lepingute sisu, tulevased koostöös sündivad mudelid, akutehas, laadimisvõrgustik – see kõik on salastatud. Nagu ka isejuhtivate tehnoloogiate jagamine, mis samuti on olnud jutuks.

KOKKUVÕTTEKS

Tulevik on elektrisinine. Ka Fordil. See, mida meile Amsterdamis näidati, on paljulubav. Niisiis loodame, et me oleme nende riikide nimekirjas, kuhu uudistooted peagi ka jõuavad.

Pildid: Ford, Ylle Tampere

Vaata story’sid esitletud mudelitest meie Instast!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.