Reede, 8. november 2024
Hiina riiklik autotootja FAW Hongqi alustas uue põlvkonna “lihtsa limusiini” Hongqi L5 rahvusvaheliste tellimuste vastuvõttu. Auto, mis maksab rohkem kui Mercedes-Benzi S-klass või Bentley Mulsanne, on Venemaal huvilised närviliselt sabatama pannud.

Projekt Кортеж, mille raames peaks valmima president Putinile kodumaine limusiin Auris, pole siiani prototüüpidest kaugemale jõudnud. Riigipead eskorditakse jätkuvalt eritellimusena valminud Mercedes-Benziga.

Ajalooliselt on suurriigil oma esindusautot siiski vaja, sest on ennekuulmatu, et Venemaa president sõidab ringi näkase “lääne autoga”. Kuskil garaažinurgas peaks seisma ka 2016. aastal spetsiaalselt Putinile toodetud ZIL, aga selle kvaliteediga polevat riigipea sugugi rahul.

Hiinlaste Hongqi (eesti keeles “Punalipp”) ulataks siinkohal kauaoodatud abikäe. Ja kui juba president kaalub sõbralikust rahvavabariigist noobli limusiini ostmist, miks ei võiks sama teha Venemaa oligarhid?

Nõnda ongi tekkinud olukord, kus limusiini “lahjendatud” versiooni, noobli ja mugava Hongqi L5 suurim turg paistab olevat Moskva lähistel. Venelasi ei heiduta sõiduki kosmiline hind – sõbraliku Hiina rahvavabariigi limusiin on igal juhul midagi muud, kui tavaline S-klass või Mulsanne, mida iga rikas endale lubada võib.

POOL SAJANDIT KÕIGE PAREMAID HIINA LIMUSIINE

Hiina riiklik autotootja FAW Hongqi on kõrgetele parteigenossedele autosid tootnud rohkem kui pool sajandit, 1950ndatest alates. Veel 2009. aastal valmistati kommunistliku partei tellimusel limusiini Hongqi HQE, V12 mootoriga neljaukselist iludust, mille kujustus jälgis kõiki ajaloolise esindusauto kaanoneid.

Partei liidrite seas tõeliseks kultusmudeliks saanud HQE meenutas välimuselt kõige rohkem sama tehase kuuekümnendatel ehitatud CA770 esindusautot, mis omakorda – ime küll – oli suures osas kopeeritud venelaste Volga pealt. Mis omakorda jäljendas Ameerika kuldaja autosid…

Edasi tulid 6,4-meetrine limusiin Hongqi L9, väiksem L7 (5,55 m) ja selle “lahjendatud” versioon L5, mis liinilt veeres aastal 2013. Kaks esimest mudelit on mõeldud ainult partei võtmeisikutele ning tavainimene, olgu ta kui rikas tahes, tellida ei saagi.

L5 on otsustatud “vabaks lasta” ning lubada seda osta ka nn nomenklatuuril ehk jupijumalatel ja rikastel välismaalastel. Venemaa on üks sihtturge, kus L5 väljaspool Hiinat müügile tuleb ning näib, et seda päeva on seal maal ammu oodatud.

KALLIM KUI S-KLASS. PALJU KALLIM!

“Punalipu” rahvalimusiin  Hongqi L5 näikse vähemalt esiotsaga kummardavat jätkuvalt kuuekümnendatele – selle esiosa disain ongi muuseas tootja sõnul võetud 2009. aasta HQE-lt, ent tagantpoolt vaadates mõjub see vähemalt paarkümmend aastat värskemana. Kuldsed kaheksakümnendad!

Sõitjateruumis tervitab reisijaid moodne luksus: virtuaalsed näidikud ja juhiabid, läbi mõeldud ruumikasutus. Mitu Rolls Royce’i on selle tulemuse nimel algosakesteks võetud, keegi muidugi ei ütle. Bentley Mulsanne’igi tunnusjooni võib siin-seal aimata

Vahe parteibosside limusiinidega seisneb peamiselt käsitöö ja liinitoodangu osakaalus: piltlikult on üks rätsepaülikond, teine nagu Hugo Boss – kallis, aga mitte kuigi isikupärane.

Juba kaks aastat tagasi määras FAW Hongqi L5 hinna välisturgudele: 5 miljonit jüaani ehk 730 000 ameerika dollarit ehk umbes 700 000 eurot. Auto müügist saadud tulu investeeritakse uute mudelite väljatöötamisse.

Kuulda on, et osale sihtturgudet lähevad autod veidi soodsama hinnaga – nii umbes nelja miljoni jüaani (580 000 USD) eest. S-klass, mis on venelaste suur luksuse-etalon, on kohe kindlasti odavam… paljud noobelautod on odavamad, moodsamad, turvalisemad. Ent venelased tahavad midagi “sõbralikku”.

This slideshow requires JavaScript.

PÕHINEB TOYOTA LAND CRUISERIL

Kõik L-seeria mudelid on ehitatud Toyota Land Cruiser 200 redelraamile ning neil on peal üks ja ainus jõuallikas – 6-liitrine, 408 -hobujõuline V12 mootor, mida pakutakse koos kuuekäigulise “automaatkastiga”.

Vabamüügile tulev Hongqi L5 peaks millalgi kapoti alla saama ka moodsama 4-liitrise V8 turbomootori, aga millal see juhtub, pole täpselt teada. Kuna tellimuste hulk on ületanud kõik ootused ning ilmselt ka tehase tootmisvõimsuse, tuleb esialgu leppida ajaloolise V12-ga.

Selle mootoriga koos peaks tulema ka uus automaatne käiguvahetus, oluliselt väiksem kütusekulu ja odavam tootmishind. Hiinlased on lubanud, et kui nad V8 ükskord valmis saavad, siis pannakse see kõigile uutele autodele ning kui võimalik, vahetatakse välja ka vanemate mudelite senine jõuallikas.

Kõrvalepõikena – FAW Hongqi toodab ka maastureid. Millisele põhjale need on ehitatud, võite ise proovida ära arvata.

Vaata Hongqi L5 galeriid näiteks siit

Pildid: tootja Allikas: zr.ru

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.