Unustage igavus! Uuenenud Porsche Macan S koos 3-liitrise V6-ga lennutab 0st-100ni 5,3 sekundiga. Sport Chrono hööveldab sellest veel 0,2 sekundit maha. Veermikuseaded on täiustatud ja diiselmootor valikust väljas. Kõik see pole kaotanud porschelikkusest grammigi. Portugalis tegi proovisõitu Andres Kruus.

OOTUSÄREVUS

Oodates proovisõitu tehnoloogiliselt uuenenud Porsche Macan’i ja kolmeliitrise V6 bensiinimootoriga Macan S-iga, tegime kolleegidega õhtuses Lissabonis kannatamatult aega parajaks.

Ookeanireisilt saabuvatelt laevakaptenitelt tollimaksu kogumiseks ehitatud kuulsa Belemi torni veerel õhtust ookeanituult nuusutades, mõistsin portugali rahva pärisosa. Selleks on igatsus.

Taustaks pisut kurblik fadoviis, nautisid kohalikud päikeseloojangut, silmad ainiti ookeanil. Kes teab, kas ootasid (taas)kohtumist armsamaga või unistasid lihtsalt paremast homsest.

Kui Vasco da Gama 5 sajandit tagasi oma India avastusretkele asus, polnud Belemi torni ehitama hakatud. Legend räägib, et meremehed veetsid viimase öö enne reisile asumist lähedalasuvas Hieronymuse kloostri asemel kõrgunud kirikus.

Ka julgematest julgemad vajavad lisaks oskustele ja tehnikale meelekindlust.

MACAN

Eks nõudis ka Porsche inseneridelt tõsist meelekindlust, et tuua aastatuhande vahetuse paiku herr Wendelin Wiedeking’i juhtimisel pipranimega vürtsikas nelikveoline rahva ette.

Porschel nüüd sportmaastur Cayenne … teete nalja või? Tänu S ja GTS mudelitele, mida liigutasid edasi enam kui 4-liitrised V8 bensiinimootorid, vaikisid ka kriitikud.

Ja pealegi, kui auto sõidab nagu Porsche, äkki ta ongi siis Porsche? Kümne aasta pärast tuli välja juba pipra teine generatsioon, mille järel 2014.a sai küpseks aeg Junior Cayenne ehk Macan’i esitlemiseks.

Jumal tänatud, et algselt nimeks pakutud Cajun loosiratta põhjas teiste varju jäi. Uustulnukale pandi nimeks Macan, eeskujuna kasutati indoneesiakeelset sõna „tiiger“.

Nagu Cayenne Porschele, nii India portugallaste jaoks: kõigest esimene vahefiniš, kuhu Aasiast maitseained voolasid. Oli vaid paarikümne aasta küsimus, kui portugallased oma koloniaalretkel Indoneesiasse jõudsid.

Macan ja Cayenne on müüginumbrite järgi Porsche kuldmune munevad pardid. Ning vaikigu butiigitehasest pärit luksuslike klassikute 911 ja Caymani fännid. Või löögu üle ja tehku paremini.

Aastaks 2019 on aeg sealmaal, et mudeliuuenduseta Macan enam ei pääse. Inseneridel jagus peamurdmist küllaga – mida niigi populaarse mudeliga ette võtta? Välimust värskendada ehk?

Nii tehtigi – noobelmaasturi esi ja tagapõrkeraud said teise kuju. Tagant ühtlustati väljanägemist 911 ja Panameraga – tagatulesid ühendav 3D leediriba on nüüd ka Macanil.

Suuremad muudatused on tehnikas – edasiarenduse said veermik, tuli uus mootor. Kabiin sai vaiksem ja roolitunnetus paranes.

Macan ei ole driftipill. Kuid neile, kes ootavad autolt lisaks praktilisusele ka stiili ja tehnoloogilist kõrgtaset ning ehk pisut luksuslikkustki, on Macan kaalumist väärt bullseye (eesti k „sihtmärk“).

Saab igapäevased sõidud muretult aetud ning suviste matka- või reisiseikluste jaoks on kindel ja särtsakas kaaslane garanteeritud.

This slideshow requires JavaScript.

ÕHKVEDRUSTUSEGA MAANTEELE JA MAASTIKULE

Lissabonist pooleteise tunni tee kaugusel kagu suunas ootas meie reisiseltskonda portugalipärane „offroad“ üllatus.

Saime Macanidel rehvid küll pisut poriseks, kuid lisavarustuses oleva õhkvedrustuse (2650 €) eelised jäid katsetamiseks mõnel teisel korral.

Polnud lihtsalt selliseid auke või ekstreemsusi, mis oleks nõudnud Porsche Macani kliirensi tõstmist 40 mm võrra normaalrežiimist kõrgemaks. Sõitu veekogu kallastel võis võrrelda õhtuse kalalkäigu ettevalmistusega. Ilma sääskedeta, kusjuures.

Kuid käigukangi lähedale paigutatud „OFF ROAD“ nupu sissepressimisega ei muutu mitte ainult auto kliirens. Kogu nutivõimekus suunatakse nüüd sellele, kuidas vältida rataste tühjalt kaapimist. Vedrustus muutub pisut jäigemaks, et kleepida rattad pinnasele.

Esimest käiku hoitakse kauem sees, et mootori võimekust kasutada kõige magusamas vahemikus. Peaks mägironimist proovima?

Maastikurežiimi lülitatakse ka elektrooniliselt juhitav tagadiferentsiaal koos elektroonilise diferentsiaalilukuga (PTV Plus, lisavarustuses 1500 €).

Õhkvedrustustusest on kasu ka mujal kui maastikul. Plaanis teha kiirem maanteeots või keerata ringrajale? Siis oleks põhjust langetada raskuskeset. Õhkvedrustus võimaldab auto kõrgust seadistada ka normaalsest tasemest 10 mm madaldamaks.

This slideshow requires JavaScript.

AKTIIVVEDRUSTUS ON KOHUSTUSLIK

Kellele õhkvedrustus näib liig, siis PASM’i ehk aktiivvedrustust peavad Porschede omanikud üheks ütlemata tähtsaks omaduseks.

Porsche on küll ajatu disaini ja võimekate mootorite võrdkuju, kuid kõik see ilma pädeva veermikuta oleks tühipaljas eputamine.

Kullakallikese soovitud sõidujoonel hoidmiseks ei piisa ainult roolivõimust ja elektroonilisest veojõukontrollist.

Proovisime maanteel aktiivvedrustuse kolme erinevat režiimi (mugav e „Comfort“, „Sport“ ja „Sport Plus“). Erinevused on tõepoolest istmikunärvidega tuntavad.

Maanteel näis sport kõige pädevam, sest mugav e. Comfort kiskus kiiremal sõidul liiga diivaniks kätte. Ehkki PASM on lisavarustuses (1160 €), siis ilma selleta jääks suur osa sõidurõõmust kasutamata. Umbes nagu paigaldaks autole uued lisatuled, kuid toitejuhtmed jätaks kaalu huvides panemata.

UUENDUS VEERMIKUS

Mulle väga meeldivad autoesitlused, kus esmajoones räägitakse tehnilistest uuendustest ja avatakse nende tagamaid; selmet saada osa puhastverd turunduspeost. Muidugi, laiem teadmine ka müüginumbritest on oluline, niisamuti disainiuuendused.

Porsche võrdkujuks on esmajoones insenerlus, koos sinna juurde käiva metallipuruga. Selles vallas Porsche Macanil uudiseid jagub.

Kuidas arendada niigi head auto juhitavust veelgi paremaks? Macan esisilla komponendid on nüüd poolteist kilogrammi tänu kasutatud alumiiniumile kergemad.

See tähendab, et kiirel sõidul peaks juhitavus olema täpsem. Kujutage ette kiike külaplatsil: mida raskem on mehhanism, seda keerulisem on seda liikuma ja pidama saada, süsteemi inerts on lihtsalt nii suur. Sama füüsika kehtib ka auto sõlmede juures. Mida kergem, seda parem.

Ka on Macan esi- ja tagasild varustatud erinevas mõõdus rehvidega, mida kompaktmaasturitel kuigi tihti ette ei tule.

Proovisõiduautot hoidis esiteljel rajal 265/40/R21 Pirelli P ZERO rehvipaar ja taga 295/35/R21. Aga näiteks talvel saab ka väiksemate niidirullidega – 235/60/R18 ees ja 255/55/R18 taga.

