Esmaspäev, 15. juuli 2024
Jõuluvana loobus muretsemast, kas tuleb lund või ei tule – kibekiire tööaeg on käes ning vana meelitas garaažist välja Rudolf-the-V6-Reindeer’i ehk Kia Stingeri. Meil oli erakordne võimalus käia taadile töövarjuks ning veenduda, et rokk ja roll käivad selle ameti juurde!

Üks taadi tööpäev võtab terve videomansa korralikult võhmale – hommikul kaheksast üles, tunni pärast ootavad lasteaias juba esimesed särasilmad. Samas tempos jätkub tööd hilise lõunani, ikka väikesed ja suured läbisegi, kõik oma soovide ja salmidega.

Poleks V6-Rudolfit käepärast, ei jõuaks Jõuluvana ühe päevaga kuigi palju. Lumelopases Tallinnas on Kia Stinger moodsaks saaniks kui loodud. “Oi, oi, see on tore saan, aina vajutad, ja juba tema silkab! Põder Rudolf ei oleks kiiremini jaksanudki,” muheleb taat.

LÕUNAPAUSIKS POLE AEGA!

Korraks saab teha väikese pausi ning Tallinna Raekoja platsi jõuluturul uudiseid kuulata. Ent ei tule mõnusast kolleegiga jutuvestmisest midagi välja, mantlisabasse ja jala külge riputavad end kohe mitu väikest jõuluime-ootajat, kes saavad oma pai ja kommikoti…

Ent juba on aeg jälle minna. Ikka kingikott V6 kanda ning sõit läheb edasi linnaserva, Koplisse. Pole midagi lihtsamat kui tipptunnil segamatult läbi ummikute veereda – seda muidugi juhul, kui autos istub rõõmsameelne Jõuluvana!

Rohelise tule alt läbisiksimise asemel unustavad liiklejad end ristmikel taadile lehvitama, mõni julgem hõikab salmigi ja küsib kinki. “Vara veel, Sinu päev alles tuleb,” muheleb vana ja viipab lustakalt.

PAULIINE, SARVEDEGA DAAM

Tramm Pauliine – sest tema see naksakas sarvedega daam ongi – on depoost ammu välja sõitnud. Seltskond on juba kolistanud läbi Lennujaama, lootuses seal vana kohata, ent sealt tulevad peale hoopiski Henri Nissanist ja Toomas Nordicast… nõnda siis edasi Koplisse, Jõuluvana otsima!

Seekord ei pea trammitäis häid lapsi pettuma, juba Balti jaama juures võtab sitikmust Stinger end trammi kõrvale ning taat roolis vehib rõõmsalt käega. “Pane käed roolile, vaata teed,” hüüab Eneli. “Meil on sind elusana vaja,” teatab Indrek kõva häälega.

Kopli trammidepoos astub Jõuluvana lõpuks ometi trammi. Rõõmus seltskond võtab üksteise järel taadi kõrval istet, loeb salmi, paitab tal habet, kallistab ja naerab pisarateni. Miskit pole teha, on seekord klubist saadetud mees, kes kõigile kõhulihased naerutab!

See on aus pidu, sest ükskord ometi on täiskasvanutel voli lastena rõõmustada! Milla te viimati trammiga – kohvikutrammiga – mööda Tallinna trammiteid luusisite? Või millal käis teil – ainult teil, suurtel – Jõuluvana? Asutuste pidudel on rohkem au sees ikka külmkapp ja Patune Pool.

Aga Pauliines käib päris pidu! Kadriorust tuleb peale Tuul, habras kui jõulubriis. Tema pidu algas põnevalt, ta sai sõita kiirabiga haiglasse, kus tulikuuma glögiga kõrvetatud jalg sidemesse pandi. Tütarlapse sisenedes heldib kogu seltskond – nii tubli, et tulemata ei jätnud! “Ma pidin, ma tahtsin Jõuluvana näha!”

Jõulutaat teeb Tuulele pika pai ja ei küsigi salmi vaid loeb seotud jalale paranemise sõnad peale. Valu läheb mööda, halb ununeb, jääb tore meenutus tõeliselt ägedast, maailma kõige ägedamast vanast!

This slideshow requires JavaScript.

NÕKSUGA NÄPUTÖÖ NAKSAKATELT NAISTELT

Puna-valge-mustad portaali värvides maskotiloomad disainis Diana Kuulma. Samas värvikombinatsioonis kingikarbid meisterdas Mõnus Maitse ning tordi Jana Jõõts. Kringlimeister oli seegi kord Kairi Herkül.

AGA ÕHTUL HABE ORMI JA SÕÕRIKUID JOONISTAMA!

Olgu-olgu, Rudolf-the-V6-Reindeer on nelikveoline ja päris klassikalist “sõõrikut” sellega joonistada ei saa,  uhkeid pookstaave jäisel platsil vedada aga küll. Jõuluvana, kes selleks hetkeks on Stingerist juba maru vaimustunud, on valmis trikisõitu katsetama.

Videomeister Sten Ottep paneb kaamera korraks käest ja näitab ette, kuidas muidu justkui maapinna külge liimitud auto kuulekalt tantsima panna. “See on veel parem, kui Rudolfiga,” õhkab taat. “Jah, selle ma võtaksin vahelduseks BMW-dele,” tõdeb Sten. Nüüd on temagi vaimustuses…

Sinna me nad mõneks ajaks jätamegi. Homme on järjekordne jõulupidude päev… Ahjaa, kes on meie lustakas päevakangelane? Ei tohi öelda.

“Jõuluvanade klubi on salajane. Ma ei tohi eluilmaski oma lastele aimu anda, et sinna kuulun,” ütleb vana. “Laste jõulurõõmu ei tohi rikkuda. Ja suured ei või lapsikust unustada. Ma olen lihtsalt vana Jõul.”

Loe Veli proovisõidulugu Kia Stingerist siit
Vaata auto kohta lisa siit

Video: Sten Ottep. Skript: Kaspar Kaljas, Ylle Rajasaar. Pildid: Sten, Ylle

KOMMENTEERI SIIN