Laupäev, 27. juuli 2024
Autopesu on oluline osa sõiduki hooldamisest ning sellel on mitmeid mõjutajaid, sealhulgas kliima, kultuur ja keskkonnateadlikkus. Eri riikides võivad autopesu harjumused tuntavalt nii sageduse kui meetodite osas erineda. Millised on kaasaegsed ja keskkonnasõbralikud viisid oma sõiduki läikima löömiseks?

Statistikat analüüsides selgub, et eri riikides pesetakse autosid erineva sagedusega. USAs, kus autokultuur on tugev ning autopesula teenused on laialt levinud, peseb enamik ameeriklasi oma autot keskmiselt 1-2 nädala tagant[^1^].

Euroopas varieerub autopesu sagedus riigiti. Päikesepaistelisemates lõunaosas võib autopesu sagedus olla sarnane Ameerika omaga, samal ajal kui põhjapoolsemates piirkondades võib autot pesta iga 3-4 nädala tagant[^2^].

Eestis ja Soomes, kus kliima on jahedam ja niiskem, on pesu sagedus tavaliselt sarnane teiste põhjamaiste riikidega. Siiski võib suvekuudel pesemissagedus tõusta, kuna soojemad ilmad innustavad autoomanikke sagedamini pesema.

Miks peab autot pesema?

Autopesu on vajalik mitmel põhjusel. Mustus, linnatolm ja putukad võivad kahjustada auto värvipinda ning vähendada sõiduki visuaalset atraktiivsust ja väärtust.

Lisaks mõjutab mustus ja tolmuosakeste kogunemine mingil määral nii sõiduki aerodünaamikat, suurendades kütusekulu ja juhiabide funktsioneerimist.

Parim aeg autopesuks on varahommikul või õhtul, et vältida otsest päikesevalgust, mis võib pesuvahenditel kiiresti kuivada ning plekke tekitada.

Autot on soovitatav pesta käsitsi pehme harja või käsnaga ning kasutada spetsiaalseid autopesuvahendeid, mis ei kahjusta värvipinda.

Eestis on soovitatav pesta autot neil perioodidel, kui väljas on muda, lumelobjakas, sool, tolm. Eksperdid on ühte meelt, et mõistlik intervall meie kliimas on sõiduki korralikumal pesemisel 2-3 nädalat. Parim aeg autot pesta on meilgi kas varahommikul või hilisõhtul, et vältida liiga kiiret kuivamist ja veeplekkide teket.

Lisaks on soovitatav valida pesupaik, mis on varustatud veekogumissüsteemiga, et vältida reostuse sattumist loodusesse.

Loe siit lisaks, miks Eestis on regulaarne autopesu oluline

Vee säästmine ja keskkonnamõju

Autopesu võib kaasa tuua märkimisväärse veekulu ning keskkonnahoidlikkus on siinkohal oluline aspekt. Vee säästmiseks on soovitatav kasutada ämbrit ja käsnaga puhastamist, vältides pidevat voolava vee kasutamist.

Keskmiselt kulutab üks autopesu 100-200 liitrit vett ning Eestis kasutame me sõidukite uhtumiseks joogivett – nn halli vee või vihmavee kogumine meie kodudes ei ole liiga populaarne.

Reaalne veekulu sõltub mitmest tegurist: milline pesemismeetod on valitud, kui suur ja kui määrdunud sõiduk on ning kas pesule eelneb loputus.

Kui autot pestakse käsnaga ja vett kasutatakse mõõdukalt, võib veekulu olla madalam. Samas, kui sõidukit pestakse automaatpesulas või kasutatakse survepesurit, võib veekulu olla suurem.

On oluline märkida, et keskkonnasõbralikumad autopesulad püüavad vähendada veekasutust, kasutades veekogumissüsteeme, ringlussevõetud vett ja veesäästlikke tehnoloogiaid.

Kui soovid vähendada oma autopesu veekulu, võid kaaluda autopesemist käsnaga, veekogumissüsteemi kasutamist ja keskkonnasõbralikke pesuvahendeid.

Kindlasti tuleks olla teadlik keemiliste pesuvahendite mõjust keskkonnale. Paljud pesuvahendid sisaldavad kemikaale, mis võivad lõpuks jõuda veekogudesse, imbuda põhjavette ja põhjustada keskkonnakahju.

Keskkonnasõbralikud pesuvahendid, mis on biolagunevad ja sisaldavad vähem kemikaale, on mõistlik valik, ja selliste pesuvahendite valik meie poeriiulitel täieneb. Eestis on ettevõtteid, mis pakuvad pesuteenust, kus ei kasutatagi vett vaid ainult ökoloogilisi puhastusmeetodeid. “Öko” ei tohiks siiski mõistust ära pimestada, sest tihtipeale on uhkete roheliste nimede taga oskuslik turundus.

Kõige usinamad ja kõige laisemad autopesijad

Kõige sagedasem autopesu toimub Lõuna-Ameerika riikides, eriti Mehhikos, kus päikeseline kliima ning tolm motiveerivad autoomanikke oma sõidukeid tihedamini pesema.

Vähem levinud autopesu on märgatav mõnes Aafrika riigis, kus majanduslikud ning kliimaga seotud tegurid – otsene veepuudus – mõjutavad pesemisharjumusi.

Kokkuvõte

Autopesu harjumused erinevates riikides varieeruvad vastavalt kultuurilistele, majanduslikele ning kliimaga ja vee saadavusega seotud teguritele.

Niisiis on oluline jälgida sõiduki hooldamise vajadust ning teostada pesu õigete meetoditega, järgides samal ajal keskkonnasõbralikke praktikaid.

Viited:

KOMMENTEERI SIIN