25. juulil esitles Porsche Shanghais mudeliuuenduse läbinud noobelmaasturit Macan. Umbes 40 protsenti kõigist müüdud Porschedest on justnimelt Macanid, seega võib ka uustulnukale ennustada julgelt müügiedu.
Kuigi Porsche on ennekõike tuntud legendaarse sportautode tootjana, moodustavad noobelmaasturid Cayenne ja Macan umbes 70 protsenti Porschede kogumüügist. Macan tuli turule 2014. aastal ning aasta hiljem saavutas Porsche läbi aegade kõige paremad müüginumbrid – nii kasum kui käive kasvasid neljandiku võrra.
Alates müügiletulekust kuni tänaseni ei ole Macani oluliselt värskendatud, ning selleks on selge põhjus – noobel kompaktmaastur võiks oma ajatu disainiga võluda ostjaid ilmselt veel ka 5 aasta pärast. Ent autotootmine käib kindlas rütmis ning nüüd on käes aeg, populaarset mudelit seest ja väljast põhjalikult uuendada.
Uuenenud Macanist leiab rivi uusi tehnoloogiaid ning senisest rohkem on võimalusi uus Macan ostja maitsemeelte järgi kohandada. Porsche sõnul on mudeliuuenduse läbinud Macan mugavam, selle ühenduvusvõimalused on kaasaegsemad ning paranes ka sõidudünaamika.
Välised muudatused
Mudeliuuenduse läbinud Macani välimus on saanud inspiratsiooni Cayenne’i uue generatsiooni kujustusest. Samuti leiab sellelt kujustusdetaile, mis viitavad ikoonilistele mudelitele 911 ja 918 Spyder.
Suurimad välised muudatused leiab auto ninalt – auto ninaosa tundub tänu uuele disainile palju laiem.
Oluliselt klaniti ka auto pära, kust nüüdsest leiab kolmedimensioonilise tagatulede paneeli, mis ulatub üle kogu tagumise osa. Tuled nii ees kui taga on loomulikult LED-tehnoloogiaga.
Noobelmaasturi välimust on võimalik kohendada senisest rohkemat moodi. Auto interjööri isikupärastamiseks on erinevad paketid, mida saab omakorda kohendada.
Välist isikupära saab luua uue disainiga 20 ja 21 tolliste velgedega ning nelja uue värviga: Miami Blue, Mamba Green Metallic, Dolomite Silver Metallic, and Crayon.
Sõitjateruum
Kabiinis laiutab senise 7-tollise infolusti asemel nüüd 11-tolline puutetundlik ekraan, mille kaudu saab opereerida uut infolustisüsteemi nimega Porsche Communication Management (PCM). Macan on selles osas nüüd sarnane Panamera ja Cayenne’ga.
Kõigis Macanides on Connect Plus-moodul, mille kaudu on iga maastur juba standardvarustuses internetti ühendatud. Moodul koondab enda alla mitmeid digitaalseid funktsioone, neist olulisemad on reaalajas värskendatav liiklusinformatsioon ning intelligentne hääljuhtimine.
Huvitavam on “Here Cloud” ühendus, mille olemust küll praeguses etapis veel detailselt ei avatud. Siiski, kirjeldus annab põhjust eeldada, et tegemist on teistelt liiklejatelt saadava informatsiooniga, mis tavalisest “online” informatsioonist kraadi võrra täpsem ja kasulikum on.
Mugavusvarustus täienes ummikus sõitmise abilise, õhu ionisaatori ning soojendusega esiklaasi võrra. Ummikus sõitmise abiline (Traffic Jam Assist) teeb tihedat koostööd adaptiivse kiirushoidikuga ja mitte ainult ei tegele automaatse kiirendamise-pidurdamisega vaid abistab juhti ummikus (kiiruseni 60 km/h) ka rooli keeramisega.
Uuenenud Macanist leiab ka GT sportrooli, mis on paljudele tuttav Porsche 911-lt. Roolile kolis ka sõidureziimi valiku nupp.
Macani mehaaniliste uuenduste osas on tootja kidakeelsem. Üksikasjad alles selguvad. Ent veel enne esitlust avaldas Porsche video uue Macani testimisest ning seal mainitakse muuhulgas, et Macanil on nüüd uue generatsiooni mootorid, mis on senisest sooritusvõimelisemad.
Mehaanilise poole pealt räägib Porsche, et auto veermikku on optimeeritud. Sellega kindlustab noobel sõiduk oma staatuse sportautona kompaktsete linnamaasturite sõidukiklassis.
Veermiku peenhäälestus muutis Macani senisest mugavamaks, aga ei rikkunud selle stabiilsust ega juhitavust. Teadupoolest on need kaks ju teatud mõttes vastandid ning ühe juurde keeramisega kaotab teises.
Millal “oma segmendi sportautot” Eestis osta saab, peab veel selguma. Ka ei ole veel teada, mis uus Porsche Macan maksma hakkab.
Pildid: Porsche