Toyota Uus-Meremaa pilootprojekt pöörab automüügi senised arusaamad pea peale. Müüjatest saavad tootespetsialistid, ja hindade üle kauplemine lõpetatakse. Kui läheb õnneks, seisab maailm peagi silmitsi automüügi uue paradigmaga.
Internetiülene automüük või osav poolehoidjate võrgustiku punumine nagu seda teeb Tesla pole kellelegi enam uudis. Müügiesindustes on seni asjad käinud ikka vaikselt ja vanamoodsalt, ehkki BMW, Ford, Volvo, Nissan jpt. on asunud kontseptsiooni uuendama.
Nii julgelt paradigmale peale lennata nagu seda teeb Toyota, pole siiani keegi julgenud. Kui Jaapani suurima autotootja pilootprojekt Uus-Meremaal õnnestub, võib sellest saada algatus, mis väärib jälgimist, sest hoiab edaspidi automüügi lihtsama ja selgemana.
MÜÜGIBOONUS KAOB, KORRALIK PALK TULEB!
Automüügi tuleviku teemal on palju räägitud seoses sellega, kuidas netikaubandus tavakaubandust muutmas on. Kas autode müügiks on ikka vaja tuhandetel ruutmeetritel laiuvaid klaaspaleesid või on ka auto selline toode, mida võiks rahumeeli tellida netipoest?
Toyota otsustas Uus-Meremaal katsetada midagi täiesti uut ning ehitada üles müügivõrgustiku, mille peamiseks eesmärgiks on kliendi jaoks muuta uue auto soetamine võimalikult muretuks ning automüüjatele anda lisamotivatsiooni asjatundlikult autosid müüa.
Muudatus tähendab muuhulgas seda, et kõik Uus-Meremaa projektis osalevad müügiesindused muudetakse Toyota agentideks. Toyota-müüjatest saavad tootespetsialistid, kindla kuupalgaga töötajad, kelle töötasu ei mõjuta müügiboonused.
Toyota müügisalongides olevad sõidukid ei kuulu enam edasimüüjale ja neid ei saa ka kliendile ära müüa. Kõik esitletavad sõidukid on demoautod ehk proovisõiduautod ja Toyota kinnitusel saab neid olema palju.
Kui klient otsustab auto ära osta, tarnitakse soovikohane sõiduk koos kõigi lisadega talle kesklaost. Senisest rohkem valikuid tähendab, et nn. tavaauto hakkab järjest rohkem liikuma rätsepaülikonnana õmmeldud sõiduki kategooriasse.
Endistel automüüjatel, nüüdsetel tootespetsialistidel ei ole ka enam õigust hinna üle kaubelda, kõik uued Toyotad ja nende lisavarustus on müügil ainult hinnakirjahinnaga.
Muudatus teeb lõpu hinna üle kauplemisele, mis paljude klientide tagasiside põhjal on seni muutnud ostuprotsessi ebameeldivaks.
Ühtaegu aga muutuvad hinnakirjahinnad soodsamaks. Samuti ei kao kuhugi kohalikud müügiesindused ega nendega seotud töökohad, kirjeldas uuendusi Toyota Uus-Meremaa tegevjuht Alistair Davis.
AUTOMAAILMA RAPUTAV PROJEKT
Toyora pilootprojekt pakub kindlasti huvi kogu automaailmale, kuigi automüügi põhimõtted ei ole eri maades päris ühesugused.
Paljudes maades on kliendi vana auto tagasiostmine kindel osa uue auto müügiprotsessist, see aga muudab olukorra keerulisemaks.
Toyota on projektile andnud nimetuse “Drive Happy Project“. Eks aeg näita, kes ja kui häpi olema saab. Pilootprojekt on suunatud eratarbijale ega hõlma suuri hankeid. Ka on erinevused regiooniti – Eesti automüük toimib erinevatel alustel kui Venemaa või Austraalia oma.
Kas hinna üle tingimine tekitab positiivset või negatiivset kliendikogemust ja kas meil siin saab tulevikus autosid osta täie õigusega ka hinna teemadel vestlevatelt automüüjatelt – eks kõik sõltub natuke selle Uus-Meremaa projekti tulemustest.
Allikas: Toyota. Kaanepilt: Ylle Rajasaar. Tõlkis: Lena Murd