Pori kaubamaja muudab klientide survel senist viitade süsteemi ja saadab ajalukku senised “poiste mänguasjad”, “tüdrukute lelud”- sildid. Mänguasi on mänguasi, sellega võib mängida igaüks, soost või vanusest hoolimata.

Oleme harjunud, et mänguasjapoodi minnes seisavad autod ühel riiulil ja nukud teisel; nukuvankrid poe ühes nurgas ja pedaalidega mänguautod teises. Poiste lelud on enamasti sinised ja tüdrukutel roosad. Mõnes mõttes on selline, osakondadeks jaotamine isegi hea- iga asi omal kohal ja kiirelt leitav.

IMG_0455Soome jazzilinna Pori asukad on jõudnud arusaamale, et aitab küll ja soopõhine sildistamine tuleb ära lõpetada. Klientide tagasiside tulemusena muudab Poris asuv Mikkola Prisma mänguasjaosakonna viitade süsteemi.

Kaubamaja uue korralduse kohaselt on kõik mänguasjad nüüdsest üheselt sildistatud. Enam ei tõsteta poiste ja tüdrukute lelusid eraldi ning vanad viidad rändavad prügikasti.

Kaubamajast öeldaksegi, et muutust tegema ajendas klientidelt saadud tagasiside. Tüdrukute ja poiste mänguasju eristavate siltide kadumist on märgatud juba ka sotsiaalmeedias.

Facebookis levinud info on inimesed kahte leeri jaganud ja käimas on paras sõnasõda- kas siltide eemaldamine on poliitiliselt korrektne või mitte? Või tehti seda poliitkorrektsuse tõttu?

Vahetegemisel pole vahet

Mikkola Prismal on viitade uuendamisele ka täiesti ratsionaalne põhjendus. Näiteks leidus tüdrukute leluriiulis tooteid, mis siltide tekstiga täielikult ei haakunud ja tekitasid ostjates segadust. Uued sildid muudavad kaupluse sõnul ostlemise lihtsamaks.

Lisaks on üha suurem osa tänapäevastest mänguasjadest mõeldudki kasutamiseks kõigile, ehk siis puudub igasugune mõte, lelusid lihtsalt poisiks ja tüdrukuks olemise alusel jagada. Praegune uuendus puudutab esialgu vaid Pori linnas asuvat Mikkola Prismat, tegu ei ole riikliku suundumusega.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Lapsevanemad võivad kinnitada, et tänapäeval ei hooli väikesed poisid ja tüdrukud sellest, et roosa ja nukud- see on tüdrukutele ja sinine ja autod- see sobib poistele.

On tüdrukuid, kelle lemmikleluks on kruvikeeraja ja kes poes nõuavad tumesiniseid pükse ja krijadega T-särki. Ka on silma jäänud poisse, kes mürsikueas kleite ja kontsakingi proovivad ning meelsasti tüdrukutega koos kodu mängivad, nõudes sealjuures ema rolli.

Rohkem on selle roosatamise ja sinise, nukutamise ja autotamise taga lapsevanemad, kes oma eelarvamuste ja tõekspidamistega võsukesi suunavad.

Hoopis olulisem, kui see, millega keegi mängib, on käelise tegevuse harjutamine varajasest lapseeast alates. Et nii tüdrukud kui poisid oskaksid kasutada torutange ja taignarulli, rääkimata sokikanna nõelumisest. Lödinäppudest pole kasu kellelegi; ja eks neid ole omajagu nähtud ka. Neid libisevate pöialdega tüüpe…

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.