Uuenenud Renault Kadjar on tõsiseltvõetav kõikjalsõitja
Head asja pole palju muudetud, kuid muutused on asjapärast
Kadjar toob mõiste “maastik” sõnasse “linnamaastur” tagasi
Eestis just müügile jõudnud, hinnad algavad 17 990 €
https://youtu.be/NiHSspI1xr0
Fakt: Sõiduauto tänapäevasel kujul peab kindlasti nägema välja selline, nagu oleks tal ka maastikule asja.
Samuti fakt: Sageli on tegemist pelgalt maasturilaadse tootega. Aga mitte alati.
Tulenevalt eeltoodust: Kui kõik kassid on hallid, siis kuidas teha vahet muiduhallidel toakiisudel ja sellistel, mis hiiri ka püüaks?
Konkreetne vastus: Kadjar!
Renault Kadjar on automaailmas veel suhteliselt värske tulija, esmaesitlus toimus aastal 2015. Renault märki kandev versioon populaarsest kontsernikaaslasest Nissan Qashqaist osutus kullasooneks, tänaseks on õnneliku ostja leidnud juba enam kui 450 000 eksemplari.
Kui Qashqaid võib pidada linnamaasturite vanaemaks ja trendiloojaks, siis Kadjari sünnihetkel möllas buum juba ammu täies hoos. Rääkimata sellest, et tänaseks on konkurentide arv selles plahvatuslikus segmendis vist juba eksponentsiaalselt kasvanud.
Värskelt uuenenud Kadjari välimuses mingit pöörast muutust ei märka. Disain on saanud moekalt ümaramaks ja voogavamaks, ekstreemsustesse laskumata.
Üldises plaanis on loodud nooblimalt mõjuv tervikmulje. Ka sõitjateruumi muutused on eesmärgistatult suunatud esinduslikuma ja mugavama keskkonna loomisele.
Vastavalt uuringutele on seniseid Kadjari ostjaid peibutanud just selle kaunis välimus. Tuleb vastajaid aususe eest kiita. I
lmselt sai selle uuringuga tõestuse ka oletus, et linnamaasturibuumist viidud kaaskodanikke juhibki eeskätt parem ajupoolkera ehk emotsioon.
Olgu, olgu, aga kuidas ta sõidab?
Kui vastata sama otsekoheselt nagu Kadjari kliendid uuringule, siis kõige suurem üllatus oligi reaalne maastikuvõimekus, mida Renault autoajakirjanikel Sardiinias julgelt proovile panna lubas.
Esimene katselõik kulges ootuspäraselt. Esisillaveoline käsikäigukastiga 1,3l TCe 140 hj. Detsembrikuus mõjub Sardiinia päike, pea paarkümmend plusskraadi ja türkiissinine Vahemeri niigi hingekosutavalt.
Lisame siia meeliköitvad mägiteed, mis viivad kohtadesse, kust avaneb järjekordne ohh-mis-vaade. Kui piire kompama ei lähe ja kenasti seadusekuulekaks jääda, sõidavad sellises keskkonnas kõik uued maasturid üsna ühtviisi suurepäraselt. Ja Kadjar ka.
Väike põige metsavahel kulgevale teele, mõned väänduvad puujuured, natuke liiva, natuke vett. Jalutuskäik pargis, ütleksid selle kohta inglased. Ja Kadjar ka.
Renault-Nissani-Mitsubishi alliansi eelisena naudib Renault maasturivalik Nissani veimevakast pärinevat nelikveotehnoloogiat. See lubab, et keerulistes oludes hätta ei jää.
Kadjaril on 200 mm kliirens, tootja lubab probleemideta läbida ligemale poole meetri ehk 450 mm sügavusi veetakistusi, muust paksust, vedelast ja ebatasasest aitavad läbi ronida 17-kraadine lähenemis- ja 25-kraadine lahkumisnurk.
Esisillaveoliste läbivusvõimet lisab Extended Grip süsteem, mis pakub valikut kolme erineva režiimi vahel. Nelikveolistel mudelitel on rasketes oludes liikumisel abiks keskdiferentsiaali lukustus.
Muda, vesi, roopad, rambid…
Nende faktide illustreerimiseks oli testisõitude päevakavas maiuspala, 4×4 workshop. Muda, vesi, roopad, rambid, palgivirnad ja kutsuvalt ülesrivistatud hõbedased Kadjarid. Sedakorda 150 hj diiselmootoriga ja käsikastiga ning nelikveolised, lukustatava diferentsiaaliga isendid.
Instruktor kõrvalistmel andis pärast kiiret ülevaadet lühikese sõbraliku soovituse: sõida! Trassi kirjeldab kõige paremini sellele loole lisatud video: täpselt sellise elegantse ükskõiksusega läbiski Kadjar kõik takistused.
Tunnustus Renault’ õnnestunud koha- ja teedevalikule ning julgusele! Mitte just sageli ei pakuta elegantse linnamaasturiga tutvumiseks võimalust siledalt teelt maha keerata.
Sardiinia oli hea valik muuhulgas ka selle poolest, et seal leidus täiesti koduselt konarlikke ja löökaukudega rikastatud teid – midagi, mis meile Eestis on nii tuttav ning mistõttu saan öelda, et Kadjar sobib siinsetesse oludesse nagu rusikas silmaauku.
Kuid – see polnud veel kõik. Ees ootas viimane katselõik, mille lõppsihiks Cagliari lennujaam. Meri, mäed, külad. Teejuhiks navisüsteemi sisestatud marsruut, millest oli tungiv soovitus kinni pidada. Igal juhul ja absoluutselt. Nojah, ega paremat plaani endal välja pakkuda ka ju poleks.
Kaunis loodus tee ääres muutub järjest lopsakamaks, auto kohale kaarduvad ja värvkatet kriimustada tõotavad hiigelkaktused kerkivad üha kõrgemaks, tee aga saab üha käänulisemaks ja kitsamaks. On see ikka õige tee? On see üldse enam tee? Kus põrgus me oleme?
Aga tagasipööramise võimaluski puudub, sest ruumi selleks ei ole. Seega edasi. Aga oot, see siin ees … on ju tõsine mülgas! Näib, et keegi on siit läbi pääsenud, kuid jätnud päranduseks sügavad ja jõnkslevad roopad.
Kui sügav see on? Jääme kinni? Kivid? Kas see esiveoline ja automaatkastiga Kadjar ikka päris sellisest kohast läbi sõidab? Aga me peame lennujaama jõudma. Seega sõidab.
Jah sõidab, on praktikas tõestatud! Ka sellisest jumala poolt hüljatud kohast pääseb see masin läbi. Tõsine respekt sulle, Kadjar.
Tõesti, sa pole mingi parketimaastur. Ja need poripritsmed, mis rattakoobaste äärtest katuseservani ulatudes disainile viimase lihvi annavad, on selle tõestuseks.
Küsite, mida selle teadmisega peaks peale hakkama keskmine Eesti autoostja? Tal pole ju maastikuautode tuleproovile ealeski asja.
Aga kas pole hea teada, et su auto suudab enamat, kui igapäevaelus vaja? Kas see ei tekita turvatunnet? Kas pole hea teada, et autotootja julgeb oma sõiduki proovile panna palju karmimates oludes, kui on selle igapäevane elukeskkond? Nad vist on oma headuses üsna paganama kindlad.
Natuke asjalikku juttu ka
Jõuallikad
Üks kõige olulisematest tehnilistest uuendustest on uus 1,3 l TCe bensiinimootor, mis on valminud koostöös Daimleriga.
Sama mootor on tuttav juba Scenicult, Megane’ilt ja Capturilt. Mootorist on saadaval lahjem (140 hj/104 kW) ja kangem (160 hj/119 kW) versioon tähisega 1,3 TCe 160 GPF, see viimane ongi kasutusel ainult Kadjaril.
GPF tähendab bensiinikübemefiltrit, mida järjest enam tootjaid saastenormidest viiduna vähegi võimsamatel mootoritel kasutusele võtavad. Mõlemad jõuallikad on saadaval nii 6-käigulise manuaal- kui ka EDC automaatkäigukastiga.
Selleks, et kummutada kahtlusi pisikeste turbode oodatava eluea osas, läbis see mootor 40 000 tunnised kestvuskatsed testpingil, mis tavaellu üle kantuna tähendaks 14 aastat sõitu, iga päev, 8 tundi päevas ühtejutti.
Diiselmootorite valik on samuti uuenenud. “Õlijoojad” on nüüd varustatud SCR ehk selektiivse katalüütilise heitmevähendussüsteemiga, mida peetakse üheks kõige tõhusamaks ravimiks NOx heitmete vastu.
Eksisteerib kaks diiselmootori varianti: Blue dCi 115 (115 hj/85 kW) ja Blue dCi 150 (150 hj/112 kW), Eestis on esialgu saadaval vaid 115 hj käsikäigukastiga versioon.
Niisiis ongi jõuallikate teema lihtne: bensiin ja diisel. Hübriidist esialgu juttu ei ole.
Kasutusmugavus
Salongiruum on samas mõõdus eelmise mudeliga, 527 l pagasiruum on oma klassi suurimate hulgas. Kuna Kadjari ostjad on eelisena esile tõstnud just mugavust, on selles suunas samuti arendustööd tehtud.
Istmeid on muudetud mugavamaks, panipaiku suuremaks ja nende paigutust modulaarsemaks, kliimaseadet saab reguleerida mugavalt nuppude abil, olemas on kõik tänapäevased lusti- ja suhtlusvahendid.
Hinnang
Renault Kadjar on praktiline ja mugav kõikjalsõitja, mitte mingi ilulev pargimaastur. Auto on karmides oludes üllatavalt võimekas. Eestis peaks see andma kindluse, et teeroobaste, sulavate lumehangede, porimülgaste ja teeaukudega probleeme ei teki. Sõida, kuhu soovid.
Paadunud käsikäigukastilembina tundisin end 1,3 TCe mudeli roolis igati koduselt, julgen käsikasti soovitada, kui lisaliigutusi autoga sõites liiga paljuks ei pea.
Automaadieelistajaid on muidugi rohkem ja ühtegi halba sõna ei taha öelda ka sellesama 1,3 TCe automaadi kohta. Tõenäoliselt saab sellest eelistatuim mudel nagunii.
Sõiduomaduste poolest sobivad nii Kadjari bensiini- kui ka diiselmootoriga variant igapäevakasutuseks suurepäraselt.
Saatan peitub pisiasjades, või õigemini – kui pisiasjadele pole mõeldud, võib vallanduda saatanlik pahameel. Kadjaril detailsustesse langemisega probleemi pole. Näiteks pisiasi, et kliimasüsteemil on nupud – seega ei pea sõidu ajal tähelepanu menüürägastikesse kaotama.
Kütusekulust pole mõtet sellise “silmini poris, peadpidi kivides” -testi puhul rääkida. Tavaoludes on Kadjari janu mõistlik. Müratase võib, aga ei pruugi mõnel konkurendil madalam olla. Tegelikult aga on sõitjateruumis meeldivalt vaikne.
Hind ja varustus
Uue Renault Kadjari hinnakiri algab 17 990 eurost, kuid niisugused mugavuslahendused nagu parkimisabi on saadaval alates Zen varustustasemest.
Nõudlikum ostja peaks vaatama pigem Intens varustustaset, kus tulevad lisaks multimeediasüsteemile mängu ka modernsed juhiabilised: liiklusmärkide tuvastussüsteem ja sõidureast lahkumise hoiatus, aga ka automaatsed kaugtuled, eesmised parkimisandurid, samuti kahetsooniline kliimaseade.
Alternatiiviks on muidugi vajalikud vidinad Zenile lisavarustusena juurde võtta. Intens varustuses autode hind algab 22 490 eurost.
Rivaalid
Renault andmetel oli Kadjari esmasel turuletulekul 25 konkurenti, hetkel aga üle 40. Eestis ilmselt on lähimate rivaalide nimekirjas need mudelid (kuid mitte ainult):
Hyundai Tucson
Kia Sportage
Nissan Qashqai
Skoda Karoq
Honda CR-V
Toyota RAV4
TEHNILISED ANDMED
Pildid ja video: tootja