Esmaspäev, 17. juuni 2024
Auto värvid peegeldavad tihti omaniku isikupära. Konservatiivsed ostjad valivad pigem ühevärvilisi sõidukeid, samas kui ekstravertsemad juhid eelistavad erksamaid värve. Kuigi autotootjad pakuvad värve, mis sobivad igale isiksusele, eelistab enamik autojuhte ajas väljakujunenud toone.

Autovärvide populaarsus võib eri riikides erineda – USA-s jumaldatud toonid ei pruugi olla populaarsed Saksamaal, Hispaanias või Mehhikos. Ja üldiselt ei ole autode värvitrendid staatilised – need muutuvad aja jooksul, kui esile tõusevad uued värvid.

Ometi ei ole autovärv ainult stiili küsimus. Näiteks satuvad punased autod suurema tõenäosusega õnnetusse, mis vaid tõestab, kui oluline on hoolikalt valida. carVerticali autoeksperdid viisid läbi uuringu, et leida kõige populaarsemad autovärvid ja nende mõju sõiduohutusele.

Autode värvid ja õnnetused

Autojuhtidel on kalduvus vältida värvilisi autosid

Sooja kliimaga riikides on värvilisi sõidukeid rohkem kui põhjamaades. Kui Norras, Kanadas või Rootsis võib heleda autoga sõitmine tõsta mõne kohaliku kulmu, siis Californias või Itaalias on erksad värvid loomulikud.

Soojemates kliimades on valged autod ilmselgetel põhjustel populaarsemad. Nagu hiljutine uuring näitab, on valge värv kõige populaarsem Austraalias (39,1% kogu liiklusvahendite arvust) ja EL-is (26,8%). Austraallased armastavad ka hõbedast (15,9%) ja halli värvi autosid (14%). Eurooplased eelistavad veelgi enam halli värvi (25,9%), millele järgnevad mustad sõidukid (24,5%).

Sarnane mustade sõidukite osakaal on USA-s (24,7%), kuid neile meeldivad ka valged (20,9%) ja hõbedased (17,3%) autod. “71% meie platvormil kontrollitud autodest olid ühevärvilised – mustad, valged, hallid või hõbedased. See tõestab vaid seda, et inimesed on sõidukite ostmisel üsna konservatiivsed,” ütles autoekspert ja carVerticali kommunikatsioonijuht Matas Buzelis.

Autode värvitrendid muutuvad

Nissan Juke 2022

Viimase 20 aasta jooksul on autode värvitrendid oluliselt muutunud. 42% 2002. aastal toodetud ja autoajaloo platvormil kontrollitud autodest olid hallid või hõbedased. Ja kuigi valge on praegu üks populaarsemaid värvitoone, on 2002. aasta kontrollitud sõidukite hulgas vaid mõned valged autod. Täna on asjad täiesti teistmoodi – kõikidest 2020. aastal valmistatud ja kontrollitud autodest olid 26% hallid ja 18% valged.

Mustade autode osakaal 2002. ja 2020. aasta vahel on jäänud enam-vähem samaks. Mõnikord kestavad värvitrendid vaid mõned aastad. Näiteks kasvas pruunide autode arv aastatel 2012-2014, kuid seejärel hakkas see langema.

Millised autovärvid on kõige ohutumad?

carVerticali uuringu kohaselt mõjutab sõiduki värvus tõepoolest õnnetusse sattumise tõenäosust. 60% platvormil kontrollitud punastest autodest on sattunud õnnetusse, mis teeb sellest kõige ohtlikuma sõiduvärvi.

Pruun (59%) ja must (57%) on samuti värvid, mis satuvad teistest sagedamini õnnetustesse; neile järgnevad kollane (55%), sinine (54%), valge (50%) ja hall (50%). Kuigi erinevused kasutatud autode vahel ei ole märkimisväärsed, viitab uuring sellele, et teatud värvi sõidukid on vähem õnnetusohtlikud.

“Ei ole üllatav, et punased autod satuvad sagedamini õnnetustesse. Sportautod on tavaliselt punaseks värvitud ja kiiruse harrastajad valivad punaseid autosid rohkem kui tagasihoidlikud autojuhid. Sellest piisab, et oletada, miks punased autod on selles konkreetses nimekirjas esikohal,” selgitab M. Buzelis.

Autotootjad on viimastel aastakümnetel kasutusele võtnud palju eredaid värve. Siiski ei tundu, et hall, valge või must oma populaarsust niipea kaotavad.

Youngtimer Camp 2022

Fotod: Nissan, carVertical, Greete Jakobson

KOMMENTEERI SIIN