Neljapäev, 21. november 2024
Soome Autoliit koostöös ajakirjaga Moottori selgitasid välja, millised on Põhjamaa talves e-autole kõige sobivamad naastrehvid. Hinnati rehve kaheksalt eri tootjalt. Võitja ei ole üllatus – ikkagi Soome test – küll aga on hea teada tuntud tootjate nõrku kohti “e”-dega kohanemisel.

Elektriauto on sisepõlemismootoriga autost raskem ja suudab järsult kiirendada – see paneb rehvidele hoopis teistsuguse koormuse kui seni harjunud oleme. Ajakiri Moottori võttis nelikveolise võimsa elektrika ja kaheksa tootja naastrehvid ning hakkas neid omavahel kokku sobitama.

Põhjamaa talve mõeldud rehvide kummisegu on pehmem, sest jääl ja lumel peab autol olema “pidamist”. Ent kaalukam järsult kiirendav auto nihutab seniseid arusaamu siinsesse kliimasse sobilikest rehvidest. Teemat ei ole senini liiga palju jutuks võetud, sest elektriautode osakaal on olnud väike. Mida edasi aeg, seda tõsisemat ümbermõtestamist vajab rehvindus.

Kaheksast kaks olid kõigis testides head

Testiautoks oli nelikveoline Tesla Model 3, rehvimõõduga 235/45 R18. Sõideti kaheksa tootja naelrehvidega: Continental, Falken, Goodyear, Landsail, Michelin, Nokian, Toyo ja Yokohama. Nokian Hakkapeliitta 10 EV on rehv, mida soovitatakse pistikhübriididele ja elektriautodele.

Proovisõitude tulemusena selgus, et elektriauto paneb rehvid korralikult proovile ja toob välja nende head ja vead.

Eristusid naastud, mis sobivad elektriautole hästi, ja need, millega talvel liiga kindel sõita ei ole. Jäärajal tulid rehvide omadused eriti hästi esile ning sõklad said teradest eraldatud.

Kiirendades olid parimad Nokiani ja Michelini rehvid, kõige kehvemini “pidasid” Falkeni ja Toyo naastud, mille puhul erinevus parimatega oli koguni 60%.

Pidurdades haardusid kõige paremini Nokiani rehvid, teisele kohale jäi küllalt suure vahega Michelin, järgmine sooritaja oli Goodyear. Neljandal positsioonil Continental jäi ka Goodyearile tuntavalt alla. Kõige kehvemini sai hakkama Toyo, nendega oli auto pidurdusteekond 50% pikem.

Lumes tehtud pidurdus- ja kiirendustestil oli kõige parem Michelin, järgnesid Nokian, Goodyear, Continental. Sula ja lobjakaga said ühtviisi hästi hakkama Falken, Yokohama ja Michelin. Asfaldil olid parimad Goodyear ja Nokian.

Kõikidest testidest korjas enim punkte Nokian Hakkapeliitta 10 EV.. Michelin X-Ice North 4 oli selgelt teine ja kolmas Goodyear Ultra Grip Arctic 2 .

Punktitabelis viielistest rahuldavateni

Niisiis said Nokiani spetsiaalsed “naelad” ja Michelini X-Ice North 4 naastrehvid piltlikult öeldes hinde “viis”, sest kogusid kümnest maksimumpunktist üle üheksa. Goodyear ja Continental võiksid koolis saada hindeks “neli pluss”, ülejäänutel on arenguruumi.

Kuna testi tegid soomlased, ei ole tulemus üllatav – Nokiani rehvid on enamasti testide tipus ja tootja ei ole jäänud ootama, millal elektriautod saavutavad tänavatel ülekaalu vaid toodab e-autodele naastrehve.

Ükski test ei ole siiski täiesti erapooletu, sestap võiks Moottori ja Soome Autoliidu katsesõitudesse rohkem süveneda, võttes aluseks oma sõiduharjumused.

Linnaliikluses ei ole naastrehv vajalik, ja aasta-aastalt kaldubki kaalukauss järjest rohkem lamellide poole ent kahtlemata on ka elektriautode omanike seas neid, kes talvel lume, jää ja lahti ajamata teedega rinda pistavad – nende jaoks on soomlaste testist kindlasti abi uute rehvide valikul.

TESTITUD REHVID MÕÕDUS 235/45 R18 HINNANG 10p
Nokian Hakkapeliitta 10 EV 9,4
Michelin X-Ice North 4 9,2
Goodyear Ultra Grip Arctic 2 8,9
Continental Ice Contact 3 8,7
Landsail Ice Star IS37 8,1
Yokohama Ice Guard IG65 8,1
Falken Winterpeak F-Ice 1 7,9
Toyo Observe Ice-Freezer 7,8

Allikas: Autoliitto, foto: Unsplash

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.