Tänavusel Los Angelese autonäitusel esmaesitles Porsche legendaarse 911 kaheksandat põlvkonda. Kõik see, mida me peame “klassikaliseks 911-ks”, on olemas. Ent muus osas on auto täiesti uus. .
Uuenduste peamine märksõna disainis on evolutsioon ning eesmärk parendada niigi head tõugu seda muutmata.
Uus 911 on veelgi kiirem ja kõrgtehnoloogilisem, mis kindlustab Porsche 911 rolli jätkumise sportautode etalonina.
Alla nelja sekundiga sajani
911 jätkab liikumist 3.0 liitrise töömahuga boksermootorite toel ning jõudu kannab ratastele üle kas tavaline 7-käiguline käsikast või täiesti uus kahe siduriga 8-käiguline automaatkast.
Uus sissepritsesüsteem aitab kaasa efektiivsemale põlemise protsessile ning koos hulga muude mootorikohendustega arendab nii tagaveolisel Carrera S kui ka nelikveolisel Carrera 4S mudelil 30 hobujõudu eelkäijast rohkem. Hobuseid leiab 911 sabaotsast nüüd 444.
Koos timmitud jõuülekandega viib võimsam mootor uue põlvkonna 911-e “nullist sajani” 0.4 sekundi võrra kiiremini, mis tähendab, et tagaveoline isend saavutab 100 km/h umbes 3.7 sekundiga ja nelikveoline 3.6 sekundiga.
Kui sellest jääb väheks, saab autole juurde tellida Sport Chrono nimelise paketi, mis toob varustusse stardiabi (launch control) ning muudetud käigukasti tarkvara, mis võimaldab veelgi kiiremaid käiguvahetusi.
Sport Chrono pakett lihvib paigalt sajani kiirendust veel 0.2 sekundi võrra nobedamaks ehk selle paketiga varustatud 911 spurdib sajani 3.4 sekundiga.
Tippkiirus ja kütusekulu ei ole hoolimata väidetavalt parendatud aerodünaamikast oluliselt erinevad eelmisest mudelist.
Tippkiirus on umbes 308 km tunnis ning kütusekulu ametlik number umbes-täpselt 9 liitrit saja kilomeetri kohta, kui see mõnele tarbijale natukenegi oluline number peaks olema.
Tulemas ka teisi mootoreid
Kuigi praeguse seisuga on Porsche rääkinud vaid ühest 444 hj arendavast turboülelaadimisega 3.0 liitrisest mootorist mudeliversioonidele Carrera S ja Carrera 4S, siis sahistatakse ka sellest, et mootorivalikut tahetakse laiendada.
Alternatiivide hulka kuulub nii väiksema võimsusega versioon samast mootorist kui ka veelgi võimsam versioon tulevaste GTS ja Turbo mudeliversioonide jaoks.
Rohelisemast maailmavaatest pole pääsu ka Porschel. Arendustöö käivat ka plug-in hübriidversiooni kallal, mis mõnede arvamuste kohaselt siiski enne 2022. aastasse plaanitud facelifti tõenäoliselt mudelirivisse ei lisandu.
Sahistatakse sellestki, et koos mudeliuuendusega saab 911 48 voldise elektrisüsteemi, mis ei toeta mitte ainult elektri jõul sõitmist vaid ka hulka pool-autonoomseid sõitmise funktsioone. Mida see täpsemalt tähendab, jääb hetkel veel ebaselgeks.
Uus põlvkond uuel platvormil
Nagu ikka uute mudeli põlvkondade puhul, on ka uus 911 põlvkond veelgi musklilisema ning samas pringima välimusega.
Uue põlvkonna 911 pakutakse ainult ühe standartse kerelaiusega senise “tavalise” ja “laiema” versiooni asemel. Küll aga kompenseerib selle valiku kadumist asjaolu, et tagumised tiivad on nüüdsel standardil laiemad, kui eelkäija laial kereversioonil.
Uue põlvkonna 911 mudeli koodnumber on 992. See on ehitatud uue struktuuriga platvormile, mille tagumises sektsioonis on kasutatud rohkelt alumiiniumi, mis parandab kaalujaotust.
Samuti on kogu kupatus üle käidud eesmärgiga panna roolima ka auto tagumised rattad. Pole ilmselt vaja seletada, et tagumiste rataste roolimine aitab kaasa stabiilsusele suurtel kiirustel ja muudab autot manöövritel veelgi vilkamaks.
Veelgi voolujoonelisem ja sihvakam
Väliselt jätkab ka kaheksas 911 sedasama kujunduskeelt mis seni. Äratuntav 911 kuju on püsinud aastast 1963 suhteliselt muutumatuna. Loomulikult on toimunud silumine ja kasvanud on mõõtmed, aga vana hea 911 tunneb eksimatult ära ka üle poole sajandi hiljem.
Uuenenud esistangel on tõsisem splitter ja kolm suuremat jahutusava, mille peamine eesmärk on auto ette otsa paigutatud jahutusradikasse rohkem õhku suunata.
Kaasajale kohaselt on jahutusavade kohal ja senisest laiematel esitiibadel leidnud senisest ümarama kujuga esituled, loomulikult LED tehnoloogiaga.
Märgatavam muudatus auto ninas on senisest pikem kapott ning suuremad rattakoopad. Ka kapoti keskosal olev taane on senisest konkreetsem.
Uksed on endiselt raamideta, aga küljepeeglid on uuenenud disainiga ja mõõtmetelt kasvanud ning uksekäepidemed on peamiselt aerodünaamilistel eesmärkidel uued – kui uks on suletud ei ulatu käepidemed auto kerest enam välja.
