Neljapäev, 28. märts 2024
2019. aastal alustas Delfis Accelerista ja Forte koostöös taskuhääling Istmesoojendus. Neli saatejuhti: Ylle, Uku Tampere, Veli V. Rajasaar ja Jan-Matthias Mandri tõmbasid tänavusele autoaastale joone alla ja panid igaüks kirja oma TOP3 lemmikautod. Vaata, kas oled nende valikuga nõus?

Istmesoojenduse taskuhäälingus on proovisõidurubriik, kus oleme järjest ette võtnud tänavusi uudismudeleid. Kõiki saateid saab kuulata siin.

Esialgu pidi saatejuhtide kirja pandud TOP3 autodest moodustuma edetabel, millest kooruks mõni mudel, mis kõigile ühtmoodi väga palju meeldiks. Veli ja Jan olid igatahes samal lainel.

Ylle ja Uku Tampere valikud olid aga täiesti erinevad, kuigi võinuks eeldada ju, et need kaks vähemalt üksteise pealt spikkida üritavad… Aga nüüd siis järjekorras. Daamid eespool.

Ylle TOP3

Lõppev aasta on meid hellitanud rikkalike mahlaste viljadega autopuult. Hingele tegi pai überäge Toyota Supra, silmale Mazda 3, elektriautode rivi etteotsa tõusis Tesla Model 3.

Aga kui pean panema ritta kolm “kõige-kõigemat”, lähtun argipäevast, sellest, mida ostaksin ise ja soovitaksin ka teistele.

Ka igapäevaauto peab olema selline, et iga kord kui sellesse istud, kerib suunurka väikese naeratuse. Sestap ei leiagi kolme, ega isegi TOP5 hulgast igavaid sõidukeid.

1. Toyota Corolla luukpära
Foto: Ylle Tampere

See auto (eriti punasena) on kõik see, mida üks minu eas iseseisvust ning üksi- ja kaksiolemise aega hindav naisterahvas autolt tahta oskab.

Kihvt välimus, suurepärane kvaliteet, ergonoomika juhikohal – eriti istmed, mis võrreldes eelmise põlvkonna Corollaga on nagu öö ja päev.

Vaikida ei saa ka Toyota uutest hübriidajamitest, mis on senisest ökonoomsemad ja kui sõiduvõtteid valdad, saad linnas ka päris nobedalt üksnes elektri jõul edasi.

2-liitrise südamega kaksikajam on kärme astuja, mis lisab autole minu jaoks nii olulise sportliku nüansi. Aga nagu öeldud: punane auto valge nahksisu ja mustade iludetailidega on minu valik.

Loe proovisõidulugu Corollaga siit

2. Renault Clio
istmesoojenduse
Vaimustav Renault Clio, mille järgi sai nime meie must kass. Foto: Ylle Tampere

Esimeseks ei pannud ma Cliot üksnes seepärast, et sel pole hübriidajamit või e-mootorit, millega mind lõplikult ära meelitada. GT Line versioonis on see väike linnaauto edev, kerge minekuga ja ebamaiselt vaikne.

Prantslased näitavad, kuidas teha “rahvaautot” nii, et preemiumbrändid nurka häbenema lähevad. Tähelepanu väärib aga auto hind: sa saad kõik, millest oskad unistada vähem kui 20 000 euroga, mis on tänapäeval tõsine “sõna”!

Clio järgi sai oma nime ka meie uus pereliige, must isane kassipoeg. Kui nooremal pojal oleks juhiluba, ostaksin Clio talle hetkegi mõtlemata. Turvaline ja ülimugav sõiduk mõjub ema südant rahustavalt.

Loe Clio proovisõidulugu siit

3. Peugeot e-208

Minu esikolmikus pidanuks olema imeilus Mazda3 sedaan Skyactive X mootoriga, aga tundub, et prantslased on lõppeval aastal teinud minuga üks-null ning tõstangi ettepoole hoopiski Peugeot e-208, mille e-tähest võib aru saada, et tegu on elektriautoga.

