Küsitlusfirma Norstat viis läbi uuringu, mille kohaselt on noorema generatsiooni eestlane nõus loobuma pigem nii koduloomast, hambaharjast või seksist kui internetiühendusega nutitelefonist. Statistiliselt on naised altimad telefonisõltuvusse langemast.
Tele2 tellitud tarbijakäitumise uuringu kohaselt loobuks 20 protsenti kuni 24-aastastest seksist ning 16 protsenti annaks pigem ära auto või hambaharja kui nutitelefoni.
82 protsenti kuni 16–24-aastastest noortest ei lahku telefonist isegi tualetti või vannituppa minnes ja kasutab seda ka seal regulaarselt.
Nutitelefon muudab elu mugavamaks ja lõbusamaks, aga ühtlasi võib piiramatult tarbides tekitada sõltuvuskäitumise ilminguid. Näiteks tunnistas neljandik 16–34- aastatest, et nende isiklikud suhted on kannatanud nutitelefoni liigse kasutamise tõttu.
Enam kui neljandik noortest tunnistas, et nende suhted ka tööl või koolis on nutiseadme tõttu kannatanud. Statistiliselt ohustab nutisõltuvus naisi rohkem kui mehi.
UURINGU TULEMUSED
38 protsenti noortest kasutab iga päev nutitelefoni enam kui 3 tundi.
49 protsenti 16–24-aastastest noortest haarab hommikul esimese asjana peale silmade avamist kätte telefoni.
Nutiseadme puudumine tekitab 57 protsendile eestlastest närvilisust.
58 protsenti 16–24-aastastest ning 49 protsenti 25–34-aastastest on tundnud, et peaksid oma nutitelefoni kasutust vähendama.
15 protsenti kõigist eestlastest ning 24 protsenti 16–24-aastastest noortest on sattunud telefoni kasutamise tõttu liikluses sõitja või jalakäijana ohtlikku olukorda.
Tele2 tellitud tarbijakäitumise uuring viidi läbi interneti teel ning küsitlus toimus 2017. aasta oktoobris. Küsitluses osales kokku 500 internetikasutajat, kelle vanus oli vähemalt 16 eluaastat.
AMEERIKLASTE VARASEM UURING KINNITAB NAISTE SÕLTUVUST
2015. aastal Ameerika Ühendriikides tehtud uuring tõi välja, et naised kasutavad nutitelefoni rohkem kui mehed. 24-28-aastased naisüliõpilased kasutasid päevas keskmiselt 10 tundi nutitelefoni, samas eas meesüliõpilased aga vähem kui kaheksa tundi.
Uuring näitas, et naistel tekib sõltuvus kergemini. Koguni iga neljas naine ei suudaks olla pikka aega nutitelefonita, meestest on sõltlasi umbes kümnendik.
Naised kasutavad internetti ja telefoni sõpradega suhtlemiseks ja enese eksponeerimiseks. Saadetakse palju sõnumeid ja möllatakse Instagramis. Võidab see, kellel on rohkem sõpru ja järgijaid. Naistel on ka arusaam, et oma keha eksponeerides võib võita sõpru.
Facebookis ja Instas on noored naised aktiivsemad noortest meestest. Twitter seevastu on rohkem meeste mängumaa. Ka ei ohusta naisi raamatu-ja muusikarakenduste liigkasutamine, seegi on meeste teema.
Nutitelefoni- ja internetisõltuvuse vaimseks häireks liigitamise osas ei ole teadlased ja arstid päris ühel nõul. Ehkki sellest räägitakse järjest rohkem kui elu ohustavast tegurist, on teed täis roolimobiilikuid ja autopiloodil liikuvaid jalakäijaid.
Kinnitust on leidnud, et nii naiste kui meeste jaoks on nutitelefon hea enesetunde tekitaja ja võimalus, põgeneda ebamugavate silmast-silma vestluste ning kohtumiste eest. Samuti võimaldab nuhvel end kiiresti teisele lainele lülitada, unustades igapäevaelu mured.
Allikas: Tele2, NRC