Neljapäev, 25. juuli 2024
Neid on nüüd kolm, ja Seat Tarraco on neist kirglikem. Seati maasturite lipulaev, kuni 7-kohaline Tarraco meenutab oma olemuselt rohkem Audit kui Škoda või VW sõsaraid. Neile, kes harjunud Seati hispaania autoks sõimama, teadmiseks – Tarracod tulevad Wolfsburgi tehaseliinilt.

2018 läheb Seati ajalukku parimate müüginumbritega alates aastast 2000: ühtekokku toimetati kätte 517 600 uut autot. Kümnendiku rohkem kui 2017. aastal. 60% rohkem kui viimasel kümnel aastal keskmiselt.

Kõige paremini läks Seatil möödunud aastal Prantsusmaal, kus müügikasv ulatus 31,3%ni. Mitmete aastate parim tulemus tehti ka Ühendkuningriigis ja Saksamaal.

Maailma mastaabis on kirglikud hispaanlased nõutud nii Marokos kui ka Iisraelis. Eestis kasvas müük võrreldes 2017. aastaga müstilised 113%!

Tarraco, mis sai valmis viimasena kolmest sõsarmudelist (enne tulid VW Tiguan Allspace ja Škoda Kodiaq), on mõeldud Seati edulugu jõuliselt jätkama, saati et Tiguan Allspace on paljudel sihtturgudel täiesti tähtsusetu mudel – seda ei teata, seda ei vajata. Kallis ka.

Kui möödunud sügisel müüdi esimestel nädalatel maha ligi 4 000 Tarracot, siis tänavu on tellimusi juba nii palju, et Volkswagen, mis Wolfsburgi tehases sõsarmudelit toodab, peab koomale tõmbama.

VAG, EKS SA ISE TEAD

Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et Volkswagen Grupp on otsustanud omale mõlemasse jalga lasta – esmalt Škoda, nüüd Seat.

Kõige rohkem kaotavad nende kahe võidumarsi käigus Volkswagen ise ja Audi. Porsche on klassik ning seda ei murra ükski marutuul.

Aga kaasa tunda väga ei oskagi, sest heameel Škoda, sh selle suure linnamaasturi Kodiaqi edu üle ning Seati pärast on hiiglasuur – nendega koos on tulnud uute pereautode turule mõistlik lähenemine – milleks maksta rohkem, kui saad vähema raha eest vähemalt sama palju autot?

Räägi, mida sa räägid, aga Tarraco näitel – kui rivistada üles kolm kontserni sõsarmudelit, Seati kõrvale Škoda Kodiaq ja VW Tiguan Allspace, siis pole täna ühtegi väge, mis mõistliku ostja pea “emalaeva” poole käänaks.

Škoda ja Seati toodetel, olgugi suuresti tegu badge engineeringu eeskujuliku näitega, on võrratult rohkem isikupära ja vähem hinda.

SEITSE PATJA, NELI TEKKI…

Seat Tarraco keskklassi linnamaastur mahutab kuni 7 inimest, seda pakutakse kaheksas värvitoonis ja Eestis esialgu kahte sorti bensiini- ja ühe diiselmootoriga, nii käsikäigu- kui topeltsidur-automaatkastiga.

Autol on uhke digitaalne näidikupaneel, automaatne hädaabiteenus, ja see sõidab nagu kulda. Hinnad on üle ootuste väga head, alates 26 800 eurost.

Täiesti bling! maksab veidi üle 35 000 euro, aga on seda väärt, sest isegi “kõik laseme alla” – puhul sarnast Audit selle eest veel ei saa.

Aga 35 000 euro eest saab kauba peale ka suurepärase nimeloo: Tarraco on oma nime saanud Kataloonia suurima sadamalinna, Tarragona järgi.

Põhimõtteliselt siin võikski proovisõiduloole punkti panna, sest mul pole hiljutisest Kataloonia proovisõidust mitte midagi erutavat rääkida – kõik hea.

Proovin siiski, sest lühike lugu, kehv lugu. Need kes nüüdseks on aru saanud, et Tarraco on väärt-vaatamist-auto, kiikavad allpool kaks pilti ära ja lähevad esindusse proovikat küsima. Teistega jutustame edasi.

ILUS NAGU AUDI

Räägin ära, miks ma Tarracot Audi (Q7ga) aina kõrvuti tahan toppida. Esiteks on Q7 tänaseks moraalselt veidi vananenud, kohe peaks jõudma esimene näokergitus.

Teiseks on Seati kujustajad võtnud ilmselgelt Audilt üle teatud finesse – näiteks tagumised “voolavad” leed-tuled, mis tänavapildis silma paistavad, jõulised nurgad ja digikellad.

See viimane osa on nii äge, et raske on ust enda järel kinni panna. “Paganama ilus,” ohkab ka Soome kolleeg, kellega juhtun koos sõitma.

Kolmandaks, kvaliteet. Päris raske on rääkida VAG odavmudelitest ja noobelautodest kui neid kõiki pannakse läbisegi kokku igas tehases kus natukenegi liinimahtu on.

Pisikesed Audi Q3 linnamaasturid näiteks veerevad treilade peal välja sealtsamast Martorelli tehasest kust suur osa Seat’egi.

Seat Tarraco käega katsutavale kvaliteedile ei ole küll ühtegi etteheidet  –  ka tekstiiliga kaetud istmetel on õmblused sirged ning kobisevat plastikut kabiinist ei leia.

RUUMI ON

Vaatame natuke numbreid ka. Tarraco on 4,73 meetrit pikk. 37 cm pikem kui populaarne Ateca ning teljevahe on võrreldes Atecaga 10 cm pikem.

Selle 37/10 cm sisse mahutatakse ära lisaks 5 sõitjale vajadusel veel 2. Iste sobib lastele ja lilliputtidele. Hoopis olulisem aga, et ees ja II reas on vingelt ruumi. Laiuta!

Ma ise eelistaksin autot viiekohalisena. Lisaistmega versiooni vaikimisi 700-liitrine kaubaruum kasvab 60 liitrit kui istet mitte võtta. Tagumiste istmete arvelt saab seda 1775-liitrini laiendada. Klaver, ma ütlen.

Autotootja ise juhib tähelepanu ka istmete ümberkorraldamise võimalusele – tõepoolest, sõita võib ka nii, et üks esimest istmetest on alla lastud. Siis mahuvad autosse kolme inimese suusad, näiteks, kui boksi ei täi panna (kütusekulu). Kaks inimest tulevad suuskadele teise autoga järele.

ROOLIS NAGU IKKA

“Roolis nagu ikka” tähendab seda, et oled sõitnud Volkswageniga, oled sõitnud Škoda, Seati, Audiga… VAG korporatsioonisisene inseneeria on kõigisse oma toodetesse sisse kirjutanud, et neid peab olema lihtne juhtida.

Ennekõike otsime me lihtsusest rääkides ergonoomikat. Ja see algab mugavast kehaasendist roolis. Tarraco istmed on õnnestunud kujuga ning ma siiralt soovitan vähemalt juhiistmele võtta elektrilised valitsad.

Rooli asendit saab reguleerida ning istme kõrgust tõsta – kõrge isteasend on ilmselt see, mille pärast me nii väga maasturilaadseid fänname. Mida vanemaks sõitja, seda lihtsam on autosse istuda jne.

Roolimine on kerge ja täpne, nagu ikka volkaritel. Kahjuks ka emotsioonitu. See on koht kus lõpeb entusiasm, otsida Seatist erisusi sõsaratega võrreldes. Päeva lõpuks on laual ikkagi hinnavõrdlus. Tarraco võit.

This slideshow requires JavaScript.

JUHMID JUHIABID

Siin tahaks ka öelda, et miks peaks juhiabide juhmuse üle imestama – need panevadki aeg-ajalt pange, kõigil tootjatel.

Maanteel sõites hakkas üle viskama Tarraco rooliassistent, mis sujuval sõidul ei saanud aru, et mul käed roolil olid – tõenäoliselt liiga kaua ühes asendis. “Pane käed roolile!” Päriselt või? Kelle käed?

Olenemata, et auto nõuab rooli jõulist pigistamist sõidu ajal, tuleks Tarraco eelistatult valida nende viledega, kus paketis on kohanduv kiirushoidik, rajaleidja, ummikuabi, liiklusmärkide lugeja jne.

Ja käsitleda mugavusi kui abistavaid, mitte kui töö ära tegevaid vidinaid. Käsikastiga ja Xcellence varustuses säärane auto maksab 29 030 eurot.

KÄSIKAST. KÄSIKAST!?

Jõuame minu lemmikpeatükini. Vaatame Seat Tarracot. Ilus auto, kvaliteetne auto, sõidab nagu kulda. Igale poole. Tõeline Soccer Mom Car. Käsikastiga.

Käsikast!? Jah, 1,5-liitrise turbo-bensiinimootori ja 2-liitrise, 150 hj turbodiisliga käivad kaasas esivedu ja … käsikast (tabelis “manuaal”).

Kuuekäiguline, iseenesest väga tore, aga kellele? Isegi mina ja mu kolleegid-autohullud tahame linnas sõita kepiga vehkimata (pardon my French).

Aga Tarracol on automaat valikus koos nelikveoga. Ainult. 190 hj, 2-liitrine turbodiisel ja topeltsiduriga kast. Sel hetkel, kui ma tahan esiveolist ruumikat pereautot, siis mind väga ei huvita, et nelikuga koos tuleb kaks valitavat sõiduviisi: “lumi” (läinud praeguseks, “jää” oleks ajakohasem) ja “off-road” (ma tahan last kooli viia, mitte maastikul mürada).

Sel hetkel huvitab mind ainult automaatkast. Ja kui ma seda ei saa, siis ma lähen… paraku konkurendi juurde ehk Škodasse, kus Kodiaq on täiesti saadaval esiveolisena, 1,4-liitrise TSI-ga ja automaadiga. Nii palju siis Audi moodi välja nägevast Seatist.

SEAT JÕUALLIKATE VALIK
Tarraco käigukast hind
Bensiinimootor
1,5 TSI 150 hj Style manuaal 26 800 €
1,5 TSI 150 hj Xcellence manuaal 29 030 €
Diiselmootor
2,0 TDI 150 hj Style manuaal 30 130 €
2,0 TDI 150 hj Xcellence manuaal 32 380 €
2,0 TDI 190 hj Xcellence 4Drive DSG automaat 35 870 €

.

POTENTSI JAGUB

Jättes kõrvale pereemade unistuse esiveolisest automaatkastiga Tarracost, on autol suur müügipotentsiaal olemas igal juhul. Loe ülalt boonusi.

Sügisel peaks lisanduma nii Škoda kui Seati suurte maasturite jõuallikate valikusse pistikhübriid. Plug-in’e tuleb teistelegi mudelitele. Surugaasi ilmselt ei tule, sest platvorm on sobiv hübriid – ja elektriajamitele.

Mida aga teeb Seat paremini kui sõsarad, on varustustasemete läbimõeldus ja loogilisus. Isegi kui osta see odavam, on autol peal kõik eluks-sõiduks vajalik.

Olukorras, kus sa lähed salongi, ja sulle öeldakse, kuku konfigureerima, päästab hea eeltöö igal juhul päeva, sest säästab aega ja kliendi närvirakke.

KUIDAS MA TÜLI TEGIN

Ma poleks mina, kui ma poleks küsinud esitlusel ebamugavaid küsimusi. Näiteks: “Millised on Tarraco plussid sõsarmudelite ees?”

Vastus olnuks lihtne: ta tuli kõige hiljem, lastehaigused on teiste mudelitega läbi põetud, auto välimus on hilisema tulijana värskem ning varustustasemetes “reha” ei pakuta.

Aga sain säärase vastuse: “Auto šassii on timmitud seatilikuks. Alexa Shazam on olemas ja teeb sellest autost parima omas klassis.” Möh? Mul on üldse iPhone ja suhe oma Siriga.

“Mis on auto kliirens?” Vastus: “Peame järele vaatama.” Siiamaani vaatavad. Õige vastus: 20cm. Parkuuri ja mudateid sõidab nelikveoline kui kulda, aga suurepäraselt sooritas ka esiveoline isend. Pole häbeneda miskit.

TÄHTSAD NUMBRID

Pikkus: 4735 mm
Laius:1839 mm
Kõrgus: 1658 mm
Teljevahe: 2790 mm
Kogumass: 2220-2550 kg
Pakiruum: 760/700 liitrit (5/7 kohta)

Kiirendus “nullist sajani” esi/nelik 0–100 km/h bensiin 9,7/80,0 s, diisel 9,8/8,0 s: tippkiirus 198–211 km/h.
Kütusekulu(WLTP): bensiin 7,3–8,0 l/100 km, diisel 5,7–7,6 l/100 km; CO2-heide 165–182/148–200 g/km.

Pildid: Ylle Tampere, Seat pressitiim

SEAT TARRACO

79%
79%
Silmale ilus ja ruumikas
 • VÄLISKUJU
  10
 • SISEDISAIN
  8
 • JUHI TÖÖKOHT
  8
 • INFOLUST
  9
 • RUUMIKUS
  8
 • ÖKONOOMSUS
  8
 • SÕIDUELAMUS
  6
 • AKTUAALSUS EESTIS
  7
 • ACCELERISTA FAKTOR
  7
blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN