Reede, 14. juuni 2024

VIDEO Tuttuus Toyota RAV4: mitteveganitele on menüüs isuäratav vasikacarpaccio

0
Andres Kruus käis Kataloonia mägistel teedel sõitmas tuttuue Toyota RAV4 esi- ja nelikveolise variandiga. Julge disain, kompromissitu sõiduvõimekus ning väike kütusekulu lubavad ennustada maailma ühe populaarsema linnamaasturi eduloo jätkumist.

Viienda põlvkonna Toyota RAV4 on nüüdseks ka Eestisse jõudnud. Minul õnnestus legendaarse linnamaasturi 2,5-liitrise bensiinimootoriga iselaadivaid hübriidversioone proovida Kataloonias.

Ootusärevuseks on põhjust  – lisaks senisest nurgelisemale, tihedalt seotud meekärgi meenutavale disainile on uustulnukas võimsalt sisu.

Sõitsin nii esi-kui nelikveolise versiooniga ja võin omast kogemusest kinnitada, et mitteveganitele on menüüs isuäratav vasikacarpaccio.

VÕIMATU MISSIOON

Toyota RAV4 ei ole mingi SUValine maasturilaadne. Kui üdini veendunud „alfad“ pisut põlglikult suunurki kõverdades julgesid eelmist mudelit naistekaks kutsuda, siis kõneles neis ilmselge kadedus.

Toyota RAV4 on 23 aasta jooksul müüdud 8,5 miljonit ühikut. Üle-eelmisel aastal oli RAV4 maailmas kõige enam müüdud kompaktmaastur ja paiknes kõikide maailmas müüdud automarkide populaarsustabelis kõrgel neljandal kohal.

RAV4 on olnud kompaktmaasturite segmendis nii eesltaste, lätlaste kui ka leedulaste esimene eelistus. Eestis müüakse RAV4 aasta tuhatkond.

Škoda, VW ja Honda peaksid oma kompaktmaasturitega müüginumbrites Toyota RAV4-ga konkureerimiseks turuosa kahekordistama, mis RAV4 tuliuut, heas toonuses välimust ja hübriidtehnoloogiat arvestades saab olema keeruline, kui mitte isegi Mission Impossible (ingl k).

NUTIKAS OHUTUS

Pikasõidulembidel tasub tähele panna arenguid juhiabides, mida RAV4 pardalt hulgaliselt leida võib.  Auto standardvarustuses tuleb kaasa teise põlvkonna ohutussüsteem (Toyota Safety Sense).

Eelmise põlvkonnaga võrreldes on süsteemi avariiennetust arendatud astme võrra krõbedamaks. Nii suudab uus endisest tuuleklaasil vähem ruumi võttev kaamera koos millimeeter-radariga hoiatada juhti jalakäijatest teel ka videvikus.

Samuti parandati süsteemi tähelepanuvõimet jalgratturite suhtes. Hoidke alt, sportlased! RAV4 peab teid silmas!

Uus on ka liiklusmärkide jälgimise abiline, see on seotud nüüd adaptiivse püsikiirushoidjaga. Reisil võõrastes kohtades seigeldes on vägagi abiks, kui roolil nupulevajutusega saad kiiruse legaalseks.

Kiirusepiiranguid kuvatakse sõidu ajal siiski üksnes näidikupaneeli. Kui armatuuris tekib kiirusepiirangu märgi ümber ruut, siis võiks süsteem anda ka helisignaaliga juhile ülekiirusest märku.

Kuna RAV4-l pole ka esiklaasinäidikut (HUD), siis vajab ruudukese jälgimine roolitaguses näidikupaneelis harjutamist.

Kiirteel suutis uuendatud reahoidmisabiline üsna kaua autot sõidurea keskel roolida, kuid käsi roolilt veel tõsta ei maksa.

KÕRGTASEMEL KUUSEVEDU

Pakiks kabiini külmkapi või kuusepuu? Või ehk tagaistmele hulga lapsi ja ühe bernhardiini ning kaks valget samojeedi , keda pole võimalik nupulevajutusega nähtamatuks muuta?

Toyotas muuseas on see (virtuaalselt) võimalik, sest tahavaatepeegel muutub nupulevajutusega lainurkset pilti näitavaks tahavaatemonitoriks.

Funktsioon on Premium Plus varustustasemel hinna sees, ning tehniliselt näib olevat küll otse kosmosest. Tegelikult asi lihtne – tagaklaasile on peidetud veel üks kaamera.

Lahendus töötab ka lörtsisel teel, kuna kaamera pole mitte õues numbritulede peal pritsmete meelevallas. Kaamerapilt sodine? Peseme klaasi puhtaks ja puhas jälle.

Tõsi, kaamerapilt vajab harjumist ja ümberlülitusi ei maksa juhil väga tihedalt teha, silmadel võtab ümber kohanemine aega.

Võib olla veel inimesi nagu mina, kelle nägemise omapärade tõttu uudne peegel pisut kummalise tunde tekitab. Manööverdamisel hea, kiirteel kasutaks siiski tavalist peeglit.

MIS SELLE CARPACCIOGA ON?

Uue põlvkonna RAV4 hübriidi nelikvedu on jäänud eelkäijaga samaks: esirattaid veab bensiinimootor ning tagateljel paikneb eraldi elektrimootor, mis vajadusel “taha” lülitus.

Geniaalne selles mõttes, et ära jääb terve hulk kaasaveetavaid terasest veojõusüsteemi lisakilosid. Näiteks sportliku Toyota GT86 terasest kardaan kaalub ca 11 kg, maasturi oma kolmandiku rohkem.

Lisaks veel diferentsiaalid, kinnitused jms. Kokku üks väiksemat mõõtu kartulikott. RAV4 on sellest kõigest prii.

Inseneridel tuleb omavahel sidumata esi- ja tagasilla veoskeemi puhul kasutada nutikat veojõukontrolli, mis õiges koguses njuutonmeetreid õigele rattale suunaks.

Kui pisut eksida kurvis rattale jõudu rakendades, võib ootamatult tekkida ala- või ülejuhitavus või ka segadus, millega juht midagi peale ei oska hakata.

Toyota ise nimetab oma intelligentset nelikvedu „AWD-i“-ks. Ja tõesti, see on päris intelligentne. Eriti kui võrrelda selle võimeid end kõikvõimalikest hispaania suupistetest (tapad) ja nauditavast carpaccio’st pisut ülemeelikuks söönud ekipaažiga tumehallis RAV4-s.

Võtsime hoo üles autodest tühjal ringristmikul. Asfalt oli mõnes kohas kaetud ümberkaudsetelt põldudelt pärinevat muda-liiva seguga.

Igal uuel ringil tõusis ühtlaselt, kuni rehvid pidamise piiril pooltoone mängima hakkasid. Ja midagi ohtlikku ei juhtunud ka mudasema osal!

Tunda oli, kuidas kohati tekkis kerge ülejuhitavus, mis ei läinud üle kontrollimatuks oktaave lõhestavaks vilinaks.

AWD-i pidas piiri ja hoidis ülemeelikud ohutus tsoonis. Niisiis, uue RAV4 nelikvedu on külavaheteedel aus. Mis sellest, et elektrooniliselt juhitav.

Igal juhul meeldis RAV4 nelikveoline variant pärast lõunasööki hoopis rohkem, kui hommikune esiveoline. Sattusime mägedes sellega keset lörtsisadu. Oleks oodanud esiveoliselt kergelt lörtsisel pinnal pisut rahulikumat käitumist.

Veojõukontroll lasi kiirendamisel liiga kergelt vedavad rattad libisema. Oma osa siin oli ka Bridgestone Alenza 001 (225/60 R18) rehvidel, mida tõsi küll peetakse üsna hea pidamisega rehvideks. Suvel.

Maastikule meid nende rehvidega seekord ei lubatud. Lörtsisadu oli muutnud ettevalmistatud testiraja mülkaks.

Hübriidi 19-sentimeetrine kliirens ja muudatused RAV4 lähenemis- ning kaugenemisnurkades oleks vajanud proovimist. Aga looduse vastu ei saa.

KÜTUSEKULU 3,9

Proovisõidul tegime kolm katset. Ökonoomselt sõites, mis tähendas püüdu kasutada nii palju kui võimalik elektrilist režiimi, õnnestus mägisel maanteel mõnekümne kilomeetrise vahemaa läbimisel saada keskmiseks kuluks 4,3 liitrit 100/km kohta.

Auto pea kahetonnist kogukaalu (esiveoline 1755 kg, koos kogu varustusega, lisaks veel 3 täiskasvanut) ning pidevaid pildistamispeatuseid arvestades päris-päris hea tulemus.

Mägedes ronides tõuseb näit loomulikult ülespoole, kuid allamäge saab rahumeeles elektriga sõita ja seier kukub taas alla. Lihtne!

Lõunapeatus asus mäe otsas ja enne viimast mäkkeronimist see 3,9 liitrit 100 km kohta ka ära tuli. Muuseas, uue hübriidsüsteemi akud kaaluvad 11% vähem kui eelmisel põlvkonnal. Elektriga saab sõita üle 100 km/h, kui akudes piisavalt särtsu on.

Ilma oma sõidustiili kontrollimata saime kiirteel ja linnas keskmiseks kuluks 6 liitrit. Ja kui lihtsalt lustida, proovida piire, näitas seier kütusekuluks lõpuks 8,7 l/100 km kohta.

Tehaseandmed lubavad esiveolisel RAV4-l keskmiselt 4,6 l 100/km kohta. Nelikveoline (tõsi, veel lõplikult homologeerimata kujul) peaks saavutama sama tulemuse.

KOKKUVÕTE

Viienda põlvkonna Toyota RAV4 hammustab eeliseid, mida pakub Toyota TNGA-K platvormi kasutamine. Madal raskuskese ja auto nurkadele lähemale paigutatud rattad aitavad juhti nii maastikul kui maanteel.

Selge see, et esmajoones on tegu tõeliselt universaalse autoga, mitte offroadiks või sportautoks mõelduga. Et seda sama GA-K platvormi on pruugitud sõsarmark Lexuse uue sedaani ES arendusel ning GA-K platvormi leiate ka uue Toyota Camry kere alt, siis näitab see ka üht-teist RAV4 juhitavuse ja mugavuse kohta.

Kellele tundub Camry liiga sedaan ja uus Corolla liiga väike, siis Avensise asemel võib RAV4 poole kiigata küll.
Uus, julge disain ning töökindel ennast tõestanud hübriidtehnoloogia pakub tarbijatele seda, mida nad ootavad: universaalsust ja töökindlust põnevas pakendis.

Muuseas, kas teadsite: RAV, see on Recreational Activity Vehicle. Maakeeli siis Aktiivse Vabaaja Sõiduk. Seega, nädalavahetusel väike reis loodusesse!? Ja puhkuse ajal kaugemalegi, eks.

Kiirteel suutis uuendatud reahoidmisabiline üsna kaua autot sõidurea keskel roolida, kuid käsi roolilt veel tõsta ei maksa
Uus hädapidurdusega ühendatud süsteem suudab tuvastada jalakäijaid nüüd ka hämaras ning peab silmas ka ohtlikke jalgrattureid
Tippvarustuses on uudne nutikas tahavaatepeegel. Nupulevajutusega saab selle panna tagaklaasil asuvat kaamerapilti näitama
Proovisõidul käitus uus iselaaduv hübriidajam väga tegusalt
Bensiini kulus mägistel maanteedel 3,9 liitrit 100 km kohta, kuid kes eelistab vanamoodsalt gaasitada, sel võib kütusekulu tõusta ka 8 liitrini

Vaata RAV4 hinnakirja ja tehnilisi andmeid siit

Pildid: Toyota pressipakk, Andres Kruus

blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN