Esmaspäev, 17. juuni 2024
2022. aastal müüdi 9% vähem sõiduautosid kui aasta varem. Enam kui viiendiku müügist moodustasid Toyotad.

Transpordiameti andmetel müüdi 2022. aastal kokku 20 563 uut sõiduautot, mis on 9% vähem kui 2021. Müügilanguse põhjuseks peetakse tarnete ebakindlust ja hinnatõusu. Ligi 22% kõigist uutest sõiduautodest moodustasid Toyotad, järgnesid Škoda (13%) ja Kia (8%).

„Lõppenud aasta müügilangus on kombinatsioon tarneraskustest, turu ebakindlusest ja hinnatõusust. Kui esimesel poolaastal olid põhilised mõjutajad kiibikriisist tingitud pikad tarneajad ja sõda Ukrainas, siis teise poolaasta märksõnad olid inflatsioon ja majanduse jahtumine,“ selgitas Elke Grupi tegevjuht Taavi Lepik.

„Tarbijatel on niigi raske auto ostuotsust langetada, sest endiselt ei olda harjunud uut autot ootama üheksa kuud kuni aasta. Kui siia juurde lisada sõjaolukorrast tingitud teadmatus ning üleüldine inflatsioon, siis on selge, et suuremaid väljaminekuid nagu autoost planeeritakse hoolikamalt,“ sõnas Lepik.

Ta lisas, et teatud automudelite puhul, mille järele on terves maailmas suur nõudlus, on tarneajad jätkuvalt pikad. Sellele vaatamata on mitmete autotootjate tehaste tootlikkus saavutamas kiibikriisieelset taset, mistõttu võivad ka tarneajad peagi normaliseeruda.

Turu üldisele langusele vaatamata on Toyota taaskord oma turuosa kasvatanud. Kui Toyota turuosa oli 2021. aastal 17%, siis lõppenud aastal moodustasid Toyotad kogumüügist juba ligi 22%. Elke Grupi tegevjuhi sõnul on müügiedu taga paremad tarned, uued mudelid ning suurenenud fookus keskkonnasäästlikele sõidukitele, millest eestlased eelistavad endiselt kõige enam hübriidautosid.

Sarnaselt teistele valdkondadele on ka automüüjad alanud aasta osas äraootaval seisukohal. „Vajadus uute autode järele ei kao, kuid kliendid on kindlasti oma ostuotsustes kaalutlevamad ja hinnatundlikumad. Tõenäoliselt läheb paremini automüüjatel, kes pakuvad kättesaadavama hinnatasemega rohelist tehnoloogiat ning suudavad tarneid kiiremini korraldada või omavad teatud valikut,“ arvas Lepik.

Transpordiameti andmetel müüdi 2022. aastal kokku 24 321 uut sõidukit (M1 sõiduauto+N1 kaubik), mis on 2472 võrra vähem kui aasta varem. M1 kategooria uusi sõiduautosid müüdi eelmisel aastal kokku 20 563. Populaarseimad sõiduautod olid Toyota (4457), Škoda (2768) ja Kia (1635). N1 kategooria tarbesõidukeid müüdi eelmisel aastal kokku 3758. Müügiedetabeli tipus olid Toyota (884), Renault (711) ja Peugeot (537).

Foto: Unsplash

KOMMENTEERI SIIN