Laupäev, 2. november 2024
Nissan Navara praegune põlvkond saab kohe kümneaastaseks. Eestis ei müü esindused seda mudelit juba mõnda aega. Uuest generatsioonist ei räägita ning suure tõenäosusega seda me ka tulevikus osta ei saa. Kui elu pakub sidruneid, tuleb neist teha limonaadi ning kadunukest hea sõnaga meenutada.

Nissan Navara oli ühel päeval müügilt lihtsalt kadunud. Mina, kes ma fännan kastikaid nende mitmekesisuse pärast, kurvastasin. Auto24-s on paar viimase gene isendit müügil, aga uut Navarat tuleb otsida mujalt.

Eestis pole pikapi-vaimustus kunagi jõudnud eriti pead tõsta, võibolla viimasel ajal teab linnarahvas rohkem, sest kastikaid presenteeritakse tänapäeval kui elustiiliautosid ning Ford F-150 tekitas ametlikult müüki jõudes korraliku furoori.

Naised fännavad mitmel moel

Kui te veel ei teadnud, siis naised fännavad pikapeid mitmel eri moel. Väga erinevates maailmajagudes tehtud uuringud näitavad, et kastika roolis kutid/mehed mõjuvad daamidele nagu lihakäntsakas augustiherilasele, no ei suuda pilku mujale pöörata. Ja kui kutt on lihases ja näeb kobe välja, siis võtab põlve nõksuma täiega.

Teine viis kastikaid fännata on nendega ise sõita. Pole paremat teekaaslast kui korralik raamil pikap! Sellega lähed läbi paksust ja vedelast ning võid vabalt end parkidagi lehmakookide vahele ja pidada kastis korraliku pikniku maha. Tehtud mitmel mandril. Mina, kes ma armastan täiega offroadimist, armastan seda teha just nimelt kastikaga. Mööda liivadüüne ja mudavalle või kõrgeid kivivaresid ja kaljuseinu – andke kätte, sõidame!

Kolmas, võimalik, et kõige tähtsam viis pikapist rõõmu tunda, on sellele päris tööd anda. Suva, mis bränd, kui on hea bränd – veisekasvatusest majaehituseni kõik läheb loosi. Topeltkabiini topid viis töötajat, kast betooni täis ja… jälle sõidame!

Eesti on ilmselgelt tibatilluke turg, et siin pikapitega naistele külje alla ujuda või ronida. USA-s ja Austraalias pole probleemi: müüakse ka ekstra naistele suunatud kampaaniatega. Töö on vilja kandnud: kolmandat korda valivad maailma nais-autoajakirjanikud eraldi pikapi-kategooria võitjat. Säh sulle siis mõistuse häält.

Sidrunid, sidrunid…

Aga nüüd siis sedamoodi. Nissan Navara on ära võetud, Renault Alaskan on vaikselt vaiba alla lükatud, Mersu X-klass on kadunud. Õnneks Toyota Hilux tundub olevat alles ning juhib ka segmendi müüki. Mitsubishi L200 on ka edasimüüja lehel laoseisuna ja tellitavana leitav, Isuzu D-MAX olemas, Fordi pikapid ka, VW Amarok ka – tegelikult polegi kõige hullem seis. Ikkagi on Navara haihtumisest kahju!

Soomlased nutavad Navarat rohkemgi kui meie siin, sest neil on sellega oma pikk ajalugu: Datsun tuli, nägi ja võitis ning kui toimus margivahetus Nissani vastu, müügiedu see ei mõjutanud. Paraku juhtus Soomes sama, mis meil – tihedas konkurentsis Nissani kastika edu rauges ja see korjati vaikselt müügilt.

Mujal maailmas on Nissan Navara endiselt kuum valuuta, isegi kui see ei küündi Toyota Hiluxi müügimäärani. Erandiks on siin Põhja-Ameerika, kus Nissan Frontier on müügil ja teeb suurele osale konkurentidest ärtust ära.

Mitsubishi L200. Foto: AGR autokeskus
Nissani pikap hullutab hiinlasi

Navara on väikeste mugandustega juba kümme aastat kasutajaid rõõmustanud. Pikapi põlvkonnavahetuseks on 10 just paras number.

2021. aastal lõpetas Nissan Zona Franca tehases Barcelonas Navara kastikate tootmise. Tegelikult lõpes siis vaikselt ka enamusel Euroopa sihtturgudel mudeli müük. Praegu toodetakse Navarasid Tai tehases ning meie jaoks ehk huvitav fakt on, et Navara sõsarmudel seal on Mitsubishi Triton ehk L200. Kahe kastika erinevus on peamiselt disainis. Ka Mitsu lõpetas L200 Euroopas tootmise 2021. aastal, seega Eestis praegu saadaolevad autod on ilmselt toodetud Tais.

Hiinas esitleti mõni aeg tagasi aga uut Nissan Yuanye Z9 kastikat, mis on Navarast suurem. Teljevahe Nissani uuel Hiina kastikal on 3,3 meetrit, auto pikkus aga veidi üle 5,5 meetri. Pikkust on sel üle 20 cm, kõrgust ning laiust üle 10 cm rohkem kui praegusel Navaral.

Uue pikapi jõuallikate valikus on 2-liitrine bensiinimootor, vastavalt kas 182 või 190 kW. Auto tippkiiruseks on 160 km/h. Aga! Diisel ei ole surnud. Z9 saab osta 3-liitrise, 140 kW diiselmootoriga, mis arendab kiirust kuni 170km/h. Tootja on lubanud “üsna kohe” välja tulla ka pistikhübriidiga ning täiselektrilist varianti kaalutakse.

Yuanye Z9. Kuvatõmmis videost
Kas uus Navara tuleb või jaa?

Küsimus kõlab: kas Yuanye Z9 asendab täielikult Navara või on see hoopiski sissejuhatus Nissan Navara uue generatsiooni turuletoomisele? Sellisel juhul võiks ju arvata, et tootja on valmis sukelduma konkurentsi ning näitama osale senistele lemmikutele kõrges kaares tagatulesid!?

Pendel on tasapisi elektrifitseerumise ja rohestumise äärmusest liikumas tagasi keskasendisse, sisepõlemise demoniseerijad on vait jäänud ja mõnigi tootja teatanud osa juhtmete seinast välja tõmbamisest ning SPM-i arendamise jätkamisest.

Et siis võiks ju nagu!? Seniks aga tasub sidrunitest teha limonaadi, panna klaasi lisaks jääkuubikuid ja kel on, värske piparmündileht; nõjatuda mugavalt toolileenile ning jälgida mängu. Loomulikult meenutada toredaid hetki Navaraga. Pikap on surnud, elagu pikap!

Kaanepilt: Nissani pressiruum/Navara Off-Roader AT32 2020

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.