Reede, 14. juuni 2024
Ford on välja tulnud järjekordse naljakalt geniaalse lahendusega ja teinud valmis nutivoodi prototüübi, mis nügib voodis laiutaja hellalt ent kindlalt oma kohale tagasi autotööstusest tuttava tehnoloogia abil.

Pärast kurnavat päeva tahaks igaüks end mõnusalt voodis kerra tõmmata ja korralikult välja magada. Aga ei saa, kui voodinaabriks on laiutaja, kes end magades põiki üle voodi keerab. Teate ju küll, see “kallis, teeme tähekest” (aga sina kuku voodist välja) – magamisstiil

Kui üksi ei saa magada

Uuringud kinnitavad, et 25% neist inimestest, kes peavad oma padja, teki ja voodiosa eest võitlusi pidama, magavad hoopis paremini siis, kui nad üksi on.* Pikaajaliselt kogunev unevõlg aga suurendab õnnetuste riski nii kodus, tööl kui ka liikluses.**

Aga kui eraldi vooditesse kolimise mõte siiski ei sobi?

Üks hea lahendus sel puhul on Fordi nutivoodi nimetusega “Lane-Keeping Bed”, mille loomisel on kasutatud autotööstuse oskusteavet.

Nutivoodi hoolitseb selle eest, et ka kõige hullem voodiokupant öö otsa taltsalt oma voodipoolel püsib. Joon on keskel, ka sängis! Ja kui sa üle joone vajud, siis hoia alt! Uni on püha, eriti sinu kalli kaasa oma!

Autotööstus tuleb appi

Voodi väljatöötamisel kasutatud tehnoloogia tugineb Fordi sõidukite rajahoidmise abisüsteemil, mis jälgib teetähistust ja aitab sõidurajalt kõrvale kaldunud juhi õigele rajale tagasi.

Sellest lahendusest inspireeritud nutika rajahoidjaga voodi puhul on kasutatud surveandureid, mis tuvastavad oma voodipoolelt välja kalduva magaja, ning süsteem nügib eksinu õrnalt oma madratsipoolele tagasi.

“Koos magades on sageli kummagi partneri kasutuses vähem ruumi kui lapsel oma voodis,” tõdes uneekspert ja raamatu How to Sleep Well autor dr Neil Stanley.

“Inimesed on magades kõige haavatavamad, seetõttu oleme programmeeritud ärkama kohe, kui keegi või miski meid une ajal puudutab,” selgitab Stanley.

“Kui voodinaaber end meie madratsipoolele keerab, aktiveerub kaitsemehhanism ja selle tulemusel ongi uni katkendlik, isegi kui me päris ärkvele ei tule. Lõpptulemusena võivad isegi suhted puruneda.”

Nutikaid vidinaid veelgi

Prototüüp-nutivoodi “Lane-Keeping Bed” on osa innovatsiooniprogrammist nimetusega Ford Interventions, milles kasutatakse autotööstuse oskusteavet igapäevaelu probleemide lahendamiseks.

Ford on panustanud magamisse, eriti lapsevanemate unerahusse varemgi. Mõni aasta tagasi tutvustasid nad Max Motor Dreams nutihälli, mis öösel ärkava tite taas magama uinutab. Senini pole voodike seeriatootmisse jõudnud, aga me ootame seda silmad pikad peas.

“Meie sõidukite rajahoidjad muudavad autojuhtimise lihtsamaks ja mugavamaks. Leidsime, et niisugust mõtlemist võiks rakendada ka voodi puhul. Nii saaks autosõitjatele seda kasulikku tehnoloogiat hoopis uudsest vaatenurgast näidata,” selgitas Ford of Europe’i turunduskommunikatsiooni direktor Anthony Ireson.

* bettersleep.org
** nhs.uk

Materjali pani maakeelde Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN