Neljapäev, 19. detsember 2024
Londoni vesinikukonverentsil tutvustatud Walesi idufirma Riversimple võiks kohe saada innovatsiooniauhinna autotööstuse seniste tõekspidamiste peapeale pööramise eest. See kerge, kahekohaline liblikatiibne vesinikauto võiks meeldida meiegi linlastele.

Londonis toimunud vesinikukonverentsil jäi silma Walesi idufirma Riversimple, mis tutvustas vesinikelemendiga kahekohalist, liblikatiibsete ustega pisiautot Riversimple Rasa. Idee ja teostus vääriksid innovatsiooniauhinda.

Riversimple on harjumuspärase ärimudeli totaalselt tagurpidi pööranud. Selle asemel, et kliendile müüa, ütleb ettevõte, et nad ei müü, ja annavad kokkulepitud ajaks auto lihtsalt rendile. Võttes sealjuures enda kanda kõik mured. Kliendil ei jää muud üle kui väikese vesinikautoga sõita.

Mida parem auto, seda vähem muret

Tänane autotööstus on keskendunud esmajoones tootmise optimeerimisele: tarbijale müüakse auto koos selle probleemidega – vastupidavus, kütusekulu, hilisem kasutuselt kõrvaldamine on sisuliselt tarbija rida.

Riversimple lähtepunkt on, et auto on lihtsalt võimalikukult efektiivne transpordivahend, mille kasutus antakse kliendile kokkulepitud perioodiks.

Testperioodil küsitakse tarbijalt 500£ kuus, kusjuures see sisaldab kõike – kindlustusest, kütuse ja hoolduseni. Kulumisest tingitud remontidest otsesõnu ei räägita, kuid Riversimple on selge sõnaga öelnud, et nende soov on mitte müüa. Müüa mitte ühtegi autot!

Seega – soovid rendiauto tagastada – aga palun! – mis siis, et vedrustus kääksub ja rooliliigend vajab vahetust ning kuskil midagi loksub. See on tootja mure.

Müües ajapiiriga renditeenust, on autotootja ise huvitatud, et kütusekulu oleks madal ja et auto peaks vastu. Mida odavamalt suudab ta autoparki pidada, seda rohkem ta teenib.

Kõik riiulist, kõik rendile

Kuidas seda saavutatakse? Komponendid tulevad riiulist, ise erilist arendustööd ei tehta. Aga mis peamine – ka autos kasutatavad kütuseelemendid on võetud selle algselt tootjalt rendile – ühekordse müügi asemel saab ka nende valmistaja pikemalt kasu.

Eraldi rõhku kliimaneutraalsusele või muule rohelisele lobale ei panda: on iseenesest mõistetav, et kasutatakse ümbertöödeldud materjale, optimeeritakse varuosade transpordikulusid jms. Et kestaks, peab panustama.

Kvaliteetsetel tootjatel on konkurentsis keeruline püsida: märksa lihtsam on müüa autosid, mis kestavad kuni garantiiaeg otsa saab ja jätta kliendi kanda kõik hooldusemured. Riversimple’i  uudne majandusmudel nõuab vastutustundlikku juhtimist. Aus värk. Uus aeg.

Foto: Anthony Dawton
Riversimple Rasa

Riversimple Rasa kontseptsioon on hoida auto äärmiselt kerge. Väike liblikatiibne kaalub kõigest 630 kg ning kuigi tegu on elektriautoga, ei kasutata seal raskeid akusid vaid superkondensaatoreid.

Lisaks kaalu kokkuhoiule on need ka head dünaamikale – annavad kiirendamisel välja vajalikul määral energiat ja pidurdamisel võtavad seda piisavas koguses sisse. Akud oleksid palju uimasemad.

Sellise radikaalse lähenemise tõttu piisab autole vaid 8,5 kW kütuseelemendist (Toyota Mirai vajab kuraditosin korda suuremat – 114 kW elementi). Ühe tankimisega annab see välja rohkem kui 500 km.

Superkondensaatorite kasutamine võimaldab hoida Rasa kütuseelemendi tillukesena ja mahutada selle istmete taha. Seal on ka vesinikumahutid.

Olenemata kütuseelemendi väiksusest on jõudu piisavalt, et Rasa ratastes asuvad elektrimootorid kiirendaksid auto 0-100 km/h alla 10 sekundiga.

Loe Riversimple Rasa kohta siit rohkem

Meediamaterjalid: Riversimple

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.