Pühapäev, 24. november 2024
Diislipeks jätkub: Euroopa transpordi-ja keskkonnaorganisatsiooni testide tulemusena selgus, et uute diiselautode DPF-filtri puhastusprotsessi käigus paiskub õhku suur kogus peenosakesi.

Diislipeks jätkub uuel tasemel ja endisest nõudlikumalt: Euroopa transpordi- ja keskkonnaorganisatsiooni Transport & Environment poolt tellitud testid näitasid, et uute diiselautode peenosakeste heitmed võivad kohati tõusta lausa 100 korda normist kõrgemale DPF-kübemefiltrite puhastusprotsessi käigus.

Uued diiselmootoriga autod on kliimamuutustega seotud CO2 heitmete poolest palju puhtamad kui bensiinipõletajad, kuid probleemiks on inimeste tervisele mõjuvad peenosakesed.

Peenosakeste eemaldamiseks heitgaasidest kasutatakse DPF-filtreid, mille olemasolust tänu suunamudijaskandaalile nüüd ka Eestimaa laiem avalikkus teada sai. Üldiselt peetakse aga kübemefiltreid peenosakeste eemaldamisel vägagi tõhusateks.

DPFi põletustsükli ajal lendub peenosakesi

Nüüd siis tuli tagasilöök. Transport & Environmenti (T&E) testides võeti ette erinevad sõiduautod ning mõõdeti, mida sisaldavad DPF-filtri puhastusprotsessi ajal summutist väljuvad heitgaasid.

Üldiselt toimub DPF filtri puhastus automaatselt iga 400 – 500 kilomeetri tagant ning tsüklil tuleb lasta lõpuni käia, et auto tervist mitte kahjustada. Tegemist on põletusprotsessiga, mille tulemusel tahmaosakestest saab süsihappegaas ja vesi.

Uuringuraporti kohaselt aga väljub auto summutist koos nendega ka peenosakesi: puhastusprotsessi käigus on aga osakeste kontsentratsioon 32 – 115 korda suurem, kui tavalise töötsükli ajal.

Filtrid püüavaid vaid suuri osakesi

Üks probleem on veel. Filtrid eemaldavad vaid teatud mõõdus peenosakesi, ent kõige väiksemad kübemed pääsevad filtrist läbi. Need on aga inimeste tervisele eriti ohtlikud.

T&E inseneri Anna Krajinska kinnitusel on just need väiksemad kübemed seotud nii südamehaiguste kui ka ajuvähiga. Euroopas on 45 miljonit DPF-iga varustatud autot, mis teevad igal aastal 1,3 miljardit filtripuhastusprotsessi.

T&E nõuab, et Euroopa Liidu seadusandjad karmistaksid heitmenõudeid veelgi, puhastussüsteemid peaksid edaspidi suutma eemaldada ka kõige pisemaid peenosakesi.

Seega, selleks, et saada tegelikust saastest pilt ette, tuleks heitmetestides mõõta saastenäite DPF puhastusprotsessi ajal. Lõppeesmärk on teadagi mis. Diiselmootoritele see head ei tähenda.

Kaanepilt: Uku Tampere

1 kommentaar
  1. blank

    See ta mõte ju ongi alati olnud, et eraldab neid osakesi masnteedel põletusprotsessi ajal, mitte linnas. Või ametnikud on viimased, kes sellest kuulsid? 🤣🤣

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.