Pühapäev, 1. september 2024
On üpris tõenäoline, et reklaamitööstusest kaovad peagi laisa mõttega ja ebaoriginaalsed stsenaristid. Tehnikahiiu IBM ja The&Partnership London ning Visual Voice agentuuride koostöös loodi tehisintellekt, mis kirjutas valmis Lexus ES-i reklaami.

Artificial Intelligence ehk AI on reklaamitööstuses kasutusel olnud umbes 1998. aastast alates, mil Amazon leiutas digitaalse raamaturiiuli ning hakkas kasutajatele omalt poolt soovitama raamatuid. Küllalt lihtne algoritm tegi tarbija harjumuste põhjal oletusi laadis “see raamat võiks sulle meeldida.”

Edasi on tehisintellekti koostöö inimesega läinud tõusvas joones. Tänapäeval peidavad nutikad analüütikud end meie nutiseadmetes, sotsiaalmeedias, isegi kaubanduskeskuse sooduspakkumiste masinas. Teadaolevalt ei ole enne Lexuse loovagentuuri aga keegi tulnud selle peale, et lasta AI-l luua reklaamile stsenaarium.

Dokumentalisti jaoks põnev katsetus

Tehisintellekti loodud skripti palgati lavastama šotlane Kevin Macdonald, suurepärane dokumentalist, kelle teoste seast leiame näiteks filmid „Šotimaa viimane kuningas“ ning “Whitney”, aga sama võrratu on olnud ka tema “Bob Marley”.

1999. aastal valminud dokumentaalfilmi “Üks päev septembris” eest on Macdonald saanud ka filmimaailma hinnatuima auhinna – 2000. aastal pärjati ta koos Artur Cohniga parimaks dokumentalistiks.

Dokumentalisti jaoks on võimalus, töötada koos AI-ga kahtlemata põnev eksperiment. Reklaamfilm, mida režissööril lavastama tuli hakata, on osa Lexuse uhiuue esindussedaani ES turunduskampaaniast „Driven by intuition“.

Täiesti pädev reklaam

AI kasutamine reklaamfilmi stsenaristina läheb kenasti kokku Toyota noobelbrändi Lexuse üldise suunaga, teha asju teistmoodi, uuenduslikult, kaasavalt, tulevikuliselt. Nüüd siis testiti, kuidas kahejalgsetest koosnev filmitiim suudab koostööd teha käegakatsutamatu tehisintellektiga.

Kõnealune AI loodi Lexuse loovagentuuri The&Partnership London ning erilisi turundustehnoloogiaid pakkuva Visual Voice koostööna. Stsenaristist tehisintellekti loomiseks kasutati IBM Watson superarvuteid ning mitmeid isikutatud rakendusi.

Tulemus on täiesti pädev – arvestades kogenud loovagentuuride mõttelaiskust ning mugavust, ei suudaks inimene ilmselt palju paremat asja välja mõelda. AI töötas lühikese ajaga läbi viimase 15 aasta Cannes’i reklaamfilmide konkursi parimad, erinevaid autosid ja noobelbrände reklaamivad klipid.

Cannes’is edukalt esinenud filme analüüsiti veel omakorda, et näha, millised hetked nendes mõjuvad vaatajaile enim ning kuidas filmis näidatud kohad, objektid ja tunded soovitud sõnumit edasi annavad.

Autoreklaamides  jälgiti kõrgendatud tähelepanuga kohti, mis võivad vaatajas tekitada emotsioone. Saadud teave koguti kokku ja söödeti AI-le. Selle (või “tema”?) ülesandeks oli siis analüüsida, järeldada ja kirjutada stsenaarium, mis ei kopeeriks ühtegi senist reklaami.

Loomulikult sai AI ka vajalikud teadmised Lexusest, sest lõppeks on tegu tootega, millega tahetakse päris inimestele müüa päris autot.

Põhjaliku eeltöö tulemusena on valminud minutine reklaamfilm, mis mõjub nagu 99% kontsentraat kõigest sellest, mis meid selliste klippide puhul tavaliselt kõnetab. Põhiliselt on draama, palju draamat, pisaraid ja emotsioone. Auto ja inimese isiklik suhe, õnnelik paar, pimedas öös seisev ajakirjanik jne jne – see kõik ju meeldib meile, tekitab tundeid!

Võib vaid ette kujutada, millise kerge muigega suunurgas maailmakuulus dokumentalist Macdonald asjale lähenes ja kuidas vinti veidi üle keeras. Kokkuvõttes on tulemus aga igati äge, ja toob välja auto parimad omadused. ES on kahtlemata väga ilus auto.

Tegijad räägivad, mida peab rääkima

Visual Voice’i ühe kaasasutaja Alex Newlandi jaoks oli tegu küll keerulise, kuid samas lummava projektiga. „Seda ette valmistades ning läbi viies ei teadnud ju tegelikult keegi, milline võib olla tehisintellekti poolt kirjutatud lugu ja kui kõrge kvaliteediga AI seda teeb. Tulemus oli kogu aega ning pinget väärt,” ütles Newland.

Kevin Macdonald oli ideest vaimustuses ning mõistis, et tegu pole tavapärase reklaami tegemisega. „Juba esimest korda stsenaariumi lugedes haaras see mind kohe,” teatas taa.

“Loo teeb eriliseks, et tehisintellekt, mis loo kirjutas, on andnud autole justkui tunded, pannud selle kriitilisse situatsiooni ning siis ta sealt ära päästnud. See on midagi täiesti uut,“ rääkis Macdonald.

„Kuigi tegu on sügava looga, on tehisintellekt suutnud selle kirjutada nii lihtsaks, et see puudutab hingeliselt ja annab samas edasi ka tuntava mitte-inim mõõtme. Vaimustav!“

Kuidas me peame asjast aru saama

Ühe minuti pikkusesse „Driven by Intuition“ nime kandvasse lühifilmi on põimitud nii draamat kui rõõmu täis lugu Lexuse takumi-meistrist*, kes annab ES-ile veel viimased viimistlused ning laseb selle siis „vabaks.“

Juba hetk hiljem ähvardab esindussedaani täielik häving, mis jääb viimasel sekundil ära tänu uue ES-i intelligentsele hädapidurdussüsteemile.

Innovaatilise projekti lõpptulemus toob emotsionaalselt vaatajani uue Lexus ES-i kogu oma olemuses ning annab ettekujutuse ka esindussedaani eeskujulikest ohutussüsteemidest.

Lexus ES-i kohta saad põhjaliku ülevaate ja Eesti hindade kohta infot siit.

*takumi kohta loe lähemalt siit. Tegu on jaapani käsitöömeistritega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.