Laupäev, 15. juuni 2024
Rootsi autotootja Volvo esitles 5. septembril ideeautot, mis peaks suutma teha kõike, mida inimjuhtki, aga palju paremini, targemalt ja turvalisemalt. Täiselektriline isejuhtiv Volvo 360c sihib muuhulgas kinnisvaraarenduse ja ärireiside segmenti.

Volvo autonoomne kontseptsõiduk 360c võtab inimese ära sealt, kuhu ta ei kuulu – autoroolist. Edaspidi on kahejalgsel võimalus tegeleda sõidukis kõige sellega, millega ta juba praegu usinalt  (ja ebaseaduslikult) tegeleb: olla nutijoobes, süüa, tegeleda meelepäraste paaristegevustega, magada, kuulata muusikat…

Volvo lubab, et tänu uuele autole saab eraelu ja tööelu tasakaal tugevalt ümber kujundatud ning tuleviku linnad hakkavad olema senisest loovama ja lahedama keskkonnaga. Volvo 360c on kasutatav nii mobiilse kontorina kui meelelahutuskeskusena. Seda ei pea omama vaid võib tellida ja jagada.

Tootja paiskabki õhku rea retoorilisi küsimusi, teiste seas: ” Kui seda autot pakuks teile näiteks üks võimalik tööandja, aga teine mitte – kumma ettevõtte heaks te siis töötada sooviksite?” Imetabane loogika ütleb, et jah, suur osa meist tahaks kontori asemel nautida privaatsust ja mittemidagitegemist selles suurepärases sõidukis.

ROBOTAUTO MUUDAB MAAILMA

Tuleviku linnad ja inimese roolist vabastamine on vaid osa kõigist stsenaariumidest ja küsimustest, millega Volvo Cars tegeles uue Volvo 360c kontseptsõiduki loomisel.

Täna esmaesitletud mudel on osa Volvo tulevikuvisioonist – autonoomne, elektriline, ühenduvuslahendustega ja turvaline – pakkudes Volvo Cars’ile uusi kasvusuundi ja -võimalusi.

Ideeauto laseb näha paradigma muudatusi valdkondades ja põhimõtetes, mis kujundavad inimeste elulaadi, muutes ebaproduktiivse ja tüütu sõiduaja kasulikuks ning nauditavaks.

“360c näitab võimalusi, mis avanevad siis, kui inimene ei pea enam autot juhtima. Kasutades uusi lahendusi nii disainis kui ka ajakasutuses, võimaldab 360c näha seda, kuidas isejuhtimise tehnoloogia muudab maailma. Need võimalused on lausa hämmastavad,” tutvustas Volvo Cars’i korporatiivstrateegia vanemasepresident Mårten Levenstam.

Elektrilistel robotautodel on hulgaliselt ohutuse ning keskkonnahoiu alaseid eeliseid – väiksem õhusaaste, vähem liiklusummikuid ning nendega kaasneb rohkesti tervishoiu- ja elustiilialaseid kasuteguried kõigile linnaelanikele.

Samuti toob see kaasa uusi võimalusi elukohavalikul, taskukohase kodu soetamisel ning väiksema surve kinnisvarahindadele.

“Inimesed muutuvad vähem sõltuvaks elukoha linnalähedusest. See on vaid üks näide, kuidas saab vähendada ebaproduktiivse sõiduaja mõju,” selgitas Mårten Levenstam. “360c mobiilne kontor võimaldab inimestel elada suurlinnadest kaugemal ja kasutada oma sõiduaega efektiivsemalt ja meeldivamalt.”

VOLVO 360c – KÕIK ÜHES

Volvo 360c on täiselektriline ega vaja liikumiseks punktist punkti inimjuhti. Volvo loodab, et sõiduk – kui see teoks saab, kujundab ümber senised arusaamad, kuidas inimesed reisivad, oma sõprade, pere ja tuttavatega suhtlevad ning kuidas sõidule kuluvat aega sisustavad.

Ideesõiduk esitab autonoomsete sõidukite nelja võimalikku kasutusala – magamiskeskkond, mobiilne kontor, elutuba ja meelelahutuskeskkond – mille eeliseks on mugavus, käepärasus ja privaatsus, pakkudes niiviisi atraktiivset alternatiivi lennu-, rongi- ja bussisõidule.

360c annab Volvo Cars’ile võimaluse laiendada oma ärivõimalusi väljapoole traditsioonilise autotootja piire. Ettevõte usub, et kontseptsioon pakub suurt huvi erinevatest ärivaldkondadest klientidele.

Näiteks on 360c potentsiaalselt tugev konkurent lühilennureisidele, tegemist on mitme miljardi dollarise aastakäibega turuga, mis hõlmab lennufirmasid, lennukitootjaid ja erinevaid teenusepakkujaid.

360c magamiskeskkond võimaldab esmaklassilist privaatset reisimisvõimalust uksest-ukseni, ilma tavapäraste lennureisiga kaasnevate ebamugavustega nagu lennujaama turvakontrollid, järjekorrad ning mürarikkad ja ebamugavad lennukid.

ARVAMUSNURK ON AVATUD

“Meie jaoks on 360c kui diskussioonialgataja, mis toob kaasa seda rohkem ideesid ja vastuseid, mida rohkem me teada saame ja õpime,” kinnitas Mårten Levenstam.

“Usume, et täisautonoomsed sõidukid võivad meie ühiskonda täiesti fundamentaalselt muuta. Neil on murranguline mõju sellele, kuidas inimesed liiguvad, aga ka linnaplaneerimisele ja taristu kasutamisele. Oleme siiski vaid üks paljudest mõjutajatest, seega soovime avada laiapinnalise diskussiooni sel teemal, kuidas ühiskond saaks sellest revolutsioonilisest tehnoloogiast maksimaalset kasu.”

Ja et keegi ei satuks eksiteele, siis Volvo 360c on esialgu käega katsutamatu – kohaletulnutele näidati tuleviku maailma digitaalsel kujul, hologrammina. Tõsi, paljud oleksid selsamal hetkel tahtnud pildi sisse minna, et imet ise kogeda…

Volvo pressimaterjali põhjal Lena Murd ja Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN