Neljapäev, 25. juuli 2024
Maailma Naiste Aasta Auto 2018 kuus superfinalisti on selgunud. Ühe erandiga on esikuuikus tänavu ainult kõikjalsõitjad. Kui vaadata maailma automüügi edetabeleid ja naiste otsuste osakaalu, on see loogiline – käimas on maasturilaadsete ajastu.

Maailma Naiste Aasta Auto 2018 valimiste esimene voor on edukalt lõppenud. 33 naisajakirjanikku 27 riigist nomineerisid aasta auto kandidaatideks ühtekokku 151 mudelit. Hindamisel läksid arvesse kõik uudismudelid, mida on esitletud enne 30. septembrit 2018.

Esimeses voorus tuli igal kohtunikul nimetada 12 lemmikut ning hinnata neid seitsmes eri aspektis kümnepalli süsteemis, kus 10 tähistab kõrgeimat ja 0 madalamat hinnet. Hindeid sai anda üksnes neile mudelitele, millega kohtunik ise sõitnud on.

Hinnata tuli auto sõiduomadusi, turvalisust, ühenduvust, mugavust, ruumikust, disaini ning hinna ja kvaliteedi suhet. Maksimaalselt sai anda 70 punkti.

Kuus kõige enam kohtunikelt punkte pälvinud mudelit on nüüd teada. Maailma Naiste Aasta Auto 2018 tiitlit lähevad püüdma 5 kõikjalsõitjat ja üks kupeesedaan. WWCOTY superfinalistid on (tähestiku järjekorras):

BMW X2
Jaguar E-Pace
Jaguar I-Pace
Peugeot 508
Porsche Cayenne
Volvo XC40

KÕVA FILTER

33 kohtuniku punkte lõi kokku ja pani pingeritta varasemast rohkem audiitoreid. Protsessi kulgemisel hoiab WWCOTY esimesest hindamisest 2009. aastal silma peal Grant Thornton Auckland Uus-Meremaal. Peaaudiitor Paul Kane tõdes, et muutunud hindamissüsteem võimaldas viimase hetkeni esikuuiku koosseisu saladuses hoida:

“Kui esialgu tundus, et näeme selgeid liidreid, siis hindamise lõpus muutus kõik. Järgmises voorus, kus peaks selguma esikolmik, ei oska ette ennustada isegi kahte võimalikku liidrit – kaardid on kuni viimase hetkeni laual segamini,” ütles Kane.

WWCOTY kohtunikel on aega oma hindeid anda kolm nädalat. Kuue seast tuleb valida parim ning hinnata saab üksnes neid mudeleid, millega reaalselt ise ollakse sõitnud. Seega võib arvata, et esikolmikust jäävad välja need autod, mis ei ole oma debüüte paljudes riikides veel teinud.

Naiskohtunikud saadavad oma teise vooru hinded 7. novembriks, esikolmik ja ühtlasi aasta auto tiitlivõitja tehakse avalikuks 12. novembril. Ühes Maailma Naiste Aasta Auto 2018 auhinnaga saavad teatavaks ka Holly Reichi – nimeline Unistuste Auto ning innovatsiooniauhind.

Innovatsiooniauhind läheb tänavu autotootjale, mis on end näidanud kõige uuenduslikumast küljest ning seda mitte üksnes tehnoloogia vallas. Kõik kohtunikud said nimetada autotootja, mis nende meelest tiitlit vääriks ning sealjuures oma valikut põhjendama.

WWCOTY algataja, peakohtunik Sandy Myhre tunneb vastutust: “Innovaatilise tootja valikul saab määravaks minu hääl. See on ainus kord, kui olen otsustaja rollis.”

HÄMMELDUNUD EESTI KOHTUNIK

Ylle Tampere Eestist on WWCOTY liige juba neli aastat. Tänavust esikuuikut vaadates tunnistab ta, et on väga pettunud:

“Ma olen ilmselt tuntud oma otseütlemise pärast. Seekord on mul siiralt piinlik naiste valiku üle. Kas me tõesti oleme nii lihtsad, et hindame ainult nn Soccer Mom autosid?

Tänavune autoaasta on olnud kõike muud kui ainult maasturitaoliste toodete võidukäik – vaadake kasvõi EAA esikuuikut, kus pole mitte ühtegi pargimaasturit! Lisaks olen suures hämmingus, et valituks osutusid peamiselt noobelklassi sõidukid – kui paljud naised päriselus ostavad endale 80 000 ja rohkem maksvaid autosid!?”

Tampere lisab positiivsema poole pealt, et uus hindamissüsteem on põnevam ning võimaldab üllatusi kuni viimane kohtunik on oma hääled saatnud:

“Mõni päev tagasi oli seis teine, ja lootsin, et võtan WWCOTYlt n-ö revanši nende mudelitega, mis EAAsse ei pääsenud. Läks teisiti, mäng on mäng.”

Tampere on aasta autode valimisest kirjutanud pikemalt Eesti Päevalehes ning 19. oktoobril võib teda kuulda samal teemal arutlemas Vikerraadio saates “Huvitaja”.

“Ärge mõistke valesti, kõik WWCOTY finalistid on väärt parima auto kohta. Lihtsalt – kui palju sel kõigel reaalse eluga on pistmist ning kui tõsiseltvõetavad me oleme kui hindame vaid nooblit eluviisi?”

EMAVIGA: X5 ON X2

Mis oleks üks üleilmne autode hindamine väikeste viperusteta? Osa kohtunikke saatsid oma hindamislehe ära viimasel minutil, sest proovisõitudega läks kiireks.

WWCOTY peakohtunik Sandy Myhre tegi aga 17. oktoobril pressile infot väljastades näpuvea ja kirjutas kuue finalisti sekka mudeli, mille kohalikud esmaesitlused on alles ees – BMW X5 maasturi.

Eestis võime rõõmustada, et suur osa uudismudeleid jõuab siia maailmanurka enam-vähem samal ajal suurte riikidega: on maid, kus mudelikalender on aastaga nihkes. BMW X5 ametlik esitlus on määratud aga isegi Eestis novembri II poolde nagu ka Venemaal, Austrias jm.

Selgeltnägijate tuleproovist on vähe abi, hinnata saab ka teises voorus ainult neid autosid, millega kohtunik on sõitnud. Mis tähendab, et Eestist, Venemaalt, Austriast, Prantsusmaalt ja pea kogu maailmast tuleb nimetatud mudelile nulliring.

Kohtunike mure pooliku hindamise pärast pani peakohtuniku pabereid üle vaatama. Ja mis selgus? Prillid olid udused! X5 asemel pidi olema X2. See info tuli aga alles 18. oktoobri esimestel öötundidel. Mis tähendab, et nüüd kirjutavad kümned ja kümned ajakirjanikud oma lugu kibekiiresti ümber. Tegijal juhtub! Ja eks X2 on ka väga tore… väike linnamaastur.

Pilt: Volvo

KOMMENTEERI SIIN