“Dünaamiliselt tee serval liikuv linnamaastur” on kirjas pressiteates, mis mõni aeg tagasi Eesti ajakirjanikele laiali saadeti. See ja muud naljakad tõlkelaused püüdsid kunagise pressiesindaja Uku Tampere tähelepanu sedavõrd, et ta võttis mõtiskleda, kuidas juhtub nii, et taheti paremat, aga välja kukub nagu…alati.
https://www.youtube.com/watch?v=aamPGSppIZY
Mõni päev tagasi avaldati esimesed ametlikud fotod ja tehnilised andmed VW R-perekonda kohe sündivast sportlikust krossoverist T-Roc R’ist, mida tutvustatakse järgmisel nädalal Genfi autonäitusel. Esialgu on tegu ideeautoga (pressiteates “kontseptauto”), aga ju see ka tõeluseks saab. Miks ei peaks!?
R ei ole iseenesest ju midagi uut, aga teha muidu vahva kõikjalsõitja “erri” nimel madalamaks tundus pisut kummastav. Mõtlesin asja pisut lähemalt uurida.
Eestikeelne pikem tutvustus jõudis ajakirjanike töölauale vaid paar päeva pärast esimeste ametlike piltide avaldamist.
T-Roc R lugu sai uue mõõtme: põnevast autost kirjutamine taandus tahaplaanile, sest saadetud materjal osutus hindamatu väärtusega õppematerjaliks. Õpiku peatüki nimeks võiks panna näiteks “kuidas kahjustada mainet ja kaotada usaldus.”
ÕPPIDA TEISTE VIGADEST
Ma tean, et sõpru ma selle looga juurde ei saa, aga samas – mine tea. Volkswagen on varasemaltki andnud värvikaid õppetunde, kuidas ühte võõrkeelset pressimaterjali eesti keelde ümber panna ei tohiks. Äkki keegi võtab teise vigadest õppust?
Näpuga näitamine võib ju olla valus, aga kui brändi maine saab kahjustatud, sest keegi on tõlkimise asemel kasutanud Google Translate’i abi, siis kannatatagu ära. Sellist jama lihtsalt ei tohi eetrisse lasta.
Mitte kõik ajakirjanikud ei ole autospetsialistid, mõni neist avaldab teate silmagi pilgutamata ning keegi loeb ja mõtleb, et dünaamiliselt teeserval liikuv linnamaastur on täiesti normaalne nimetus madaldatud kõikjalsõitja kohta. Nonsensside nonsenss.
Turundus saab linnukese kirja, lollus paljundatud ja Eesti autoajakirjandus mõne asjatundmatu toel taas löögi allapoole vööd.
Kas arvate tõsimeeli, et kellelegi läheb teie arvamus pärast alljärgnevate lapsuste kultiveerimist veel korda? Arvake uuesti.
PRESSIESINDAJA ON KAITSEINGEL
Olen aastaid töötanud riigiasutustes pressiesindajana ning enne seda juristina. Töö tekstidega ja infoga oli minu igapäev kokku 11 aastat. Pressiesindamine on pealtnäha lihtne töö – keegi saadab küsimuse, leiad õige inimese, saad vastuse ja edastad selle.
Ilma naljata: pressiesindaja on organisatsiooni maine kaitseingel ning üks väike eksimus teeb inglist hetkega kirstunaela.
Sõnaseadmise täpsus peab selles ametis olema suuremgi kui juristil, sest korrektsus eristab head ja vilunud pressiesindajat “edasta” nupu pressijast.
Google’i tõlkimisrakenduse kasutamine on põhimõtteliselt jõukohane ka primaatidele, aga söödava tekstiga on sellest saadaval tootel vähe pistmist.
Sõnaseadmise täpsus ja korrektne keelekasutus on informatsiooni levitamise maailmas kriitilise tähtsusega, sest pisim detail võib vee peale tõmmata kuitahes ägedale ideele, tõsiseltvõetavusele, usaldusväärsusele, mainele.
Automaailmas on juures veel üks mõõde: keskmiselt on ühes sõiduautos nii umbes 5000 komponenti, millest igal oma nimetus ja funktsioon, olgu siis üksi või koosmõjus muude osadega. Autoteemalised pressiteated on tõlkijate jaoks peavalu allikas. Sul on 5000 osakest, ja mitte grammigi eksimise ruumi.
RRRRRR ELUSTIILI LINNAMAASTUR
Paar päeva tagasi tahtsin kirjutada loo uuest T-Roci R versioonist selles võtmes, et 300 hj ja 400 Nm jõudu koos fantastilise 4Motion nelikveoga ühes kompaktses autokeres on põnev küll.
Tahtsin mõtiskleda ka sel teemal, et miks peaks keegi võtma eesmärgistatult kõrgema kliirensi pakkumiseks loodud linnamaasturi ja seda madalamaks laskma?
Tahtsin küsida, kas elustiiliautode massiline juurutamine on üle piiri läinud, sest maasturitaolisest uuesti sportauto tegemine tundub natuke nagu püüaks lehtkapsast peekonit välja võluda, sigade faasi vahele jättes?
Selliseid hullusi on siiski varemgi tehtud ja nii mõnigi on oma koha leidnud ka tarbijate südames – Nissan Juke Nismo on just see Juke, mida ihaldama peaks. AMG poolt timmitud G-klassi Mercedes-Benz on kõige-kõigem maastur.
Aga on mingid kooslused, mis lihtsalt ei saa päriselt toimida mujal kui ainult turundusspetsialisti või hullu eksperimenteeriva entusiasti peas. Või kunstis.
Sportmaastur, ringrajabuss, luksuskallur, DTM supermini … vegan liha, gluteeni-, rasva- ja laktoosivaba kreemikook (täpsemal vaatlusel osutus see jääkuubikuks).
Aga ma tahtsin üritada seda mõista, sest kaasaeg ongi ju kõigi võimaluste aeg, kus eristumine võibki olla eesmärk omaette ja valikute rohkus elustiil.
Valikute pakkumise teed käib ka Volkswagen – linnamaasturit pakutakse lausa neljas erinevas mõõdus – T-Cross, T-Roc, Tiguan, Tiguan Allspace.
Tolerantsus on omal kohal, sest ka kuumpärad on enamasti vaid jäigemaks muudetud ja üledimensioneeritud mootoritega kompaktsed pereautod, aga need on leidnud oma vankumatu koha autokultuuris ja ajaloos. Miks siis mitte linnamaasturit kangestada?
SAIN PRESSITEATE JA TUJU LÄKS ÄRA
Arvutiekraan helendas ja meenutasin heade mõtetega sügist, kui 2.0 TSI mootoriga 4Motion nelikveoga ilus valge, valuvelgede ja punaste pidurisadulatega ent muidu üsna lihtsas varustuses ja teksiilistmetega T-Roc meil nädalavahetusel proovisõidus oli. Volkswagen on teinud alati häid autosid.
Kuigi kohati täiesti emotsioonitud ning teatud aastakäikude isendite puhul mõne spetsiifilisema tehnilise sõlme vastupidavuse probleemiga, on need uuena kõik head sõita ja näevad välja ka.
Mõtlesin, kuidas sõnastada kõige paremini seda kahetsust, et teed ei olnud T-Roci proovimise ajal libedad. Üritasin sõnastada rõõmu, mille tõi suur mootor väikese auto küljes. Kaheliitrine turbokas on üks lahedamaid asju ajal, mil kõigele kiputakse mikromootoreid külge panema.
[pullquote]“kui lülitan stabiilsuskontrolli välja, siis hakkan tee serval senisest dünaamilisemalt edasi liikuma”[/pullquote]
Tõsi – kaasajal on pisikesest autost, heast nelikveost ja üledimensioneeritud mootorist lõbumaailmas vähe kasu, sest veojõukontroll ning stabiilsuskontroll on tavaautodel häälestatud selliselt, et päris maha neid võtta ei saa ning igasugune “4WD fun” on võimatu.
See tähendab praktikas seda, et jõuga saab auto kurvis saba liputama küll, aga kohe kui stabiilsuskontroll tuvastab rooliga korrigeeriva liigutuse, saab eesmärgiks auto võimalikult kiiresti peatada. Gaas maha ja pidurit.
Seks puhuks toob T-Roci R ehk “racing” justkui häid uudiseid: “Sõidurežiimi valikus on ka spetsiaalne rallirežiim, mis garanteerib tõeliselt sportliku sõidukogemuse. Režiimi on täiendatud käivituskontrolliga, mis tagab kiirenduse ajal optimaalse veojõu, võimaldades maksimaalse pöördemomendi ning allumist stabiilsuskontrollsüsteemile. Dünaamilisemaks edasiliikumiseks tee serval, on võimalik elektroonilist juhitavuskorrektorit (ESC) manuaalselt välja lülitada.”
Mida ma just lugesin!? Mida ma JUST lugesin?
Olen ennegi avalikult halanud ja küsinud, miks kubisevad autoteemalised pressiteated ja turundustekstid mitte midagi ütlevatest sõnadest nagu “dünaamiline” ja “sõidukogemus”?