Mulle meeldib selle sõiduki universaalsus: välimus veidi nagu krossoveril, hind ka elektrilisena nagu tavalisel hästivarustatud sõiduautol (veidi üle 30 000 euro), sõita saab samapalju kui januse sportlasega (ligi 400 km WLTP), varustus e-versioonis nagu mistahes esmaklassikonkurentidel.

Peugeot’ puhul võlub mind nende kontseptsioon, ehitada auto nagu auto ikka, platvorm võimaldab kolme eri ajamit (bensiin, diisel, elekter), ja vastavalt oma vajadusele sa siis auto ka tellid.

Elektrilisena on Peugeot 208 ideaalne linnaauto, ka takso, ka näiteks müügimehe auto, millega iga päev näiteks Tallinn-Sindi otsa nühkida. Hea töö, PSA.

Loe Peugeot e-208 proovisõidulugu siit

Uku Tampere TOP3

Uku on tänavu sõitnud kõikvõimalike uudismudelitega, sportkupeedest võimsate kaubikuteni. Esikolmikuski on kolm täiesti eriilmelist autot.

1. Ford Ranger Raptor

Ford Rangeri tavalise pikapi praktilisus ei ole kuhugi kadunud, aga Raptori puhul on kasvatatud vastupidavust ja maastikuvõimekust.

Imelikul kombel on see “üle võlli” kastikas rahulikul sõidul ökonoomne, vaikne ja mugav, kui vaja, siis kannatab ka hüppeid ja väärkohtlemist karmimal maastikul.

Loe Uku proovisõidulugu Ranger Raptoriga siit

2. Hyundai i30 Fastback N

Ükski teine sama hinnaklassi auto ei pakkunud nii palju sõidurõõmu kiirel Audru ringrajal ning polnud samal ajal võimeline tingimata igapäevaautona esinema.

Just laugpäraga versioon võidab mu südame – suur pagasiruum ning tunnetuslikult tasakaalustatum käitumine võrreldes luukpäraga.

Argipäeval saab teha olmesõite ja kui tekib tahtmine ringrajale minna, on see auto täiesti konkurentsivõimeline. Mis aga peamine – Hyundai i30 Fastbackiga ringrajal kiireid aegu sõita on lihtne ja turvaline.

Loe Uku proovisõidulugu siit

3. Lexus ES

Hübriidajamiga Lexus üllatas kõigepealt ebalexuslikult soodsa hinnaga ning seejärel miniatuurse kütusekuluga, milleni konkurendid ei küündi.

Luksus, viimistletus, vaikne sõitjateruum ning piisav jõudlus on pea viiemeetrise esmaklassiauto puhul ilmselt ootuspärased.

Kuid üsna hõlpsalt alla viieliitrine keskmine kütusekulu paneb imestusest kulme kergitama! Mugav, ökonoomne ja soodne.

Veli V. Rajasaare TOP3

Veli on 2019. aastal sõitnudkiirete ja veel kiiremate autodega ning kirjutanud ohtralt lugusid Eesti Päevalehe LP autolisasse, lõpuks toonud Šotimaalt Eestisse uue hobiauto Toyota MR2 Spyder. Tema TOP3 kajastab toimunut üsna adekvaatselt.

1. Toyota Supra

Täiusliku juhitavusega sportauto – 50/50 kaalujaotus, madal massikese, jäigem kere kui Lexus LFA-l. Vunki on piisavalt, et ka kuival asfaldil lõbutseda ning tasakaalust ja suurepärasest tagasisidest tulenevalt on see väga intuitiivne – kui Sa Supraga driftida ei oska, ei oska Sa seda millegagi.

Ning kõigile BMW Z4ga võrdlejatele: nende kahe auto arendus löödi lahku aastal 2014 ning rohkem üksteise töösse ei sekkutud.

Need on kaks eri näo ja teoga autot ning Toyota Supra on siinkohal targem, lõbusam ja omanäolisem valik, ilma igasuguse kõhkluseta.

2. Hyundai i30 Fastback N

Jätkuvalt parima hinna ja auto suhtega kuumpära – lõbus, kiire ja praktiline. Kindlasti tasub võtta Performance Package – piiratud libisemisega diferentsiaal, rohkem jõudu ja paremad rehvid näitavad auto tõelist potentsiaali ning rahaline sääst pole seda kaotust väärt.

Kui parasjagu rajal kallimatele autodele tagatulesid ei näita, mahutad mugavalt neli inimest ning pagasiruumi näiteks pesumasina, nii et ruumi jääb veel ülegi – proovitud!

3. Renault Mégane RS Trophy

Selle aasta esiveoliste üllataja. Silmipimestavalt kiire, suurepärase nelikroolimisega mis sõiduelamust ei sega, uskumatuna tunduvad kurvikiirused.

Minek on Mégane RS Trophyl mis iganes pööretel silmapilkne, käredaimas sõidurežiimis paukuv ning väljalase mõnusalt lapsik. Ka praktiline kasutatavus on olemas, kui korvistmed ei sega.

Loe proovisõidulugu Trophyga siit

Jan-Matthias Mandri TOP3

Jan-Matthias on läbi aegade kõige noorem Forte peatoimetaja, ja tõenäoliselt ka üks suuremaid “autohulle” kui järele mõelda. Vastu vaidlemata Ylle juhistele, sõidab ta meelsasti kõigega, mis kätte antakse.

1. Toyota Supra

Nagu Veli V. juba mainis – auto, millega saab lõbutseda nii, et suunurgad kõrvadeni. Minupoolsed plusspunktid saab Supra veel oma silmatorkava välimuse poolest-

See ei pruugi küll kõikidele meeltmööda olla, kuid garanteeritud on, et Eesti halle Volkswagen Passateid täis liikluses jääd kaasliiklejatele silma.

2. BMW Z4 M40i

Taas pean tulema tagasi selle juurde, millele Veli juba viitas – Supra ja Z4 M40i on nõod, kuid sõidutunnetuse ja üldise imidži poolest ikkagi niivõrd erinevad.

Kui Toyota Supra on nagu usin spordipoiss, kellel kõik hinded korras, siis Z4 on nagu John Travolta Grease’is – juuksed pumatiga üle pea tõmmatud ja nahktagi ümber.

Ühesõnaga – on võimu ja suurepärast sõidukogemust, kuid samaaegselt pakub see ka paha poisi tunnet –BMW agressiivset välimust ja kabrioletiga seonduvat vabadusetunnet. Ja see kõik on rooli taga pagana äge!

3. Toyota RAV4
Toyota RAV4

Väikse vimkana panen siia nimekirja ka ühe linnamaasturi, kuigi nendega kokku puutumine mul üldiselt kopsu üle maksa ajab.

Toyotad on küll tuntud oma legendaarselt iganenud meelelahutussüsteemi poolest, kuid sellele vaatamata on RAV4 nii mõneski mõttes suurepärane auto, mis pani mind suhtumist maasturitaolistesse veidi ümber vaatama.

Toyota RAV4-s on piisavalt ruumi, see on säästlik ja kõigele lisaks suurepärase hinnaga. Niisiis on see ideaalne valik pereinimestele ja kõigile nendele, kelle jaoks auto on lihtsalt igapäevaliikur.

Loe siit, kuidas me RAV4-ga reisil käisime

Kokkuvõtteks

Vaadates saatejuhtide valikuid, tuleb tõdeda, et nende lemmikautod tulevad Aasiast. Toyota Supra ning Toyota üldiselt on saanud kõige rohkem poolehoidu. Seejärel Hyundai ja siis juba prantslased, Renault’ga eesotsas.

Pole midagi öelda, ole sa kui proff autokriitik tahes, lõpuks maandud sa ikka AMTELi müügitabelis oma maitse ja eelistustega…

Head vana autoaasta lõppu ja toredamat uut, sõbrad!

KOMMENTEERI SIIN