Teisipäev, 3. detsember 2024

https://youtu.be/F_Ru5W5-K-s

Mis automargiga sõidab inglise kuningapere? Tema kuninglik kõrgus prints Philip, Edinburghi hertsog, andis küll hiljuti oma juhiloa teatavat tüüpi füüsikaliste jõuvektorite kokkulangevuse ajendil politseile hoiule.

Jumalikud jõudki ei suutnud loodusseadusi väärata. Või noh kes teab, kuidas need kõrgema sfääri asjad päris täpselt käivad. Kuid sellest olulisemgi on, et 97-aastane prints jäi samuti kompaktmaasturiks peetavas Range Rover Freelander’is terveks.

Freelander’ite tootmine lõppes aastal 2014, õige pea pärast seda kui pisut väiksem Range Rover Evoque oli turu kolme aastaga vallutanud.

Evoque on osutunud oma 800 000 müüdud autoga, millest pea pooled on jäänud Euroopasse, väga edukaks.

Iseäranis arvestades, et uue Evoque hinnatase algab 41 850 eurost, mis on suurema sõsara Range Rover Velariga võrreldes 15 000 euro võrra taskukohasem.

Velariga võrdlus on igati asjakohane. Selle ning uue Evoque sise- ja välisdisainis leiab nüüd veelgi enam sarnasusi kui varem.

Kahe auto esitulede signatuuri ja radiaatorivõret suudab eristada vaid kogenud silm. Evoque’i tuled ja iluvõre on kitsamad, niisamuti nagu ka esitulede alumine seesmises „silmanurgas“ asuv rõngas. Varasemal mudelil moodustas leediriba lihtsalt kaks hobuserauda.

Tehniliselt uue Evoque’i esituled saadaval ka maatrikstuledena, kus leedid lülitatakse välja vastavalt sellele, kus asub vastutulev või eessõitev auto.

Nutikas tehnoloogia tekitab tuledevihku õigesse kohta varjuala. Maatrikstuled on First Edition mudeliversioonil hinna sees, teistel maksavad need sõltuvalt varustustasemest 948 eurot(SE, HSE) või 2004 eurot(baas, S, R-Dynamic, R-Dynamic S).

Kerekuju on endiselt äratuntav – tõusva aknajoone ja langeva katusega. Eelmise mudeli katusespoiler oli küljelt vaadates pärit justkui teiselt autolt.

Uuel on see sulatatud elegantselt auto üldmuljega. Katusel paiknev „haiuim“ on nihutatud enam auto keskele.

Võimalik, et tegu pole mitte üksnes disainimuudatusega – nimelt on uim varustatud tahavaatesilmaga. Selle kaamerapilti saab kuvada Clear Sight paketi olemasolul salongis asuvale tahavaatepeeglile.

Jällegi, First Edition mudeliversioonil on see hinna sees, muudel lisavarustuses. Mugavusvarustuse eest tuleb välja käia sõltuvalt varustustasemest 420/612 eurot. Lainurkset kaamerapilti näitav tahavaatepeegli heledust saab nupust lihtsalt sättida.

Sõitjateruumis on Evoque’il märgatavaid muudatusi veelgi. Rooli üldkuju on uus, kopeerides Velarit, ning sellel asuvad nupud on täielikult muutunud.

Armatuuri keskel asuv infoekraan on varem „uputatud versioonist“ saanud futuristlikuma olemuse. Nimelt pöörab ekraan ennast  mugavalt juhi suunas.

Tagasi on traditsiooniline käigukang, varasema rattakujulise valitsa asemel. Ju siis uuringud ütlesid inseneridele, et oli veel liiga vara. Korralikul maastikuautol on ikka vähemalt üks käigukang.

Armatuuri alaosasse on tekitatud kliimaseadme nuppude asemel veel üks puutetundlik ekraan.  Sellelt saab seadistada nii sõidurežiime kui mugavussätungeid.

Keskkonnateemad pole briti autotootjat viimastel aastatel külmaks jätnud. Oleme varem Acceleristas kirjutanud Rämps Lainetesse (Waste to Waves) projektist, mille käigus auto kujustamise käigus tekkinud polüuretaanist ehk plastikjäätmetest tehakse surfilaudu.

Stiilseid laudu hindab ka ka Lucy Campbell, noor inglise sportlane. Ka tema, nagu meie X-mängude kangelasest vigursuusatajagi, alustas spordiga õige vara – Kelly 5-selt ja Lucy 8-aastaselt.

Nüüd on Range Rover Evoque astunud veel sammu edasi – istmekatteid saab ilma lisatasuta katta hoopis eukalüptikuidudest valmistatud kangaga.

Seda on testitud toiduga mökerdades, liivapaberiga kulutatud ja mis kõike veel. Igal juhul on saanutatud innovatiivne kangas, mis on vastupidav ja kergesti puhastatav, näeb hea välja ja mis peamine – ei ükski vasikas pole pidanud ennast ohverdama inimeste veidruste hüvanguks nahkkatte tarbeks.

Range Rover Evoque innovatsioonist võiks veel kaua rääkida, kuid ühest ei saa mööda – Eestis müüdavad Evoque’d on nüüd kõik hübriidid, täpsemalt küll poolhübriidid.

See tähendab, et auto on varustatud 48-voldise akuga, mida laetakse bensiini või diiselmootorilt vabahooga sõites, kui jalg tõuseb gaasipedaalilt.

Mootor lülitatakse välja, kui kiirus langeb alla 17 km/h. On kuulda, et kütusekulu on uuel Evoquel langenud. Seda on vaja kindlasti ka Eesti oludes proovida. Niisiis, uurigem proovisõiduvõimalusi!

Pildid: Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.