Kuidas näiteks antud teate puhul tõlgendada autojuhina olukorda “kui lülitan stabiilsuskontrolli välja, siis hakkan tee serval senisest dünaamilisemalt edasi liikuma”?
See lause on õpikunäide juhtumist, mille suudab kokku keeta meeskond koosseisus kehv tõlk, oskamatu pressiesindaja/suhtekorraldaja/kommunikaator ning millele omakorda viskab labidaga vürtsi lisaks ogaralt agar turundustiim enneolematult lennukate ideedega.
Mina liigun samal ajal teeserval senisest dünaamilisemalt edasi linnamaasturiga (see sõna sündis surnult juba seal alguses!), mis tõendab tohutut muundumisvõimet.
Sõna “käivituskontroll” all on ilmselt mõeldud “launch control” nimelist abimeest, mis optimaalse stardi loob, aga me ei saa seda täpselt teada, sest sõna “käivituskontroll” iseenesest ei tähenda mitte midagi.
Asjaolu, et “rallirežiim garanteerib (julge lubadus!) sportliku sõidukogemuse (midaiganes see tähendab)”, kuigi mingi asi “allub stabiilsuskontrollsüsteemile” jääb kah segaseks, isegi kui see kõik toimub tee serval.
HEAD UUDISED TULEVAD MANUAALSELT
Aga kõik pole siiski kadunud. Head uudised alles tulevad: manuaalselt ehk käelise tegevusega abil saab “juhitavuskorrektori” välja lülitada. Teine koht täpsustab, et ESC saab täielikult välja lülitada. See on asja iva.
Ja edasi järgneb loetelu imelistest omadustest: “R” logo ja uue disainiga radiaatorivõre, sportliku disainiga spetsiaalselt uue mudeli jaoks loodud kaitseraud, mis on värvitud auto esi- ja tagaosaga sama tooni, esikaitseraua külge integreeritud vertikaalselt paigutatud nurgatuled.
Sellega lugu ei lõpe: lisaks, on R-seeriale iseloomulik, et paigaldatud põhjakaitse on sama värvi, mis iluliistud ning õhutusavad. Välimus peab loomulikult olema harmoonias võimsaks timmitud mootoriga.
Samuti on äärmiselt hea teada, et “Uut T-Roc R-i arendas ja testis Volkswageni R osakond ka legendaarsel Nürburgringil. Oma panuse auto arendamisse panid WRX* sarja maailmameister Petter Solberg ja Volkswageni tehasesõitja Benjamin Leuchter.”
Aga mitte välimus, 2 cm madalam kliirens ega isegi mitte Solberg ei tee T-Roc R-i vahvaks vaid justnimelt võimalus käsitsi veojõukontroll täielikult välja lülitada. Vaid ilma veojõukontrollita saab 300 hj mootorist ja nelikveost viimast võtta.
Võimalus harrastada “käelist” tegevust, mis lülitab välja “võimaldades maksimaalse pöördemomendi ning allumist stabiilsuskontrollsüsteemile,” on põhjus, miks uut R-T-Roci ootama peaks.
Või igaks juhuks siiski mitte?
Juba VW populaarse maasturitaolise auto müügiletulemise algusest on saada kaheliitrine ülelaetud turbo-T-Roc, mis on jäiga vedrustusega, sportlik, suhteliselt suure kütusekuluga (7+ keskmine ökonoomitades) ning mille mootori jõud käib rehvide haardest ning legaalsetest kiirusepiirangutest kaugelt üle.
Nimetet isendit veelgi rohkem üle võlli keerates, eesmärgiga saada muunduv ja manuaalselt manipuleeritav elustiililinnamaastur, PEAB (!) tulemus olema “4WD fun” kategooria vääriline, sest muidu on tegu lihtsalt järgmise turundustrikiga.
Pean tunnistama, et pressiteate põhjal just seda ma kahtlustangi. Arvatavasti ei ole ma ainus. Tõenäoliselt ei olegi, sest sellise pläraga sõpru ei võida. Oleks isegi õiglasem, kui “kontseptauto” näitusele jääkski.
Mis on su vabandus, VW pressiosakond? “Tahtsime parimat, aga tõlk jäi haigeks”?
Loe täismahus pressiteadet siit ja anna teada, kuidas sellest aru said
[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/02/T-Roc-R-pressiteade.pdf” title=”T-Roc R pressiteade”]
*Laiem üldsus mäletab Solbergi ilmselt ajast, mil ta võitmatuna WRC sarjas troonis (nüüd juba mõnda aega sõidab WRX-i ja teeb seda samuti võidukalt, tema poeg aga omakorda sõidab WRC sarjas)
Allikas: Volkswageni PR agentuur