SAADAME TURBOVIIVITUSE HORISONDI TAHA

Porsche Macan S oma uue 3-liitrise twin-scroll turbomootoriga ei ole kindlasti revolutsioon. Sarnase põhimõttega turbosid kasutatakse ka Subaru Impreza STI-l ja Mitsubishi EVO-l.

Kuid ikkagi, mis loom peidab ennast võõrapärase nime taha, eriti kui uus V6 annab välja 260 kW ja selle maksimaalne pöördemoment on 480 Nm?

Eelmise mudeliga võrreldes tuli juurde 10 kW and 20 Nm. Koos Sport Chrono paketiga tuleb 0-100 km/h ära 5,1 sekundiga. Indoneesia tiiger, jah?

Turbode tehnoloogiaid on erinevaid. Twin-scroll turbo ei tähenda topeltturbot (bi-turbo), kus kaks turbiini suruvad värsket õhku mootorisse eraldi – üks madalatel ja teine kõrgetel pööretel. Twin-scroll turbo on vaba tavalise turbo puudusest, kus turbo lisajõud ärkab ellu alles kõrgematel pööretel.

Twin-scroll töötab ühtlaselt, kuna väljalaskegaasid juhitakse turbosse läbi kahe eraldi kanali. See võimaldab gaaside täpsemat ajastamist ja juhtimist, tekitades mootori ühtlasema jõukõvera kogu pöörete vahemikus.

Ühtlasi vähendatakse teiste insenerinippide abil ka kütusekulu (teoorias koguni 5%), ning põlemiskambritest eemaldatakse põlenud kütusejäägid ühtlasemalt.

Lisaks on Porsche ja Audi koostöös arendatud mootoris turbolaadur paigutatud kahe V-kujulise silindrirea vahele.

Turbole ideaalne asukoht, kui silindritest väljalase on suunatud ülesse. Nii lühendatakse väljalaskegaaside teekonda mootorist kuni turboni maksimaalselt. Lühidalt, tšau-pakaa kurikuulus turboviivitus!

Ka tavalise Macani neljasilindriline kaheliitrine turbomootor arendab muljetavaldavad 180 kW/370 Nm. Nullist sajani 6,7 sekundit.

Mõlema mootori väljalaskesüsteem on nüüd varustatud kübemefiltriga, samaga, mis varasemalt on olnud diiselmootorite pärusmaaks.

Kuid nagu kinnitab Porsche oma tooteinfos – see on kavandatud hooldusvabana kogu sõiduki eluea jooksul.

SISEMINE ILU

Kes on varem istunud Panameras või Macanis, siis need teavad hästi, kui kergesti nupumerest pea ringi hakkab käima.

Aga asjata! Sellel on mõte ja väga hea, et Porsche hoiab interjööris ja kasutajakogemuses endiselt füüsiliste nuppudega traditsioonilist joont.

Näiteks, kui maastikuproovis täitis autot hoiatussummerite piiksumine, sai parkimissensorid kiirelt ilma kogu roolialust läbi tuhnimata välja lülitada.

See muudab küll Porsched lennukisarnaseks – kuid hei – eks on ka põhjus, miks lennuki kokpitis palju nuppe on. Nii on ohutum. Selmet surfata menüürägastikus, saab piloot ühe nupuvajutusega teha mis soovib.

Sisedisainis on muudetud ventilatsiooniavade asukohti, et teha ruumi varasemast suuremale ekraanile. Sellel saab kuvada Apple Car Play vahendusel (lisavarustuses 300 €) oma lemmikuid. Olgu siis need kas liiklusteabeäpp Waze või muusikakeskus.

Iseküsimus, kas seda üldse vaja on, sest Porsche Macan enda navigaatori pilt on nõelterav ja täisekraanilt kergesti jälgitav.

Uuendusena on Porsche Macan standardvarustuses juba ühendatud pilvega „Here Cloud“, mis hõlbustab autol leida liiklusoludega arvestav teekond.

This slideshow requires JavaScript.

Tagaistmel, tuleb tunnistada, oleks võinud olla mugavam – seljapadi osutus minu jaoks liiga püstiseks ja kumeraks. Kallet reguleerida ei õnnestunud.

