Kolmapäev, 18. detsember 2024
Belgias Zaventemis toimunud Toyota uurimis-ja arenduskeskuse minikonverentsil, mis tutvustas Jaapani autotootja liiklussurmade ennetamise tegevuskava, oli meil võimalus intervjueerida kahte Jaapani autotootja tuleviku võtmeisikut: TMC peainseneri Seigo Kuzumakit ja uurimisinstituudi tegevjuhti Gill Pratti.

Igal aastal hukkub maailma teedel umbes 1,3 inimest. Toyota sooviks on liiklussurmade arvu vähendamine kuni selleni, et teedel ei juhtuks enam ühegi liiklusõnnetust.

Jaapani autotootja on välja töötanud ambitsioonika tegevuskava Global Vision towards ZERO accidents, kus võtmeroll on automatiseeritud sõiduviisil ehk isejuhtivatel sõidukitel.

TMC peainsener Seigo Kuzumaki ja Toyota uurimisinstituudi tegevjuht Gill Pratt, kes vastutavad ohutusalase uurimis- ja arendustegevuse ning tehnoloogia valitsussuhete eest, lahkavad alljärgnevas usutluses üksikasjalikult Toyota sõiduautomaatika arendamise teekonda – teemat, millele pööratakse autotööstuses üha rohkem tähelepanu.

Mis on Toyota sõiduautomaatika programmi peamine ajend?
Seigo Kuzumaki

Kuzumaki: „Toyota soovib, et kõigil oleks võimalik ohutult ja mugavalt liikuda. Meie sooviks on, et inimesed ei muretseks õnnetusse sattumise pärast. Kui inimene istub autosse, sooviksime öelda vaid „head reisi!“, mitte „ole ettevaatlik“.”

Pratt: „Lisaks soovime, et igaüks – tõepoolest igaüks, sealhulgas eakad ja puuetega inimesed –, kes ei ole praegu võimeline autot juhtima, saaks kõikjal ohutult liikuda ja end võrdsena tunda.“

Mil moel kavatseb Toyota need eesmärgid saavutada?

Kuzumaki: „Meie kujutluses aitab tulevikutransport inimestel ohutult liigelda. Auto valvab sõitjate üle nagu sõber. Just seepärast on meie transpordikaval ka tore nimi „Mobility Teammate Concept“.“

Pratt: „Auto “aju” täiustudes õpib sõiduk üha rohkem tundma juhtide ja reisijate harjumusi ja eelistusi. Mõnikord tehisintellekt järgib neid eelistusi, teinekord hoiatab juhti. Auto ja juht arenevad koos ning kasvavad ühte.”

Mismoodi see kena idee praktikas välja näeb?

Pratt: „Toyota teeb vahet kahel sõiduki autonoomsuse liigil: chauffeur (autojuht) ja guardian (kaitsja). Autojuhi kontseptsioon on kasutada sõiduautomaatikat juhul, kui ta ei soovi ega saa autot juhtida. Kaitsja režiimis juhib inimene autot süsteemi täiustatud juhiabitehnoloogia toel.”

Toyota käsitluse puhul on oluline rõhutada seda, et valiku langetab juht. Isegi siis, kui auto on täisautomaatne, saavad juhid nautida sõidurõõmu ja -vabadust, kui nad seda soovivad.

Kuzumaki: „Täiustatud ohutussüsteemid on vaid võrrandi üks pool. Meil on kaheteljeline käsitlus: lisaks tipptehnoloogiate arendamisele töötame selle nimel, et teha turvaabid taskukohaseks kõigile ning paigaldada need kõigile mudelitele.”

Juba praegu on 92% kõigist Euroopas müüdavatest Toyotadest varustatud õnnetust ennetavate abidega, see omakorda aitab kaasa nn nulltolerantsile liikluses. Ei ühtegi hukkunut enam!

Kuzumaki: „2020. aastal toome turule transpordikava „Highway Teammate“. Highway Teammate on kiirteedele mõeldud sõiduautomaatika: kiirteedele peale- ja sealt mahasõidud, möödasõidud ning reavahetused. Kui juht valib selle funktsiooni, teeb süsteem temaga alati koostööd.“

Pratt: „2020ndate alguses on meil kavas tuua turule ka Urban Teammate, mis on tavateedele mõeldud sõiduautomaatika. Täiustatud tehisintellektiga Urban Teammate võimaldab sõitu veel rohkem automatiseerida.”