Tagumist stanget on kõvasti timmitud ja tagaosas domineerivad nii suured ovaalsed summutiotsad kui ka lai must paneel, mis peidab mootoriruumi tuulutuskanaleid.
Tagaspoilerit on timmitud, et see toodaks veelgi rohkem surujõudu kiiremal sõidul, tagumised tuled põhinevad OLED tehnoloogial ning on omavahel ühendatud veel täiendava LED paneeliga.
Uus 911 on suurem igas olulises välismõõtmes, kuid ainus number mis on ametlikult kinnitatud on 45 mm ja selle võrra peaks olema kasvanud rööbe esiotsas.
Lisaks eelmainitud laiematele tiibadele ja kapotile peaks “natukene” kasvanud olema ka auto teljevahe ning seda peamiselt seetõttu, et mahutada ära auto sisustus ning jõuülekanne.
Kabiinis on kõik uus
Märgatav areng on toimunud sõitjateruumis. Armatuurlaud on uus ja selle disain on saanud inspiratsiooni 1970.ndate 911-lt. Disain on eelkäijaga võrreldes nurgelisem ja seda kroonib uus multifunktsionaalne rooliratas, millel asub ka sõidureziimide muutmiseks mõeldud keerutatav nupp.
Porschele kohaselt on instrumentide jaoks aknakesi ikka viis. Keskmine neist, tahhomeeter on traditsiooniline analoog-kell, aga kogu ülejäänud informatsioon teistel näidikutel on nüüdsest digitaalne.
Ei saa ka Porsche ilma puutetundliku monitorita. Armatuurlaua keskel pesitseb 10,9 tolline ekraan, mille kaudu opereeritakse Porsche Communication Management system nimelist infolustindust.
Eraldi mainimist väärib navigatsioonisüsteem, mis uuel mudelil peaks oskama vastu võtta ja kasutada ka teistelt sõidukitelt saadavat informatsiooni ehk nn massandmeid.
Keskkonsool on uus nagu ka uue disainiga käigukang. Samast konsoolist leiab veel elektroonilise käsipiduri nupu ja hunniku lülitamisvõimalusi erinevate toetavate funktsioonide lülitamiseks.
Uuemat kõrgtehnoloogiat
Porsche on 911 varustanud rea uute sõiduabilistega. Näiteks on autol nüüd “wet mode,” mis tuvastab kui teel on vett ning kalibreerib vastavalt PSM ehk Porsche Stability Management süsteemi.
Kohanduv kiirushoidik pole tänapäeval ammu enam mingi ime, kuid Porsche tegeleb pikivahe hoidmisega automaatselt.
Huvitav oleks teada, kuidas toimib automaatne pikivahe reguleerimine Eesti oludes talvistel libedatel teedel ja kas auto saab aru, kui teel on must jää?
911 on varustatud ka öönägemisseadmega, mis juhile pimeduse sees toimuvat termopildi abil kuvab. See pole iseenesest midagi revolutsioonilist, sest isegi Peugeot 508 näeb samal viisil läbi pimeda.
Väga revolutsiooniline ei ole ka pidurdusabisüsteem, mis kokkupõrkeid ette ennustada proovib ja vajadusel hädapidurdust alustab – Teslade peal on sarnase süsteemi abiga toodetud mitmeid populaarseid Youtube videoid, kus auto enne õnnetust sellele juba reageerib.
Põnev on see kõik igatahes, minul tekitab kõige rohkem elevust see, et auto tunneb ära teel oleva vee ja kohendab stabiilsuskontrolli sellele vastavalt.
“Tavalisemate” adaptiivsete kiirushoidikute häda ongi see, et need ei oska muutuvate teeoludega arvestada, aga esimesest tutvustusest loetu lubab hoida ootused kõrgel, et selles suunas on midagi muutunud või vähemalt muutumas.
Tilulilu on ka
Uute funktsioonidena Porsche 911 pardal on ka mõned äpid. Nende täpsem sisu ja pakutavad võimalused jäävad praegusel hetkel veel mõneti arusaamatuks, eks peab ära ootama, kuni ise käpa külge saab panna. Ja kas kõik need funktsioonid ka Eestis toimivad, on eraldi küsimus.
Aga nimed ja lühikirjeldused on paljulubavad. Porsche Road Trip nimeline äpp on mõeldud aitama reisi ja marsruudi planeerimisel, sealhulgas restoranide ja hotellide valikut ja ka navigeerimisel.
Porsche Impact äpp aga tundub olema emissioonikalkulaator, mille abil saab välja arvutada, kui palju läheks maksma Porsche-omaniku CO2-jalajälje korvamine. Veelgi enam, tundub, et äpp võimaldab ka reaalset raha suunata erinevatesse kliimaprojektidesse.
Kaasaegne maailm ei saa hakkama ka ilma elustiiliäppideta. Porsche 360+ nimeline elustiilirakendus on kah infolustis saadaval. Selle kohta öeldakse, et see peaks olema personaalne elustiiliassistent. Kas see ka kergendab igapäevaelu või on lihtsalt järjekordne võimalus rahakotti tuulutada?
Mis maksab ja millal saab?
Uus 911 Carrera S maksab Eestis 120 400 eurot, 911 Carrera 4S aga 128 400 eurot. Mõlemat mudelit saab juba nüüd tellida, Euroopa ostjateni (ja müügisalongidesse) jõuavad need tõenäoliselt 13. märtsil 2019. aastal.
Meedia: Porsche