Kui peaksite ootama soovitusi, kas lisada Macanile lisavarustuses olevad astmelauad (1030 €), olen pisut kimbatuses.

Proovisõiduautol need olid. See muutis autosse sisenemise pisut keerulisemaks, kui püksisääri ei tahtnud astmelaua vastu määrida.

Kui ma oleks teadnud, et astmelaud on kaetud libisemisvastase kattega, võibolla tõesti oleks ma julgenud neile toetada.

Porsche ei ole kindlasti lihtsalt auto. See on eriline auto. Ka sellesse sisenemine võib nõuda pisut erilisemat tunnet, justkui istuks eriti laia sportautosse, mille uksed ja lävepakud loovad sõitjate ja välismaailma vahele täiendavad turvalised 30-sentimeetrit. Ühesõnaga, võtke.

MÄNGU ILU

Uuendusena saab lisavarustusena tellida Macani alcantara kattega GT sportrooliga (1030 €), mis tekitab roolis tunde, justkui istuks juht hoopis 911 istmel.

See on üks ütlemata huvitav rool, olles ergonoomiliselt disainitud nii mugavaks, et hoides kahe käega seda 10-2 asendis, satub pöial täpselt õigesse vaevumärgatava lohukesega markeeritud kohta.

Sport Chrono lisapaketis ilmub roolile ka maagiline Sport Response nupp. Sellega saab aktiveerida 20 sekundiks maksimaalse võimsuse. Mitte et möödasõidud juba ilma selletagi lapsemäng poleks.

Rool tundus esiti kuni kiiruseni 70 km/h grammi võrra liialt kerge, kuid sealt edasi ka kiirustel 200 + läks asi mõnusalt täpseks ja tummiseks.

Tuulemüha muutub kuuldavaks kiirustel 170 km/h ja peale – sinnamaani võib juht oma hingamise saatel kuulata targemaid mõtteid, mis pähe tulevad.

Bose 14-kõlariga helisüsteem lisana on 1190 €, kuid tippude tipuks oleva 16-kõlariga 1000W Burmester eest tuleb välja käia täiendavad 4970 €.

Meie ekipaaž leidis üsna üksmeelselt, et tegu on ilmselgelt jahimehele või -naisele) mõeldud autoga – lisavarustuses oleva sportliku häälega väljalaskeksüsteemi (2420 €) saab sättida müdisema nii, et jänesed, siilid ja terve kuulmisega linnaelanikud ehmatusest kangestuvad.

Eesti oludes on heaks uudiseks, et esmakordselt on Porsche Macan saadaval ka soojendusega esiklaasiga. Nüüd siis võib seda pidada tõeliseks talveautoks.

Kui norida, siis mõtlikuks teeb Macani puhul, et paljud elementaarsed varustuselemendid tuleb juurde hankida – näiteks istmesoojendus ees ja taga lisab hinnale juba 840 €.

Ka tuleb lisana osta tagumised külgturvapadjad (370 €). Kindlasti tuleb arvestada ka järelturu ootusi, mistõttu pigem tuleks soovitada lisad võtta ja mitte pikalt mõelda.

This slideshow requires JavaScript.

SEIKLUS ON VERES

Kui Vasco da Gama viie sajandi eest Lissabonist India poole purjetama asus, polnud tal õhkõrna aimugi kaasaegsetest reisimisviisidest.

Siis piirdus tehnoloogia võimekus tuule taltsutamisega. Nüüd on taltsutatud tuli. Kindlasti oleks maailm teistsugune, kui Vasco da Gama poleks Indiasse laevateed otsinud. Kes teab, kas meil üldse oleks sellisel kujul Porsche autotööstust.

Mis aga endiselt kindel – kannustav seiklushimu on jätkuvalt inimloomuse üks tähtsamatest omadustest. Porsche ei hoia selles inimesi tagasi. Julgelt edasi!

*Ummiku, sõidurea hoidmise ja reavahetusassistendiga adaptiivne püsikiirushoidja on miskipärast samuti lisavarustuses, selle eest tuleb välja käia tervelt 2570 €.

Macani hinnad algavad 59 040 eurost. Macan S hinnad 64 680 eurost. Lisa saab uurida siit. 

Jaga

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.