Reede, 26. juuli 2024
Opel esitleb jaanuari II pooles Brüsseli autonäitusel sõidukit nimega Zafira Life. See on kuni 9-kohaline väikebuss, mis näeb välja nagu Opel Vivaro või pigem Peugeot Traveller. Zafiralt on võetud nimi. Hea uudis on, et aastal 2021 peaks tulema sõidukist täiselektriline versioon.

PSA ja Opeli abielu omandab üha ootamatumaid mõõtmeid. Oleme juba tutvunud kahe kooselu ametlikuks tunnistamise – eelse mudeliga: linnamaasturitega Crossland X ja Grandland X.

Suuremat vaimustust ei ole need vähemalt Eestis tekitanud, sest Peugeot’l on valikus märksa äkilisema välimusega sõsarmudelid.

Nüüd siis saabub lühiühendus: selle vahel, mida silmad näevad ja käsi katsub, valitseb dissonants. Opel Zafira on olnud omas segmendis üks nooblemaid ja sõidetavamaid mitmeotstarbelisi mahtuniversaale, mille viimase põlvkonna kujustus on erakordselt ajatu ning mõjub värskena tõenäoliselt ka kümne aasta pärast. Ja see on sõiduauto!

Opel Vivaro väikebuss aga on kaubikuversioonis praktiline ning istmetega variandis mõõtmatult mugav pikkadel teekondadel. See on tarbesõiduk. Tõsi, see kuulub M1 Long klassifikatsiooni alla.

Mõni aasta tagasi tegime Vivaroga ringi peale poolele Euroopale. Oleks kaugemalegi sõitnud, aga järgmised huvilised ootasid järjekorras. Veel veidi hiljem võttis ansambel Köömes Vivaro oma bändibussiks. Ja jäi rahule!

KESSE TEGI, ISE TEGI!

Pole siis imestada, et ma Opeli uudist lugedes taldrikusse kukkusin. Arvasin esimese hooga, et pressiteate toimetaja on valed pildid teksti kõrvale pannud. Uus Zafira, liignimega Life – kui on ometi olemas Opel Vivaro Life ja vaid kaks aastat tagasi korraliku facelifti läbinud Zafira (mida meile tutvustati kui “täiesti uut”).

Kes tuli selle peale, et panna kokku Vivaro ja Zafira? Või kui lähemalt uurida, on võetud Väintsi Traveller, seda veidi tuunitud ja pandud nimeks Zafira. “Life” annab juurde zen-saundi. Rääkida Zafira uuest põlvkonnast on aga eksitav. Tegu on teise segmendi sõidukiga.

Reklaamtekst nimetab Zafira Life väikebussi mahtuniversaaliks, lausa uue põlvkonna mahtuniversaaliks. Selle disain on “julge” ja proportsioonid “tasakaalus”. Pole kahtlustki, bussike näeb suurepärane ja mugav välja.

Kes edasi ei viitsi lugeda, siis tellimusi hakatakse vastu võtma juba veebruaris. Täiselektriline Zafira Life jõuab müügile aastal 2021.

Kes edasi loeb, saab vististi teada, mida PR osakond õigupoolest mõtles kui kaubiku ja mahturi kokku miksis. Või – et olla faktitäpne, kaubiku baasil bussi miksis kokku siiski PSA, aga nime ja tutvustuse osas on Opelil olnud sõna öelda.

Teeme nii, et kõigepealt on turundustekst, mida ma siis püüan oma tarkusest kommenteerida, et natukenegi ajus tekkinud lühist leevendada.

KÕIK MAHTURID ON NÜÜD ZAFIRAD

Atratktiivsete, mitmeotstarbeliste ja praktiliste mahtuniversaalide nimeks on Zafira. Kakskümmend aastat pärast menuka Zafira esimese põlvkonna mudeli turuletulekut jätkub lugu uue, neljanda põlvkonna mudeliga.

Opel Zafira Life on sõidunaudingut ja mugavust pakkuv mahtuniversaal, mis on saadaval vastavalt kliendi vajadustele kolmes suuruses: 4,60 meetri pikkune „Small” („S“), 4,95 meetri pikkune „Medium” („M“) ja 5,30 m pikkune „Large” („L“). Kõik versioonid mahutavad kuni 9 reisijat.

Zafira Life’i S-versioon on praegusest Zafirast umbes 10 cm lühem, aga L-versioon umbes 65 cm pikem ja seega peaaegu sama pikk kui Vivaro Combi väikebuss. Kokku katab Zafira Life kolme sõidukite segmenti ja näitab mahtuniversaalide uut standardit.

Sellest tekstist leiab ühe võtmetähtsusega mudelinime: Vivaro Combi. Uus Zafira Life on Vivaro järeltulija. Ja mõeldud Opelis katma segmenti, kus on ees sõsarad Peugeot Traveller ja Citroen SpaceTourer ning muidugi ka Toyota ProAce Verso, mis enne müügileminekut käib osaliselt eraldi koostetoast läbi.

Ehk siis klassikaline badge engineering. Miks aga otsustati tappa Zafira 7-kohaline mahtuniversaal? Citroen C4 SpaceToureri tootmist ju jätkatakse! Või jääb alles ka Zafira?

MÕÕDUD JA OTSTARVE

Zafira Life „Small” konkureerib kompaktsete mahtuniversaalidega, ent on ruumikam ja avaram, mahutades oma klassi ainsa mudelina kuni üheksa reisijat.

Samuti on sellel versioonil väike pöördering (11,3 m), hea juhitavus ning jalaviibitusega avanevad elektrilised liuguksed.

Zafira Life „Medium” (nagu ka Zafira Life „L”) on 35 cm pikema, 3,28 meetrise teljevahega, pakkudes konkurentsi D-segmendi keskmise suurusega mahtuniversaalidele.

Konkurentidega võrreldes on Opelil suurem tagaluuk ja seega paremad võimalused pagasi laadimiseks ning ka kandevõime on suurem, ulatudes üle 1000 kg-i.

Umbes 4500 liitri jagu pagasit mahutav Zafira Life „Large” konkureerib aga suuremate mahtuniversaalidega. Sellepärast pakub Opel kõikidele Zafira Life’i versioonidele alumiiniumist siinidel nahkistmeid, mida saab mitmel viisil ja lihtsalt reguleerida.

Saadaval on erinevad nahkistmete konfiguratsioonid. Kõrvalistuja istme allaklapitav seljatugi võimaldab vedada kuni 3,50 m pikkuseid esemeid.

Kolmanda rea istmete allaklappimine suurendab Zafira Life „S”-i pagasiruumi mahtu kuni 1500 liitrini (katuseni), tagaistmete eemaldamisel (neid on sama lihtne ka tagasi paigaldada) tõuseb pagasiruumi maht 3379 liitrini.

Enamik Zafira versioone on alla 1,90 m kõrgused ja mahuvad maa-alustesse parklatesse, sobides seega hästi kasutamiseks ka hotellide transpordivahendina.

Jalaviibutusega avanevad uksed on sõsarmudelitel juba ammu. Uustulnukat pruugib senistest olijatest, mis jõuavad peagi esimese näolõikuseni, eristada moodsam infolustimoodul. Piltide pealt ei ole hästi aru saada, aga kui Vivaro kallal üldse millegi üle iriseda sai, oli see ajast-arust raadio-navi-lustikast. Loodame parimat.

JÄTAME VAHELE

Edasi hüppan üle sellest osast, kus pikalt jutustatakse sõitjateruumi eripäradest, lugege ise. Kõik on tippklass ning suurepärane! Ja panoraamkatus on kaheosaline.

Ühenduvus ja mugavus on asjakohased müügiargumendid, sest paljude istmetega bussi ostes tahab klient kogu tingel-tangelit. Kõik ei osuta transfeerteenust, mõni kasutab neid busse ka pikemateks sõitudeks!

Mis tore, et bussist on tulemas lisaks elektrilisele nelikveoline versioon, mis võiks olla asine suure maapere või väiksema linnast väljas asuva ettevõtte sõiduk. Arvestades, milliseid teid leiab seal, kus ei ole Tallinn, eks.

Zafira Life on varustatud täiustatud IntelliGrip’i veojõukontrolli süsteemiga. Samaaegselt müügiletulekuga on võimalik tellida ka 4×4 versiooni, mille nelikveosüsteemi tarnib off-road tehnikale spetsialiseerunud ettevõtte Dangel.

2021. aasta alguses toob Opel turule Zafira Life’i täiselektrilise versiooni, millest saab järjekordne teetähis brändi elektrifitseerimisel.

KUIDAS NAD ISE SELGITAVAD

„Uue Zafira Life’iga jätkab Opel oma strateegiaplaani PACE! rakendamist’’, ütleb Opeli tegevjuht Michael Lohscheller.

„2020. aasta lõpuks toob Saksa autotootja turule kokku kaheksa uut või värskendatud mudelit, teiste seas müügihiti Corsa uue põlvkonna. Juba 2019. aasta esimesel poolel saab hakata tellima kahte uut elektrilist mudelit: Corsa täiselektrilist versiooni, mis on igaühele sobiv tõeline elektriauto, ja pistikhübriidmudelit Grandland X. Opel elektrifitseerub.’’

Selgitus on aus: investeeritakse suurte müügimahtudega kasumlikesse ja kasvavatesse turusegmentidesse. Opelil tootevalik on paari aastaga läbinud vinge noorenduskuuri. Kasumlikkus peaks olema käegakatsutav.

TURVALISUS

Teeme lühidalt: kõik nõutu on peal, eraldi valikuna võetavad abid, mis võimaldavad Vivaro, ei Zafira Life’i lugeda SAE teise taseme lähedal sooritavaks sõiduvahendiks. Selle eest oleme tõesti tänulikud. Kaksteist punkti saab esiklaasinäidik, mis on sõsaratel olemas, ja mis oluliselt lihtsustab teesuuniste jälgimist.

Opeli uus mahtuniversaal pakub arvukaid juhiabisüsteeme. Kaamera ja radar jälgivad auto ette jäävat ala. Otsasõiduohu hoiatussüsteem tunneb ära isegi teed ületavad jalakäijad ja on võimeline kiirusel kuni 30 km/h sõitvat autot pidurdama.

Kohanduv püsikiirushoidik reguleerib sõidukiirust vastavalt eessõitva sõiduki omale, aeglustab automaatselt ja vähendab vajadusel kiirust kuni 20 kilomeetrini tunnis.

Sõidurea hoidmise abiline ja juhi tähelepanu hajumise tuvastus hoiatavad juhti, kui ta puhkepausi vajab. Tulede automaatne ümberlülitus lülitab esituled automaatselt ümber lähi- või kaugtuledele, aktiveerudes üle 25 km/h kiirustel.

Antud turusegmendis unikaalne on ka värviline esiklaasinäidik, kuhu kuvatakse sõidukiirus, kaugus eessõitvast sõidukist ja navigatsiooniandmed.

KUNINGAS ON SURNUD, ELAGU KUNINGAS!

Pressimaterjali lõpuosas on justkui muuseas kirjutatud ühenduvusteenusest Opel Connect. Mis sai Opel On Starist, mida enne abielu PSA-ga vingelt promoti ja millest tegelikkuses ka täiega kasu oli?

Opel On Star lõpetab. Aastal 2019, ütlevad teadjad. Lutoni keskus, kus on tööl inimesed, kes igapäevaselt On Stari kõnedele vastavad, ja Eestis asuvad tõlgid, kes inglise keele puude korral meie Opeli-omanikele appi hakkavad, panevad ameti maha.

Opel On Star on General Motorsis välja töötatud ja litsentseeritud ühenduvusteenus. Opel, mis GM-i poolt PSA-le maha müüdi, jäi lisaks Bolt/ Ampera-e elektriautole ilma ka toimivast teenusest.

Ent katki pole miskit, PSA-s on välja töötatud oma teenus, mis Opeli puhul kasutab lihtnime Connect. On Stari kasutajad ei pea muretsema – üleminek ühelt teisele toimub sujuvalt hoolduse käigus.

Sest olgem ausad, nupud laes on kõigil autodel ühesugused. Tarkvara on uuendatav, vajalikud lisamoodulid paigaldatavad.

2019. aasta jooksul lisandub Zafira Life’i varustusse ka telemaatikateenus Opel Connect. Praktilised funktsioonid nagu reaalaja liiklusinfoga Live Navigation, otseühendus autoabiga ja hädaabikõne võimalus tagavad veelgi muretuma sõidu nii juhile kui ka kaassõitjatele.

Vajutades punasele nupule, saab loetud sekunditega ühenduse hädaabiteenusega. Turvavööde pingutite aktiveerumisel või turvapatjade avanemisel toimub hädaabinumbrile helistamine automaatselt.

MIS SAAB ZAFIRAST?

Mis saab Opel Zafira mahtuniversaalist? Ilus mälestus. Möödunud aasta suvel teatas Vauxhall, et lõpetab Astra GTC ja Opel Zafira Toureri tootmise, sest maasturilaadsed tooted on ostjad jõuliselt üle võtnud.

Euroopas läks tootmisest maha Meriva, selle asemel saime Crossland X-i. Pole minu asi öelda, kas see oli õige otsus, ehitada auto, mis näeb välja nagu Opel Mocca, aga sõidab nagu iga teine maasturilaadne toode.

Selle loogika järgi asendas Grandland X 2011. aastast müügil olnud Opel Zafira III generatsiooni, mis 2016. aastal läbis korraliku uuenduskuuri.

Kui küsida minult, siis kurvastan mahtuniversaalide kadumise üle vägagi. Valikus on minusugusele, kes ma ei taha sõita mingi maasturit meenutava kobakaga, aga tahan vedada lapsi ja arvukaid sõpru-sugulasi veel vaid Renault Scenic ja Espace ning Citroen Picasso ehk uue nimega C4 SpaceTourer.

Opel Zafira oli mitmel põhjusel mu lemmik. Muuhulgas on see üks neist vähestest autodest, millel on olemas surugaasil liikuv variant. Selle kujustus ja ergonoomika aga on seni olnud omas klassis stiilsemad.

Samas, mis vahet, mis bussi nimi – kui see oma töö korralikult ja kütusesäästikult ära teeb, on kõik rahul. See, et Opel juba 2021 toob välja täiselektrilise versiooni, on märkimis- ja uurimisväärne. Hoian silma peal ja jagan infot kohe kui rohkem tean.

Kaanepilt: Opel

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN