Venemaa kuulsaima autotehase AvtoVAZ ajaloost leiab nii mõnegi huvitava fakti, millega suures plaanis pole teha muud kui imestada. Kas teadsite, et Žiguli baasil on konstrueeritud nii kuuerattaline esindusauto kui kahekohaline kabriolett?
Kuuerattalise faetoni lugu sai kaudselt alguse sotsialistlikust filmitööstusest, täpsemalt sõbraliku naaberriigi kaskadööride mokakobinast.
Üks koht, kus Nõukogude autotööstuse uudistoodanguga end kursis hoida võis, oligi kahtlemata kinolina, tavainimese käeulatusse sattusid uued Žigulid ja Volgad harva. Trikke tehti uute Žigulidega aga vähe, neid kasutatigi pigem ekraanikaunistustena, ja üks põhjus võiski olla nende raske kättesaadavus, isegi filmitegijate jaoks.
Lisaks kinole armastasid nõukogude inimesed meelt lahutada ka tsirkuses ja autorodeotel. Publiku ees mööda autosid ronimine ja kaelamurdvate trikkidega esinemine oli omal ajal populaarne ja suhteliselt süütu ajaviide.
1979. aastal loodi Volga jõe ääres paikneva Togliatti linnakese autotehasesse spetsiaalne Autorodeo osakond, mille fookus oli filmindusel ja kaautospordil, mille osaks autorodeod olid. Ehitati masinaid, mis pidid üle elama pikad võistlused, kümned nende seljas ronivad trikitajad ning kohalike seiklusfilmide võtteperioodid.
Kuulu järgi saadigi Autorodeo osakonna loomiseks tõuge Tšehhi kaskadööridelt, kes üleolevalt kuulutasid, et Žiguli on võimetu sõitma kahel rattal selle nõrga vedrustuse tõttu. Olgu öeldud, et sel ajal ehitas Škoda tehas legendaarset 120 LS mudelit…
Togliatti tehase insenerid ja konstruktorid võtsid tšehhide laimukampaaniat tõsiselt ning tõestasid järgnevatel aastatel nii nõukogude kui ka välismaistel võttelavadel, et kuuldused nagu ei saaks Žigulist filmiautot või pilkupüüdvat seksikat sõiduvahendit, ei vasta tõele.
KOLMETELJELINE PARAADSÕIDUK
Lisaks juba esitletud masinatele, mis läksid nagu soojad saiad nii siin- kui sealpool suure kodumaa piire, oli Togliatti tehasel vaja paraadsõidukit. Nii jõutigi Autorodeos mõtteni, ehitada sedaani VAZ-2103 baasil “Troika” mõõtudele vastav faeton.
Loomulikult ei piirdunud Autorodeo meeskonna püüdlused üksnes ühe projektiga. 80ndate alguses nägi ilmavalgust järgmine faeton, mille aluseks oli samuti võetud seeriamudel, õigem oleks öelda, “seeriamudelid”. Ent see oli ka ainus ühisosa faetoni ja Žiguli vahel.
Uus sõiduk pidi mahutama juhi ja kuni kaheksa sõitjat, selleks mahutati autosse kolm istmerida. Auto tagaosa ehitati ümber, sinna lisati astmelaud püsti sõitvate kaskadööride ja kaunite daamide jaoks.
Selleks, et pikaks venitatud autokere keskelt pooleks ei murduks, installeeriti peatelje taha täiendav telg, mis soolikjat kere altpoolt toetas. Erinevalt eelmisest paraadsõidukist oli uuenduslik stretch-mudel loodud täiesti ilma ukseavausteta: ei ukselinke ega isegi mitte uksekontuure.
Hämmastavat silmamoondamist kroonisid välised kaunistused: valgustehnika ja kaitseraud olid „laenatud“ uusimalt sedaanilt VAZ-2105, külgi kaunistasid täiendavad dekoratiivliistud, mis auto ahtril välgukujuliselt kaardusid, aknaaluseid aga täiustasid alates esiuksest auto tagumise osani välja kaks kiilu, mis vanadest ameerika autodest erinevalt kulgesid diagonaalsuunas külgede poole.
Haruldasest sõidukist on jäänud vaid üksikuid kaadreid, ning seda, kas soolikjas auto kunagi mõnel rodeol ka kolmele rattale tõsteti, me ei tea. Ent õnneks ei vajunud geniaalne meeskond unustuste hõlma.
2004. aastal lõi Autorodeo-1985 meeskonda kuulunud Dmitri Goretskii uue meeskonna – Avtorodeo Togliatti Trick – mis tänaseni rõõmustab pealtvaatajaid oma kaskadöörioskustega. Peamiselt ehitatakse trikiautodeks ümber Lada Galina ja Granta mudeleid ning venelaste pealehakkamine on kuulus üle ilma.
AINULAADNE ROTSTER
Veel üks erakordne avatud kerega Lada rotster loodi 1980. aastal Ühendkuningriigis. Prototüübi autoriks oli autoentusiast ning rotsterite fänn Tony Stevens. Lada Cipher Sport valmistati teadaolevalt ainueksemplarina ning selle seeriatootmine jäi glasnosti ja Nõukogude Liidu lagunemise tõttu pooleli.
2018. aasta augustis pani Stevens-Cipher unikaalse kahekohalise rotsteri 80 000 naelaga müüki, septembris leidus sellele ka ostja. Stevens ei ole kunagi jätnud mõtet, ehitada Žiguli baasil üks kabriolett, mis kunagi ka tootmisse jõuaks.
*Faeton on lahtine auto, mida kabrioletist või rotsterist eristab akende (ja raamide) puudumine. Venelased tegid veelgi kangema faetoni versiooni, ja jätsid ära ka uksed.
Materjalide põhjal Ilona Toots. Allikas: Wroom.ru, Yaplakal.ru