Teisipäev, 28. mai 2024
Kasutatud sõiduautot valides on üks oluline argument mudeli töökindlus. Warrantywise, mille kindlustusteenus hõlmab pikendatud garantiiga sõidukeid, vaatas statistikat ja tegi pingerea, mis peaks kasutatud auto soetajaid otsuse langetamisel aitama.

Suurbritannia kindlustusettevõtte Warrantywise koostatud pikendatud garantiiga sõiduautode pingerida on kõnekas: suurem osa esikümnesse jõudnud mudelitest on kompaktsed linnaautod.

Sellele järeldusele jõudsid Warrantywise’i analüütikud, uurides enam kui 130 000 aastatel 2021-22 esitatud kindlustuse kompensatsioonitaotlust, mida seejärel võrreldi reaalsete remondikuludega.

Warrantywise on suurim Suurbritannias autodele pikendatud garantii pakkuja, ettevõttel on 22-aasta pikkune kogemus selles segmendis. Niisiis tasub nende uuringut tõsisemalt võtta ka meie autoostjatel.

Tervemõistuslikkus ja suhkrutükk

Loomulikult mängib statistikas olulist rolli Ühendkuningriigi autoskeene üldisemalt: seal sõidetaksegi pigem väiksemate sõiduautodega, sest maksud on väiksemad, ülalpidamine odavam, teed kitsad ja käänulised.

Oma roll on kahtlemata ka kainemõistuslikkusel: tavapäraselt sõidab korraga 1-2 inimest ja pole mingisugust mõtet suurt plekk-liisut tühjana ringi vedada.

UK registris on 2023. aastal umbes 33 miljonit sõidukit, rahvaarv 67,33 mln – üks sõiduk kahe inimese kohta. Võrdluseks: Eestis on arvel 956 213 sõidukit, elanikke 1,331 miljonit. Ehk üks auto 1,3 elaniku kohta.

Ja veel võrdluseks: 5,5-miljoni elanikuga Soomes on sõidukeid 3 miljonit – auto 1,8 inimese kohta. Soome ja Eesti autopargi uuem ots on üsna ühesugune, samad lemmikmargid ja -mudelid ning kuningas on Toyota.

Kuid siiski on Warrantywise`i pingerida kõnekas, sest viitab valusalt tänapäeva autotööstuse kitsaskohtadele, mis on enamasti seotud elektroonika ja tarkvaraga. Mida rohkem vidinaid, seda haavatavam sõiduk ning seda rohkem juhtub. Väikeautode puhul ei tähtsustata kulinaid ja vilinaid liiga palju ning pikemas kasutuses on see pluss: vähem träni, mis võib rikneda.

Mitte sugugi vähem oluline on tõik, et väikeautodega sõidetakse enamasti vähem kui suurematega – kui tekib soov minna reisile, saab kasutada renditeenust. Väiksem läbisõit koos korraliste hooldustega tagab sõidukile pikema kasutusaja. Lihtne!

Väärib märkamist, et Warrantywise’i nimekirjas domineerivad Aasiast pärit automargid. Kümne hulgas on ka keskmise suurusega Toyota Auris ja Kia Ceed, ja needki on aasialased. Igas asjas peab olema üks suhkrutükk mis teeb pipratera (väike auto, hea auto, aga mitte nii silmapaistev) magusaks: neljandal positsioonil nuumab silma Mazda MX-5, kõike muud kui igav kahekohaline kabrio!

10 kõige töökindlamat alla kümne aastast autot

Honda Jazz
Mazda 2
Toyota Auris
Mazda MX-5
Toyota Aygo
Kia Ceed
Kia Rio
Suzuki Alto
Hyundai i20
Peugeot 107

Kaanepilt: tootja. Allikas: Warrantywise

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN