Laupäev, 27. juuli 2024
Eesti kasutatud sõidukite turul on eriti nõutud 3-5 aastat vanad autod. Ühe omanikuga ajalugu suurendab nende populaarsust ja väärtust, samas on need märkimisväärselt odavnenud ja seega atraktiivne valik eelarveteadlike autojuhtide jaoks. Rääkimata sellest, et paljud sellised autod pakuvad endiselt garantiid, uusimat tehnoloogiat, stiilset disaini ja mugavust.

Ehkki inimesed eeldavad, et uuema sõiduki ostmine kaitseb neid läbisõidupettuste eest, selgus autoandmetega tegeleva ettevõtte carVerticali uuringust, et Eestis on paljud kuni 5 aastat vanad sõidukid tagasikeritud läbisõiduga.

Ühe omanikuga sõidukid ei ole pettuse eest kaitstud

Kuigi inimesed eelistavad ühe omanikuga sõidukeid, on 7,8% kõigist carVerticali poolt Eestis kontrollitud kuni 5 aasta vanustest autodest tagasikeritud läbisõiduga, mis tähendab, et autojuhid peavad kasutatud sõidukit valides olema ettevaatlikud.

Kõige suurem tõenäosus saada tagasikeritud odomeetriga auto on siis, kui sõiduk on imporditud välismaalt. Piiriüleste tehingute käigus lähevad auto odomeetri andmed sageli kaduma. Kuna eri riigid ei vaheta omavahel tehinguandmeid, saavad petturid muuta odomeetri näitu, ilma et neid tabataks.

Ehkki seda tüüpi pettusi teevad enamasti kurjategijad, kes on spetsialiseerunud kasutatud autode importimisele ja seejärel nende edasimüügist kasumit teenivad, võivad ka eramüüjad tunda kiusatust ebaseaduslikuks tegevuseks.

“Mõned uute autode ostjad lepivad kokku, et nad ei ületa teatavat läbisõitu, et saada paremat finantseeringut või vähendada oma igakuist intressimäära. Petturid kipuvad aga neid kokkuleppeid eirama ja odomeetrit lihtsalt tagasi kerima, et täita kokkulepitud reegleid,” ütleb carVerticali autoekspert Matas Buzelis.

Kõige rohkem on Eestis tagasikeritud odomeetriga Porsche autosid, millel on olnud üks omanik – kuni 5 aasta vanustest mudelitest on 18,8% keritud läbisõiduga. Renault (14%), Skoda (13,1%), Volkswagen (8,6%) ja Mercedes-Benz (8,3%) ei jää väga kaugele maha.

Kasutatud autot valides eelistavad autojuhid väiksema läbisõiduga sõidukeid. carVerticali andmetel on Eestis keskmisel autol ododmeetri näit 1 aasta järel 55 853 km, 3 aasta pärast 108 872 km ja 5 aasta pärast juba 134 392 km. See seletab, miks mõnel petturil võib tekkida kiusatus muuta sõiduki läbisõitu ja suurendada nii selle väärtust.

“Esimese aasta jooksul pärast esindusest väljumist suureneb auto läbisõit märkimisväärselt. Täiesti uued sõidukid sobivad üldjuhul pigem pikemateks sõitudeks, sest tootja garantii on suurepäraseks tagatiseks, et kui teel peaks tekkima mingeid probleeme, siis hoolitsetakse kõige eest,” selgitab Buzelis.

Vähendatud läbisõit toob kaasa sõiduki kiire väärtuse langemise

Kuigi autojuhid eelistavad ühe omanikuga sõidukeid, ei välista see siiski ohtu saada tagasikeritud läbisõiduga või varjatud defektidega auto. Tööstuse eksperdid soovitavad ostjatel mitte kiirustada müüja kätt suruma ja oma soovitud sõidukit eelnevalt põhjalikult kontrollida.

See protsess hõlmab auto ajaloo kontrollimist, proovisõitu ja sõiduki viimist volitatud töökotta ülevaatuseks. Neid meetmeid tuleks rakendada sõltumata auto vanusest või läbisõidust.

Hinnanguliselt võib võltsitud odomeetriga sõiduk olla ostjale lõpuks kuni 25% kallim. Kui aga sõiduki kahtlane ajalugu tuleb päevavalgele, langeb selle edasimüügiväärtus. Sellest tulenevalt ei maksa uus omanik mitte ainult rohkem, vaid saab hiljem autot müües selle eest ka vähem raha. Lisaks võib selline olukord raskendada ka sõiduki hoolduse planeerimist. Kui auto on vaid paar aastat vana, võib juba veerandi suurune hinnalangus põhjustada tohutu raha kaotuse.

KOMMENTEERI SIIN