Neljapäev, 19. detsember 2024
Marko Luhamaa on endine tippsportlane, kes 2006. aastal saavutas karate maailmameistrivõistlustel üle 80 kg kehamassiga võistlejate klassis maailmameistritiitli. Nüüd on ta ette võtnud uut sorti võitluse.

Kui valges autode värvi lähemalt vaadata, võib juba palja silmaga näha säbrulist peegeldust. Kuigi enamust autoomanikke see tõenäoliselt ei häiri, leidub alati perfektsioniste, kelle jaoks nende auto peegelsile välimus oluline on.

Marko Luhamaa on juhtumisi üks eelnimetatud perfektsionistidest. Kirjeldatud säbrulist värvipeegeldust kutsutakse ka “apelsinikooreks” ning Luhamaa on võtnud südameasjaks tulla turule teenusega, mis apelsinikoore täielikult eemaldab.

Ta ei ole selles vallas esimene, kuid tema eesmärgiks on lisaks turvalisusele ja mõistlikule ajakulule ka teenuse hind taskukohasele tasemele tuua. Selle illustreerimiseks on juba märtsis plaanis väljakutse, kus Luhamaa töötleb oma meetoditega piiratud aja jooksul ühe auto kerepaneeli ja laseb tulemust hinnata nii ajakirjanikel kui konkurentidel.

Intervjueerisin teda, et saada selgem pilt ette – mis on “apelsinikoor”, kas see puudutab kõiki automarke, miks selle eemaldamine oluline võiks olla, kas tavalisest sügavamast poleerimisest ei piisa, mis teenus seni on maksnud ja maksma võiks hakata ja palju muud.

Alustame algusest – millega sinu ettevõte tegeleb ja kui kaua?

Minu ettevõte tegeleb detailingu valdkonda kuuluvate teenustega. Pean ennast tugevamaks just välispinna töötluste osas – poleerimine ja keraamiline kaitse. Olen autopesu valdkonnas tegutsenud aastast 2006, algust tegin umbes pool aastat enne, kui sai saavutatud karate maailmameistritiitel.

Täna hakkangi vaikselt spetsialiseeruma “apelsinikoore” eemaldamisele. Nüüdseks on tehtud üle kahekümne auto. Paar tükki neist on eelnevalt olnud uuesti värvitud, aga enamus on originaalvärviga autod.

Kust tuli mõte ka nn apelsinikoorega tegeleda? Mis see üldse on?

Tegemist on autode värvipinna omapäraga – see meenutab apelsinikoort ja seda on tavaliselt näha kuni mõne meetri kauguselt rohke hajusvalgusega. Otseses päikesevalguses seda tavaliselt ei näe, sest siis helgib metallik vastu ja pealispinda ei näegi.

Apelsinikoor, MB GLE

“Apelsinikoore eemaldamine” on auto värvipinna profiili tasandamine. Autode värvid on teatava apelsinikoort meenutava krobelise pinnaga. Inglisekeelses veebis kutsutakse seda paint texture levelling ja orange peel removal.

Nagu paljud asjad ikka, tuli ka see teema meile juhuslikult. Päris esimese vesilihvi projekti tegin aastal 2018. See oli musta värvi hobiauto Chevrolet Camaro ja probleemiks oli see, et auto värvipind oli USA-st tuues mingeid keemilisi kahjustusi saanud. Aga võib-olla oli see juba päris enne transportimist, mis jäi tähele panemata.

Igatahes oli autoomanik valiku ees, kas lihvida ja poleerida need jäljed välja või hakata autot üle värvima. Proovisime lihvida ja poleerida ja tulemus sai väga hea. Kui see sai tehtud, siis oli ikka äge vaadata küll. Klient oli rahul ja endalgi tekkis mõte, et võiks seda teenusena pakkuda. Probleemiks osutus hirm tavaautodelt liiga palju lakki maha võtta.

Musta värvi autol on see tulemus lihtsalt niivõrd ilus. Kui võrdled tavalist värvipinna viimistlust ja tasandatud pinnaga peegli taolist pinda, siis võib imetlema jäädagi. Usun, et autohuvilised oskavad seda hinnata küll.

"Apelsinikoor", Marko Luhamaa

Kohati on lausa naljakas, et kõik need krobelise värviga autode brändid (Audi, Mercedes-Benz, Volvo, Ford, BMW, Porsche jne) pakuvad tuhandete eurode eest erilisi värviefekte, aga pinna kvaliteediga ei oleks justkui kellelgi aega tegeleda.

Too mõned näited, kes autotööstuses kõige kvaliteetsema ja läikivama värviga silma paistavad? Mida nad teisiti teevad?

Positiivselt paistavad silma kallimad automargid nagu Rolls-Royce, Aston Martin, Lamborghini, Bentley, Koenigsegg jne. Olen näinud videot tootmisprotsessist, kus Aston Martinid lihvitakse tehases käsitsi pealt siledaks ja siis poleeritakse ära. Ehk siis puhas käsitöö. Mõistagi, see mida ei saa masin teha ja peab tegema inimene, see on kallis. Kui vaadata neid brände mida nimetasin, siis need on kõik ju teistest “tsipa” kallimad.

Kuidas üldse värvi läiget hinnata? Mis metoodika selleks on?

Selleks on olemas mõõteriist (glossmeter), mis mõõdab 1-3 nurga alt peegeldunud valguse kogust või selle kadu hajumise kaudu. Lisaks on küsimus ka selles, et kui vaatad silmaga peale, siis sa näed, milline see peegeldus on, kas ühtlane või krobeline.

"Apelsinikoor", Marko Luhamaa

Miks keegi teine sellist teenust ei paku? Mis hinnapakkumisi välja käiakse, kui kirjeldad meie firmadele soovitud tulemust?

Ilmselt seda veel ei osata väga klientide poolt küsida ja teistpidi, kuna see on raske ja riskantne teenus, siis keegi seda ka väga ei promo.

Mulle on jäänud silma, et sageli ongi apelsinikoore eemaldamisega laki kulu 10-15 mikronit. Seda on originaalvärviga auto kohta päris palju. Mina teen praegu töö ära nii, et lakikihi kulu on 3-5 mikronit. Tõsi, esimestel projektidel hindasime samuti laki kuluks 10-15 mikronit. Ja samuti on tõsi, et esimese MB GLE tööaeg oli ka meil 2 nädalat (st 1 nädal, aga tööd tegid 2 inimest).

MB GLE pärast
MB GLE pärast tööd

Olen kirjutanud mõnedele firmadele ja saanud pakkumises tööajaks 1-2 nädalat. Ettevõttes, kes maksab palka, makse ja ei tee tasuta äripinnal (kodus kuuris), kujuneb töö hinnaks tõesti 3000-6000 eurot. Selle kõige juures mainisid ja hoiatasid kõik need ettevõtted, et nõnda eemaldatakse peaaegu kogu lakikiht. Mina järeldan siit, et neil on veel arenguruumi.

Mulle tundub, et see on seni olnud väheste autohuviliste teema. Esiteks on see aeganõudev töö. Teiseks usun, et enamasti tehti seda varasemalt ainult üle värvitud autodele ja seda just laki liigse kulutamise hirmu tõttu. Või siis seda lihtsalt ei viitsita teha.

Samuti ei oska enamik autoomanikke seda isegi tahta või küsida. Väga paljudes (või siis kõikides) kohtades öeldakse ära, et seda ei pakuta või ei saa seda ohutult teha. Aga minu puhul ei pea see paika. See on aegunud käsitlus. Nagu eelnevalt mainitud, on see mahukas, tähelepanu nõudev ja (ilma kogemusteta) riskantne töö. Selle tegemiseks on ka eraldi töövahendid nii poleerimise kui lihvimise osas. Kogu kunst on materjali/aja/laki kulu tasakaal. Kui saad kiiresti, võid kulutada lakki rohkem kui muidu. Kiiremini tehes võib ka materjali kulu märgatavalt suurem olla.

Minu mõte ongi muuhulgas selle teenuse hind alla tuua. Kui suudan töömahtu vähendada 2 nädalalt 1,5-2 päeva peale, siis on see kliendile kindlasti oluliselt vastuvõetavam. Sest olgem ausad, kui sul võetakse auto käest 2 nädalaks, siis pead ikka väga seda teenust tahtma. Kui aga tööajaks on paar päeva, siis on kindlasti huvilisi juba natuke rohkem. Sama kehtib ka hinna kohta. Kui sulle pakutakse sellist ekstraviimistletud tulemust 5000 euro asemel 1,5 tuhandega, muutub see teenus oluliselt rohkemate jaoks mõistlikumaks.

MB GLE pärast
See ei ole peegel, vaid MB GLE tagauks

Ega minulgi võttis selle teenuseni jõudmine natuke aega. Näiteks sai mõeldud, et kui keegi seda tahab, siis võib südamerahuks pakkuda auto eelnevalt üle lakkimist, nagu me ka ühe auto puhul tegime. See aga ajab jälle hinna üles ja kogu protsess muutub kliendi jaoks palju pikemaks ja tülikamaks. Lisaks, kui auto saab ära lakitud, siis peab see igaks juhuks vähemalt kuu aega järele kuivama.

Ehk siis üks variant on, et auto läheb mõneks päevaks lakkimisse ja siis kuu aja pärast mõneks päevaks lihvimisse ja poleerimisse, või teine variant et 1-2 päevaga võtmed kätte ja asi lõpetatud.

Kas nt sügavam poleerimine ei saavuta sarnast tulemust? Miks?

Sügavam (abrasiivsem) poleerimine lõikab rohkem lakki maha, aga apelsinikoore efekt väheneb nii minimaalselt, et see oleks lihtsalt laki raiskamine. Kõik poleerimise padjad (vill, poroloon, mikrofiiber) on pehmed. Nad lõikavad lakki laine harjalt ja laine põhjast enam-vähem võrdselt. Sügavama poleerimisega saab pinna siledamaks ka täitsa uuel autol. Enamasti on tehasevärvid lähedamal vaatamisel peenemal tasandil omakorda krobelised. Alljärgnev video näitab siis värvipinna krobelisust nn makrotasandil. NB! Videos nähtav ei ole nn apelsinikoor, millest meil praegu juttu on.

Kuidas sinu protsess ja vahendid erinevad detailimisest/poleerimisest? Palju sa seda üldse avada tohid?

Liiga detailselt ma hetkel rääkida ei soovi. Ei tahaks teha konkurentidel elu liiga lihtsaks. Las igaüks uurib ise ja paneb endale kontseptsiooni kokku. Maailmas on palju tegijaid ja enamasti näidatakse suurte pindade peal, kuidas protsess käib, kuid peensusteni lahti seda ikkagi ei räägita. Terve auto tegemine sisaldab palju keerukaid kohtasid, mitte ainult kapoti või ukse töötlemist.

Võtame näituseks Audi Q8 esitiiva. Mitu teravat serva võib siit välja lugeda? Võrdluseks, esiuksel on pinda oluliselt rohkem, aga uskuge, esitiib võtab mitu korda rohkem aega. Ma olen sellesse teemasse päris palju aega kulutanud ja leidnud endale sobivad töövõtted.

"Apelsinikoor", Marko Luhamaa

Kas lisaks tulevasele märtsi väljakutsele oled analoogset asja proovinud ka varem? Kuidas see läks, kas jäid rahule? Kas tõesti on see nii kiiresti korrektselt tehtav?

Mu esimene väljakutse ei õnnestunud. Kaugel sellest. Kas jäin rahule? Jah, kindlasti jäin, et selle ette võtsin. Õppisin palju. Ja nüüd valmistun põhjalikumalt. Muuhulgas sain kindlust juurde, et see on korrektselt tehtav. Ma ei pea silmas, et ma suudan igapäevaselt sellise tempoga tööd teha, aga nn väljakutse raames usun, et see on tehtav. Ja endise sportlasena mulle väljakutsed meeldivad. Kui planeeritu on esimese korraga kergelt tehtav, siis see ei ole väljakutse. Köögist kohvi toomine ei ole ka väljakutse.

Endise tippsportlasena on alateadvuses alati väike soov olla milleski maailma parim. Auto detailing või lihtsalt auto poleerimine on lai mõiste ja seda on keeruline mõõta. Aga “apelsinikoore” eemaldamisega kavatsen küll saada maailma parimaks ja kiireimaks.

Sellepärast olekski tore, kui järgmisele väljakutse katsele tuleksid ka konkurendid kohale. Saaksid anda hinnanguid, kas on ikka piisavalt hea ja millised vead nemad esile tõstaksid. Eks ajakirjanikel jääb alati natuke erialasest teadmisest puudu – no ei jõua kõigega kursis olla lihtsalt.

Mis eelised on lisaks läikivamale pinnale lõpuks saavutatavad? Palju see maksab?

Ega siin arvuliselt palju eeliseid ei ole. Jutt käib peamiselt ilust ja mõnevõrra ka hüdrofoobsusest. Nimelt iga nanoaine, mis teeb lakipinna hüdrofoobseks, annab parema tulemuse, kui aluspind on siledam. Olen praegu hinnastanud nii, et sõiduauto võiks maksta 1000+km, MB GLE kasvu auto 1500+km ja MB GLS mõõtu auto 1900+km, ja see sisaldab keraamilist pinnakatet. Usun, et nende hindadega on täitsa võimalik äri teha.

"Apelsinikoor", Marko Luhamaa

Kindlasti on võimalik kogu protsessi aastast aastasse veelgi kiirendada ja sellest tuleb lõpuks ka suurem kasumlikkus. Paistab, et kui teha 1-2 sellist apelsinikoore eemaldamist aastas, siis ega töö oluliselt kiiremaks ei lähe. Kui aga teha iga kuu 1-2 projekti, siis on kahtlemata areng ka märgatav. Ja kui võtta ette eesmärk teha midagi väljakutse raames eriti kiiresti, siis on lootust veelgi kiiremale arengule.

Kokkuvõtteks

Märtsis toimuvale väljakutsele läheb kindlasti kohale ka keegi Accelerista ajakirjanikest, et oma silmaga näha, millega Marko tegeleb. Sel teemal on kindlasti oodata ka jätkulugu.

Pildid: Marko Luhamaa/Zen Detailing

2 kommentaari
  1. blank
    Alar Noormaa on

    apelsinikoor on värvitud meelega,hoiab auto tänu kergele pinnaefektile kauem puhtana ja ka aerodünaamika on parem tänu mikrokeeristele.

    • blank

      Alar,
      1. palun selgita seda aerodünaamika mõtet.
      2. minu meelest see kauem puhtana püsimise loogika absoluutselt ei päde. Ehk on sul mingi viide selle info kohta, või selgitaks natuke lähemalt, kuidas see toimib.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.