Toyota filosoofia isejuhtivate sõidukite arendamisel erineb paljude konkurentide omast: te ei karda läbi kukkuda.

Pratt: „Meie fookuses on kaizen ehk pidev täiustamine. Isejuhtivate sõidukite puhul ei piisa üksnes väikestest sammudest. Tuleb teha hüppeid, millega sageli kaasneb läbikukkumine. Kui teil veab – pärast seda, kui teil on olnud julgust üha uuesti ja uuesti läbi kukkuda –, saavutate ootamatult edu. Toyota uurimisinstituudi ülesanne on aidata neid hüppeid teha.”

Bill Pratt
Kui ohutu on piisavalt ohutu? Millal saabub piir, millest edasi astuda pole enam mõtet?

Pratt: „Tarkvara on suhteliselt lihtne kirjutada, inimese käitumist ennustada keeruline. Kas auto pöörab vasakule või paremale? Kas laps järgneb pallile? Me loome statistilist mudelit inimeste tegelikul käitumisel kogutud andmete põhjal. Selle statistika abil kujustame matkekeskkonna ja katsetame, kuidas meie autonoomsustarkvara sellele reageerib.”

Selleks, et muuta maailma, ei piisa maailma matkimisest. Tuleb astuda samm kaugemale. Kuidas seda teha? Ning kuidas tagada, et auto suudab ohutult inimese kohale toimetada ka keerulistes liiklusoludes?

Pratt: “Jah, matkimisest üksi ei piisa. Me jäljendame sõitmist palju halvemates liiklusoludes, kui tegelikuses neid ette tuleb. Seejärel täiendame mudelit füüsiliste katsetega, sest tee on endiselt kõige parem katsetamiskeskkond. Jäljendamise ja tegelike sõiduolude ühendamise teel püüame saavutada endale seatud triljoni kilomeetri eesmärki.”

Kuzumaki: „Üks olulisemaid asju on, et sõiduk ise olekstäiesti ohutu. Selleks ei pea see suhtlema värkvõrgu või teiste autodega. See tagab ohutu navigeerimise ka juhul, kui on näiteks juhtunud looduskatastroof ning teenus on kättesaamatu.”

See kõik kõlab kui kaunis muinasjutt: ühel päeval on meil autod, millega saavad sõita kõik ning mis igal juhul meid ohutult sihtkohta toimetavad. Täna ei ole maailm isejuhtivate sõidukite tulekuks veel valmis. Milliseid barjääre tuleb ületada, et AI-st saaks inimese sõber?

Kuzumaki: „Esiteks seadused. Me vajame ühtseid õigusnorme, kui soovime sõiduautomaatika tehnoloogia ohutult eri piirkondades turule tuua. Teiseks tuleb sõiduautomaatika puhul edastada tohutu hulk andmeid, sh isikuandmeid, ning peab tagama nende turvalisuse ja kaitse.“

Pratt: „Viienda taseme (SAE) autonoomsuse saavutamine on kahtlemata üks eelseisvaid katsumusi. Tehisintellektil puudub praegu piisav inimlik arutlusvõime. Esitan väljakutse kõigile, kes väidavad, et nad teavad, mil nad saavutavad viienda taseme.”

Lisaks õigusruumi korrastamisele ja isejuhtivate tehnoloogiaga seotud väljakutsetele on vaja sotsiaalset heakskiitu. Mitte kõik inimesed ei suhtu tehisintellekti soosivalt. Teatav muutus on siiski sündimas, seda ka tänu generatsioonide vahetumisele. Mida nooremad inimesed, seda tolerantsemad ja avatumad nad tõenäoliselt on.

Pratt: “Mäletate kui majades hakkasid üles-alla sõitma liftid? Neis olid algul saatjad, kuid ajapikku võeti laialdaselt omaks automaatliftid. Toyota ülesanne on tagada, et meie tooted on ohutud ja et isejuhtivad sõidukid suudavad sõita turvalisemalt ja paremini; oluliselt paremini kui seda teeks inimene. Ükskord võiks koita päev, mil ema usaldab oma lapse isejuhtiva auto hoolde.”

Vaata ka Toyota sõiduautomaatika Valget Raamatut

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.